Ha egy lakással rendelkező ember aki kiadja nekem és páromnak albérletbe a lakást és bejelent minket, neki mennyi adót kell fizetni utánunk?
20% az adó. Ha pl havi 60000et fizettek albi díjra, ennek 20%át kell becsengetnie a Navhoz a tulajnak...
A lakcímbejelentés nem jár feltétlen adóval, itt azért nem szeretik bejelenteni az albérlőt, mert akkor nehezebb kitenni őket a lakásból...
Az adó már régóta nem 20 %, hanem 16 %!
Valamint, bérleti jogviszonyt kell igazolni, nem pedig lakcímet a támogatás feltételeként. Tehát bérleti szerződéssel kell rendelkezni, lakcímre bejelentkezést nem ír elő a rendelet.
Viszont az igaz, hogy más rendelet viszont előírja, hogy be kell jelentkezni (vagy állandóra, vagy "ideiglenesre") oda, ahol életvitelszerűen tartózkodsz, 3 munkanapon belül. De ezt nem a lakhatási támogatást szabályozó rendelet írja elő.
Az ideiglenesre (tartózkodási helyre) bejelentkezés az csak 5 évre szól, utána automatikusan megszűnik, ha nem hosszabbítják meg.
Tehát NEM KELL bejelenteni benneteket, hanem bérleti szerződéssel kell, hogy rendelkezzetek.
A lakcímet a lakó önmaga kötelező jelleggel jelenti be; aki ezt elmulasztja, szabálysértést követ el, és 30.000 Ft bírságot szabhatnak ki rá. Habár a lakcímnyilvántartásban egyébként is akkora a káosz (pont a "bérbeadó nem engedi" probléma miatt), hogy ezt a legritkább esetben teszik meg.
Az okmányiroda bejelentkezéskor kéri a "szállásadó" aláírását, ez pedig jogszerűen ti magatok vagytok, mint bérlők, így a tulajdonos hozzájárulása a bejelentkezéshez nem kell (hiszen a lakás használatához a bérbeadással már hozzájárult). Akár "állandó lakcímre" (mai neve: lakóhely) is nyugodtan bejelentkezhettek, illetve kötelező állandóra bejelentkeznetek, ha más lakóhelyetek nincs, vagy oda nem kívántok visszatérni. Lásd: [link] "15. § (1) A polgár a lakcímbejelentkezés során a következő adatokat közli a helyi nyilvántartó szervvel: (...)
h) a tulajdonos VAGY a lakás használatára egyébként jogosult hozzájárulását." - ti bérlés jogcímén jogosultak vagytok a lakás használatára! Tehát ti magatok járultok hozzá a saját bejelentkezésetekhez. A törvényhez kapcsolódó kormányrendelet: [link] "33. § (1) A lakcímbejelentési eljárásban a befogadott polgár tekintetében szállásadó (...) b) az általa bérelt lakásra nézve a bérlő (bérlőtárs, társbérlő)" - egyértelműen kimondja, hogy a bérlő szállásadónak minősül. Pontosan ezt mondja az ügyfélkapus tájékoztató is: [link] . A bérlő tehát a "szállásadó aláírása" rovatot a lakcímjelentőn önmaga saját nevében írja alá! A hivatalnokok többsége ezt rosszul tudja, és hivatali utasításra hivatkozva, hatáskörüket túllépve tulajdonosi aláírást, tulajdonos személyes megjelenését, adásvételi szerződést, tulajdoni lapot stb. követelnek. Teljesen alaptalanul! A törvénnyel ugyanis nem ellenkezhet a gyakorlatuk.
Nálunk is kértek tulajdoni lapot, és az azon szereplő legalább 1 tulajdonosnak jelen kellett lennie, amikor arra a címre valakit bejelentettek.
Én igazából nem is bánom ezt a dolgot, így biztosabb, hogy nem derül ki egy idő után, hogy 82-en vannak bejelentve a saját lakásomba, amiről még csak nem is tudok.
Ez akkor jelenthet igazán problémát, ha egy adóssággal teli személy jelentkezne be oda, ugyanis a végrehajtó adott esetben simán vihetné a saját tulajdonomat is a lakásból, ha nem tudom hitelt érdemlően bizonyítani, hogy nem az éppen bérlőként bennt élő személyé a dolog, hanem az enyém.
Tehát azért itt vannak más dolgok is, amikkel számolni kell!
#6 aha, és ha a tulajdonosnak van adóssága, akkor meg a bérlő cuccait vihetik, nemde? Ez rendben van?
A lakcímbejelentés az nem lehetőség, hanem kötelesség; aki azt ellehetetleníti, az törvénytelenséget követ el. Elég szomorú, hogy a hivatalok ebben támogatják a tulajdonosokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!