A BÉT-en forgalmazott részvények eladásából elért árfolyamnyereség után a 16% szja-n kívül kell-e 14% eho-t is fizetni? (+részletek)
A kérdésem azért merült fel mert több forrásból több különbözőnek tűnő választ kaptam:
OTP: "Az ellenőrzött tőkepiacon kívüli árfolyamnyereségből származó jövedelem után a belföldi magánszemélyt 14% egészségügyi hozzájárulás (eho) fizetési kötelezettség terheli."
BÉT: "Ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek minősülnek a PSZÁF, illetve adott állam által felügyelt befektetési szolgáltatókkal vagy azok közreműködésével, a bárki számára azonos feltételek mellett kötött ügyletek, így a tőzsdei ügyletek is. 2011. január 1-jétől ezen ügyletek jövedelme az egységes 16 százalékos kulccsal adózik, EHO fizetési kötelezettség nem keletkezik."
BÉT: "Azon értékpapír ügyletek esetében, amelyek nem minősülnek ellenőrzött tőkepiaci ügyletnek, a 16%-os adókulcs mellett 14% EHO is fizetendő"
NAV: "A magánszemélyt terhelő egészségügyi hozzájárulás a hozzájárulás fizetési felső határig Árfolyamnyereségből származó jövedelem után (Szja tv. 67. §) 14%.
Az 1408/71. (EGK) sz. Tanácsi rendelet hatálya alá tartozó, másik tagállamban biztosított személy jövedelme után nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni."
1998. LXVI 5.§: (1) Nem kell megfizetni a százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást a következő jogcímeken keletkező jövedelmek után:
h) bármely EGT-államban működő, a tőkepiacról szóló törvény szerint elismert (szabályozott) piacnak minősülő tőzsdére bevezetett értékpapírnak az adott tagállam joga szerint osztaléknak (osztalékelőlegnek) minősülő hozama.
(3) A Tbj. 13. §-ában említett közösségi rendelet hatálya alá tartozó, másik tagállamban biztosított személy jövedelme után nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni." [itt a h) nyílván nem árfolyamnyereség, de bezavar]
És még elolvastam ezeket is:
Az OTP szerint csak a nem ellenőrzöttek esetén kell, az ellenőrzöttekről nem ír.
A BÉT szerint az ott (ellenőrzött piac) forgalmazott részvények esetén nem kell, egyébként kell.
A NAV szerint kell(?). A legtöbb helyen csak szó szerint idézik az itt írtakat, ami a fentiek féynében számomra nem világos.
Az szja és eho törvényeken pedig csak papucsban tudok elmenni.
Röviden: teljes a káosz...
A válaszokat előre is köszönöm!
Saját megérzésem az hogy illene fizetni eho-t a megszerzett jövedelmem után.
Viszont nem értem miért írják itt és ott (pl. BÉT, OTP) hogy a nem ellenőrzött tőkepiacon szerzett árfolyamnyereség után kell, az ellenőrzött tőkepiacon szerzett után pedig nem (pl. BÉT).
Különbség van az árfolyamnyereségből származó jövedelem (Szja 67. §) és az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem (Szja 67/A. §)adózása között. A másodiknál az egyes ügyletek nyeresége-vesztesége egymással szemben elszámolható (még évek között is van kiegyenlítés), illetve nincs 14% eho-kötelezettség. A BÉT-en elért árfolyamnyereség második kategóriába esik.
Az összes fenti -általad bemásolt- idézet igaz, csak hol az egyikre, hol a másikra vonatkozik (+ van egy osztalékra vonatkozó is)
Időközben más forrásból is sikerült választ kapnom, és az is ugyanígy szólt.
Köszönöm a segítőkészségét és a válaszát!
Remélem másoknak is hasznára lesz.
Sziasztok.
Azt tudni, hogy idén (2019) mi a helyzet?
Ugyanaz, de a számlavezető pénzintézet az év lezárását követően (január és március körül) küld neked egy szép adóbevallási segédletet, amiben tételesen szerepel, hogy mit hová kellene írnod a bevallásban.
Továbbá a NAV tudja mivel mennyit kerestél, ezért az SZJA tervezetben szerepelni fog minden ilyen jellegű jövedelmed is a megfelelő helyen.
Természetesen ellenőrizni kell, mert mindenki hibázhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!