Van egyáltalán számunkra élhető adózási forma?
Kézművesként viszonylag nagy piaccal rendelkezünk. Több szakértőt, könyvelőt, nav-os emberkét is megkérdeztünk, hogy hogyan is tudnánk mi ezt legális keretek közt megoldani. De mindenkitől más információt kaptunk! Ugyanarról a dologról két különböző városban két tök ellentétes dolgot mondtak a NAV-nál is! Már azon is elgondolkodtam, hogy nem-e szenved skizofréniában az adóhatóságunk...
Több, különálló, független kézművesek vagyunk, akik egymást segítik ahol lehet, egyszerűen nem találunk semmi megoldást. A "hetes" adószámról volt szó eredetileg, amiről a minap kiderült, hogy lényegében nem is létezik, de azonos ez az adószámos magánszemély fogalmával? Még erre se kaptunk választ sehol! Eddig 5 könyvelő, 4 NAV szakértő, egy adózási füzet, és fejenként 1-1 adószámkiváltási próbálkozás néhányunknál siker, de hogyan, ha ez nem is létező forma? Arra egyikünknek sincs, de még közösen se lenne keret, hogy cégként működjünk, és ezt is tudjuk, mivel jár... Akkora mértékű elvonások vannak, hogy már lassan esélyt sem látok arra, hogy érdemes vele foglalkozni! Legtöbben csak a saját hobbink önköltségét szeretnénk fedezni, de még azért is félni kell, nehogy lecsapjanak...
Mi lesz így? Érdemes egyáltalán gondolkodni ezen? Belsősként látom, hogy még reklám nélkül is mekkora az érdeklődés, ha még ki is tudnánk menni valahova, akkor mi lenne... Komolyan nincs megoldás anélkül hogy rámenne a gatyánk is? Segítség!
Ez megint egy olyan dolog, hogy a szabályok is próbálják belekényszeríteni az embereket a vállalkozási formákba, hiszen onnan többet kaszálhat az állam a különböző adó- és járulékterhek kivetésével. Tehát szűkíti a "7-es adószámmal" végezhető tevékenységek körét. Csak ecélból.
Létezik 7-es adószám, csak éppen adószámos magánszemély az elnevezése.
Hogy kiket kell érteni alatta, azt elég nehéz behatárolni. Egyfajta átmenet az egyéni vállalkozás és az önálló tevékenységet nem folytató magánszemély között.
Ilyen lehet az a magánszemély elméletileg, aki önállóan (nem munkaviszonyban) végez bevételszerző tevékenységet, és ezt alkalomszerűen, eseti jelleggel teszi. Aki rendszeresen, üzletszerűen végez ilyet, annak egyéni vállalkozóvá kell válnia.
Annak érdemes adószámos magánszemélynek lennie, aki ritkán, eseti jelleggel kap megbízást valamire, egyébként a társadalombiztosítási státusza rendezett (pld. van mellette munkaviszonya), és a tevékenysége kiváltásához nem kötelező vállalkozói engedélyt kérnie.
Például ilyen lehet egy szakértői munka, aki egy adóévben néhányszor végez felkérésre ilyet. De ha már rendszeresen csinálja (üzletszerűen), neki is vállalkozóit kell kiváltania rá.
Igazán én sem nagyon tudnám eldönteni, hogy akkor most mi is van...
Persze, hogy lebeszélnek. A könyvelőknek szívás. Én is az vagyok, nekem is az. Hogyne beszélne le ( már aki nem korrekt ) , amikor a KATA-s ügyfeleit elveszíti vagy lényegesebben kevesebb pénzt tud elkérni tőlük. Van olyan kollégám, aki el se mondta az ügyfeleinek, hogy van egy ilyen új adózási forma.
Ami tényleg hátulütő és érdemes megfontolni, hogy megéri-e váltani, hogy a KATA-s vállalkzó az egészségügyben és nyugdijnál havi 81300 Ft-tal biztosított, idén 114.000 Ft helyett és a szolgálati időbe is egy év 8 hónapnak számít. Viszont a mai világban, amikor sok vállalkozó a túlélésre játszik, ez nem érv sajnos annak ellenében, hogy nagyságrendileg havi 30-40.000 Ft-tal kevesebb kiadása van és nem kell költségszámlákkal bajlódni.
Akkor egyetértünk.
Az az igazán tiszta dolog, ha felvilágosítják az ügyfeleket, aztán annak tudatában döntsék el, hogy megfelel-e nekik így is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!