Mi lehet a megoldás?

Figyelt kérdés

Üdv!

Még nem vagyok 18 viszont szeretnék rendszeresen termékeket értékesíteni akár saját webshopban akár teszvesz/vatera oldalakon. Már-már annyit olvastam témában ,hogy teljesen össze zavarodtam. Hogyan tudok ezek után adózni egyáltalán lehetséges ez? Saját készítésű (nem fogyasztási) termék eetén van bármilye probléma? Kezd tele lenni a f****m a magyar jogszabályokkal. Szarrá adóztatnak minket ,de arra nem képesek ,hogy egyértelműen fogalmazzanak. Nem egy embertől hallotam ,hogy 2 könyvelő 2 teljesen ellentétes álláspontot foglal egy adott kérdésben.


2012. szept. 15. 20:39
 1/3 anonim ***** válasza:

A magyar törvényekkel (és úgy általában a törvényekkel) nem csak Te állsz hadilábon, hanem sokszor maga a szakma is. Nem véletlen, hogy annyi "fejtágító" továbbképzés van.


Ha rendszeresen akarsz értékesíteni saját készítésű dolgokat, akkor ahhoz be kell jelentkezned az adóhivatalnál, hogy erre a tevékenységre adószámot kérjél (nem ugyanaz, mint a saját adóazonosító jeled!). Nem Te kapod ezt az adószámot, hanem az a tevékenység, amit végzel. Mivel rendszeresen űznéd ez, jövedelemszerzés érdekében, ezért gazdasági tevékenységnek minősül, ezért kell rá külön adószámot kérni.

Az ebből származó jövedelmed önálló tevékenységből származó jövedelemnek fog minősülni adózás szempontjából, és a rá vonatkozó adójogszabályokat kell alkalmazni hozzá.


Az önálló tevékenység esetén van egy bevétel, lehetnek költségek, és a kettő különbözete adja meg az adóköteles jövedelmet.

A bevétel az, amit az eladott dologért cserébe kapsz. Költségek pedig azok, amelyeket ennek a tevékenységnek az érdekében kiadsz. Ha a bevételből levonod a költségeidet, akkor megkapod a "hasznot", amely lesz az adóköteles jövedelem. Ezt kell év végén bevallani, majd rendezni utána az adót.

A költségeket akkor vonhatod le a bevételeddel szemben, ha a nevedre szóló számlával, vagy egyéb - hitelt érdemlő okirattal - igazolni tudod. Nyugta, cetli nem hitelt érdemlő okirat. Ilyesmi például egy szerződés, egy hatósági kivetés is lehet, nem csak számla.


Viszont van egy olyan lehetőség is ennél a fajta adózási módnál, hogy nem vonod le tételesen a költségeidet (kiadásaidat) a bevételeddel szemben, hanem a bevételed 10 %-át tekinted költségnek, és ezt vonod le belőle. Ekkor ugye a bevétel 90 %-ka fog jövedelemnek számítani, ami után adózni kell. Ennél az esetnél nem kell számlákat, okiratokat gyűjtögetni, ezek nélkül is levonható a 10 % költséghányad.


Mivel negyedévente adóelőleg-fizetési kötelezettség van, ezért a tevékenység megkezdése előtt el kell döntened, hogy melyik költséglevonási móddal állapítod meg év közben az adóelőlegedet. Akkor év végéig ilyen módszert kell alkalmaznod.

Év végén - az adóbevallásnál - viszont eldöntheted, hogy ha év közben 10 %-ossal számoltál, de Neked kedvezőbb adózás szempontjából a tételes költségelszámolás, akkor azzal készíted el a bevallásodat, és rendezed az adókülönbözetet. Ehhez viszont az kell, hogy végig gyűjtöd a költségszámlákat, hátha év végén mégis szükség lesz rájuk.

Fordítva már nem igaz a dolog. Ha év közben tételes költségelszámolást alkalmaztál, akkor év végén már nem térhetsz át a 10 %-osra.


Adóelőleg-fizetés negyedévente van, az aktuális negyedévet követő hó 12-ig. Negyedéves bontásban meg kell határoznod a bevételeidet, a költségeidet (vagy tételes, vagy 10 %-ossal számolva), és a kettő különbözeteként az adóköteles jövedelmet. Annak 16 %-a az adóelőleg összege. Ezt negyedévente befizeted az adóhatóságnak. Ehhez az adószám kiváltásakor igényelhetsz is befizetési csekket.


Év végén pedig az egészet összesítve beleteszed a bevallásba, és ha van adókülönbözet akkor azt vagy befizeted még, vagy visszaigényled.


Mivel nem vagy még 18 éves, ezért az adóhatósági bejelentkezéshez "vinned" kell magaddal valamelyik szülődet.

2012. okt. 15. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm!

Hónapok óta várok egy ilyen mindent kielégítő válaszra!

Nagyon szépen összegezted a legfontosabb dolgokat, valószínűleg ha nem tévedek a szakmában dolgozol és nem keveset tanultál, ment a zöld!

2012. okt. 15. 18:07
 3/3 anonim ***** válasza:

Nagyon szívesen.

A leírtak nagyon dióhéjban történtek, sok mindent valószínűleg nem tudok ahhoz, hogy tényleg pontos választ adjak. Rengeteg minden befolyásoló tényező lehet még menet közben, de az alapokat már tudod.

Az sem mindegy, hogy majd még mit szeretnél árulni, milyen formában, mert vannak olyan tevékenységek, amelyeket kizárólag vállalkozói igazolvány birtokában végezhet az ember.

Ehhez viszont - ha kifogsz egy rendes adóhivatali dolgozót - segítséget fog tudni adni, és felhívja még egy-két dologra a figyelmedet.

Mielőtt belefognál, járd körül alaposan a dolgot, nehogy később meglepetések érjenek. Hiszen ez az ország kizárólag erről szól: kit, mikor, és hogyan lehet megbüntetni valamiért.

2012. okt. 16. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!