Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Miért ennyire igazságtalan és...

Miért ennyire igazságtalan és méltánytalan ez a törvény? Tgyás megállapításánál nem tartom igazságosnak a megállapítás módját.

Figyelt kérdés

Függetlenül, hogy van folyamatos jogviszonyom, immár 11 éve, mindig maximális összegekkel bejelentve, mégis megjártam a tgyás összegének megállapítását.

Csak azért, mert veszélyeztetett terhes voltam (végig feküdtem) és a babám idén született, tavalyra nem volt meg a 180 munkanapom, csak 170 munkanap, így a minimálbér lett a járandóságom alapja. Miért ennyire igazságtalan ez a törvény?

Méltányossági kérelmet nem lehet beadni, nincs rá mód.

Tehetek valamit, hogy kb. 250 e Ft különbözetet megkapjam?

Nagyon el vagyok keseredve.


2009. júl. 8. 19:48
 1/10 anonim ***** válasza:
84%

valami nem stimmel.

nem az előző ésben, hanem az előző 2 évben kell meglennie.

azaz az, hogy otthon voltál, az nem ok arra, hogy ne kapjál.

valam más gond van...

2009. júl. 8. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Írtam kérelmet, elutasították, hogy nem lehet kérelmet írni sem. Nézd meg a tv-t megelőző év január 1-től kell a 180 nap, nem pedig visszaszámolva. Én is úgy tudtam, de ez a rettenetes kiszúrás.
2009. júl. 8. 20:35
 3/10 A kérdező kommentje:
A jogosultsághoz kell, hogy a megelőző két évben legyen 180 munkanap, de az összeg mértékéhez az előző év január 1-től számítot 180 munkanapnak kell lennie és ez nem tartalmazhat táppénzes időszakot.
2009. júl. 8. 20:40
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem tudom, mi történt veled, barátnőm az első perctől veszélyeztetett terhesként táppénzen volt, mégis a fizetése után kap maximum gyedet. Nem számolgattam, hogy mi számít így előző vagy nem előző évnek, de az meg teljesen logikátlan (bár ez Magyarország, itt minden megeshet), hogy hátránya legyen valakinek abból, ha olyan hónapban esik teherbe, amikor a szülés már átcsúszik a következő évre. Nem lehet, hogy csak te tudod úgy, hogy az egész fizud összegére vagy bejeletve, valójában a munkáltatód csak minimálbérre jelentett be?
2009. júl. 9. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nem minimálbéren voltam bejelentve. Pénzügyön dolgozom, a papírjaimat mi intézzük, 220 e HUF/hó a fizetésem és a kérelmemet elutasították, és szóban azt mondták, hogy ez van. Ez a szívás. 2009-ben született a babám, 2008-ban nem volt meg a 180 munkanapom, csak 170 munkanap, a többi táppénz és személyesen is megerősítették, hogy ez a törvény. Hova fordulhatnék, mert szerintem ez nagyon diszkriminatív, igazságtalan és méltánytalan.
2009. júl. 9. 12:24
 6/10 A kérdező kommentje:
Nem a Gyed a gond, hanem a TGYÁS, hiszen az nincs maximálva - az 5 hónap alatt havi kb. 50 e HUF-ot vesztettem így.
2009. júl. 9. 12:25
 7/10 anonim ***** válasza:
Szia! Elvileg itt nem volt meg az átlagod, viszont ha a munkahelyed nem tb kifizetőhely tuti az történt, hogy rossz adatot adtak meg, mert ilyenkor a munkaszerződés szerinti munkabér az alapja a tgyásnak és a gyednek is. Tehát valószinűleg rossz összeget irtak abba a sorba, vagy egyáltalán nem írtak, és a tb-ben se figyeltek. VAgy a másik lehetőség, hogy közben hiánypótlásra szólitották fel a céget, és előleget kaptál. Ez is előfordulhat. A taj számod tudatában hivd fel az illetékes tb-t, ott megmondják, hogy előleget kaptál-e. Kriszta
2009. aug. 18. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Írtam az Oep-nek méltányossági levelet, hogy ne 170 napot vegyenek figyelembe 2008-ra vonatkozóan, mert nem véletlen voltam veszélyeztetett terhes, de a válasz az volt, hogyha nincs meg a 180 munkanap év eleje óta, akkor a minimálbér kétszerese a maximálisan fizethető összeg, és nem számít, hogy jelenleg is van jogviszonyom a munkahelyemen, lényeg, hogy NINCS MEG a LEDOLGOZOTT 180 nap, ezért jártam pórul.

Ez igazságos?

2009. aug. 18. 12:18
 9/10 anonim ***** válasza:
44%
Teljesen egyetértek Veled. Ebben az esetben maga a jogszabály igazságtalan, főleg annak fényében, h' a tgyás-ra való JOGOSULTSÁG megállapításánál (min. 180 napi biztosítási idő) viszont ad lehetőséget méltányosságra (csak az ÖSSZEG MEGÁLLAPÍTÁSÁNÁL nem tekinthetnek el a 180 napi JÖVEDELEM meglététől). Tehát ez a törvény azt preferálja, akinek alig volt biztosítási ideje és jövedelme (ebből következően minimálisat adózott és fizetett járulékot), és nem veszi figyelembe, ha valaki sok év járulékfizetés után önhibáján kívül kerül ilyen helyzetbe, mint a Tied. Ráadásul már maga a táppénz is jelentős jövedelemcsökkenés volt, és akkor most még a tgyás is kevesebb. Egyébként magánszemélyként fordulhatsz beadvánnyal közvetlenül az Alkotmánybírósághoz, vagy az állampolgári jogok biztosához. Talán az ombudsman egyszerűbb, mert kötetlen formában fogalmazhatod meg a panaszt. Minden jót!
2009. aug. 18. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

én 2008 júliusában szültem. előtte években alkalmazottként dolgoztam, de a 2007. év márciusában megszűnt a munkaviszonyom. majd elmentem egy céghez, ahol viszont csak vállalkozóként vettek fel, így augusztustól fizettem adóba havi 90ezer ft-ot, azért, hogy be legyek jelentve a minimálbér duplájával. eleinte még bevételem sem volt. decemberben tudtam meg, hogy terhes vagyok, így januárban elmentem az OEP-be érdeklődni, hogy a bejelentésem után mennyi lesz a tgyás és gyed. rendesen félretájékoztattak, illetve a könyvelőm is rosszul tudott mindent. Mivel megvolt a kellő munkaviszonyom, megfelelő jövedelmem, így havi 90ezer ft TGYÁS-t kellett volna kapnom. Ehelyett kaptam 45.000 ft-ot. A terhességem vége felé voltam összesen kb. 1 hónap táppénzen, ezt is rosszul számolták ki, persze kevesebbet, de ezzel még nem foglalkoztam. A TGYÁS rendesen szíven ütött. A 65ezer ft-os minimálbér után állapították meg, holott a duplájával voltam bejelentve...

Megérdeklődtem, azt mondták, hogy a gyedet is ezután fogom majd kepni, de az még kevesebb lesz. Azt hittem, hogy felrobbanok. 5ször voltam bent. Bevittem jogszabályokat, elmondtam, hogy xy téves infót adott a terhességem alatt. Elmondtam, hogy az OEP oldalán más infó van. Órákat várakoztam minden alkalommal a frissen született gyerekkel. Úgy beszéltek velem, mintha a fenekükből rángattak volna ki. Tettem panaszt, ígértek visszahívást, majd amikor bementem, hogy nem hívtak, a szemembe hazudtak.

Az indok az volt, hogy állítólag mivel vállalkozóként nem volt teljes lezárt üzleti évem, nekik mindegy mennyit fizettem, mert állítólag csak a minimálbér után kapom az ellátásokat és fizetnem sem kellett volna többet. Persze, amikor befizettem, akkor senki nem mondta, hogy nem kell ennyit és vissza sem ad senki semmit...

Elolvastam az összes ide vonatkozó jogszabályt, bevittem kijegyzetelve, nem érdekelte őket... Majd amikor 5jére voltam bent, bejött velem a férjem, ordított egy sort, oda vágta a jogszabályt nekik, így elértük, hogy másnap valami osztályvezető végre felhívott, mert amikor személyesen hívtuk ki panasz miatt, nem ért rá...

Elmondtam, hogy jogszíbály szerint a bejelentett jövedelmem alapján kell kapnom a juttatásokat, ha a törvényben előírt munkanapjaim megvannak. Közölte, hogy ez csak 2008. január óta van így, de mivel nekem a 2007.évem alapján számolnak, így rám a 2007. évi törvény vonatkozik, (ezt mellesleg sehol nem találtam meg)és abban még az van, amit ők mondanak. Találtam egy törvényt, amiben volt még egy pont a tgyás kiszámítására, miszerint ha 2007. évben nem volt meg egybefüggően a 180napom, akkor a 2008. évet is alapul kell venniük bizonyos időszakig. Így elértem azt, hogy újra számolták a táppénzem és a TGYÁSom is megemelkedett 20ezer ft-tal. Visszamenően kaptam 80ezer ft-ot, mert ennyit felejtettek el elszámolni nekem.

egy átlag kismama hol megy be ennyiszer és hol bújja a jogszabályokat?

Hány kismamának verik át a fejét, mert úgysem tudják, hogy mire jogosultak???

2009. aug. 19. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!