A 80 éves anyukám ha eladja lakását és hozzánk gyerekéhez unokáihoz költözik és a lakása árát a mi hitelünk hátralékába befizeti, hogy minket segítsen kell adót, illetéket fizetnie valahová? Természetesen velünk marad amíg csak él.
Illetéket a lakása vevőjének kell fizetni.
Adót édesanyádnak akkor kell, ha az ingatlant amit elad kevesebb mint 5 éve vette, és most többért adja el, mint amennyiért vette (ha régebben, mint 5 éve vette az ingatlant, akkor nem kell adót fizetnie).
A hozzátok költözésnek és hiteltörlesztésnek nincs köze a válaszhoz.
Nem.
Az örökséget akkor kapják az örökösök, ha édesanyátok meghal.
Ha addigra nem lesz ház akkor nem lesz örökség sem.
Azért, mert édesanyátok belerakja a ház árát a törlesztésetekbe attól még nem lesz tulajdonrésze az ingatlanotokban.
Az örökség a halál után jár.
Életében mindenki úgy rendelkezik a vagyonával, ahogy az neki jól esik. Ha elissza elissza. Ha elkártyázza, elkártyázza. Ha akarja odaadja a egy csövesnek az utcán. És ha akarja, odaadja nektek. Ha az erkölcsi részén a dolognak túllendülünk, akkor a többi rokonnak semmi köze az egészhez.
azért nem teljesen úgy van ahogy itt írják egyesek. van egy speciális és elég szűk körben alkalmazható, de létező intézmény az öröklési jogban, ahol számít az ajándék. ez az osztályrabocsátás:
Ptk. 619. § (1) Ha több leszármazó közösen örököl, mindegyik örököstárs köteles a hagyaték értékéhez hozzászámítani annak az ingyenes adománynak az értékét, amelyben őt az örökhagyó életében részesítette, feltéve hogy a hozzászámítást az örökhagyó kikötötte, vagy a körülményekből arra lehet következtetni, hogy a juttatást a hozzászámítás kötelezettségével adta.
a leírtak alapján szerintem itt nem történt ilyen kikötés, tehát nem kell ettől tartani, de jó tudni róla, hogy van ilyen.
(egyébként is ha lenne kikötés, csak akkor van jelentősége, ha az anyukádnak lenne más hagyatéka. Ugyanis a 622. § szerint ha az örököstárs által osztályrabocsátott érték eléri vagy meghaladja az örökrészének az osztályrabocsátott értékek figyelembevételével kiszámított értékét, őt a felosztásra kerülő hagyatéki vagyonból kielégítettnek kell tekinteni, a többletet azonban visszatéríteni nem köteles. Ilyen esetben a hagyatékot a többi örököstárs között a hagyatékban nem részesülő örököstársnak, valamint az ilyen örököstárs adományának figyelmen kívül hagyásával kell felosztani. Vagyis ha nincs más vagyontárgy, akkor sem követelhetik tőled vissza)
Én mondok még valamit. Ha édesanyád a Ti hiteleteket segíti a házért kapott összeggel, akkor vigyázzatok arra, nehogy később vagyonosodási vizsgálatot indítson az adóhatóság, hogy vajon miből fizettétek a hitelt, ha akkora fedezet abban az időszakban nem volt rá a fizetésetekből!
Ugyanis, ez a jellegű dolog annyit jelent, hogy édesanyátok Nektek ajándékozza a házért kapott összeget, ami független attól, hogy Ti azt hova teszitek.
Ez pedig "bejelentésköteles", pont azért, hogy később ne kelljen magyarázkodni a pénz eredetéről. Valamint, az ajándékozás adott esetben ajándékozási illetékköteles is.
Ha jól tudom, akkor egyenesági rokonok között bizonyos mértékig illetékmentesség van. Én utána járnék ennek a dolognak, nehogy később problémák legyenek belőle.
Az ajándék egyébként személyi jövedelemadó szempontjából adómentes bevételnek minősül.
Ha "elfelejted" bejelenteni az ajándékozás tényét az adóhatóságnak, akkor az még mulasztási bírsággal is sújtható! Bejelenteni az ajándékozást követő 30 napon belül kell. Van rá egy formanyomtatvány. Még akkor is be kell jelenteni, ha nem készült az ajándékozásról hivatalos szerződés!
Inkább járjatok utána!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!