Ez a megbízási szerződés jó lehet? (bővebben lent)
A kérdés az lenne, hogy én e.v. vagyok és van egy magánszemély (együtt élünk, de nem vagyunk házasok -- nem családtag), aki néha dolgozik az üzletben, papírokat intéz, gyak.lag vezeti a vállalkozást stb, mindezt kötetlen időben, amikor neki jó, egyébként én vagyok az üzletben (néha levált).
Továbbá érdekelne még, hogy megbízhatom-e őt mint magánszemély és ilyenkor kell-e adózni (25000 ft/hó), mert a minimálbér 30%-ig nem kell, de nettó v bruttó minimálbér 30%-ig (és mennyi a minimálbér :))?
MEGBÍZÁSI SZERZŐDÉS:
amely létrejött egyrészről
………………… (vállalkozás)
¬
mint megbízó (a továbbiakban: megbízó)
másrészről
……….(magánszemély)
mint megbízott (a továbbiakban: megbízott) között, az alulírott helyen és időben az alábbi feltételekkel:
1. A megbízó megbízást ad a megbízott részére üzletének vezetési, kereskedelmi és irodai feladatok végzésére, ahol a megbízott kötelezettsége:
A …………..(cím) szám alatti kereskedelmi egység kereskedelmi tevékenységével kapcsolatos vezetési feladatok ellátása, szükséges esetben a kereskedelemben való aktív részvétel (árurendelés, feltöltés, eladás). A szükségességet a megbízott állapítja meg.
Az üzlethez és az egyéni vállalkozáshoz kapcsolódó egyéb irodai feladatok (szerződések kötése, bevallások, kimutatások elkészítése stb.) elvégzése.
A megbízási szerződés időbeni hatálya alatt a vállalkozás nevében való szerződéskötési joga és önálló képviselete van.
A fenti feladatokban a vállalkozó is közreműködik, szükség szerint a vállalkozás terhére alkalmazottal munkajogviszony szerződést köthet.
A megbízás teljesítésének helye: Magyarország, üzlet címe és nem megkötött helyen.
2. A megbízott a megbízatást elfogadja, amelyet saját irányítása szerint, a megbízói érdekeknek megfelelően, személyesen köteles teljesíteni.
3. A megbízás ellátása során a megbízott tudomására jutott minden adat, információ kizárólag a megbízó részére hasznosítható, és titkot képez – kivételt képez ez alól a Megbízóval szerződésben álló ügyfelek.
4. A megbízás határozott, 2012. év május hó 24. napjától 2012 év december hó 31. napjáig tartó időre jön létre, mely közös megegyezéssel hamarabb felmondható és igény szerint meghosszabbítható.
5. A megbízottat a megbízás teljesítéséért havi lebontásban 25 000 Ft, azaz huszonötezer Ft (összesen a szerződés alatt: 180 000 forint) összegű díj illeti meg.
A Megbízást terhelő adókat a megbízási díjon felül a Megbízó fizeti.
A díjat a megbízó a feladat teljesítése során havonta a megfelelő díjat fizeti, a hó 10. napjáig.
6. A megbízott köteles a tevékenységéről és az általa elvégzett ügyek állásáról folyamatosan a megbízót tájékoztatni.
7. Jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv rendelkezései irányadóak.
Jelen megbízás 2 példányban készült, mely egyik példányát a megbízott a megbízó részére aláírások után átadja. A szerződést mindkét fél közös tanulmányozás után, akaratukkal összhangban írják alá.
Kelt:, 2012. május 23.
.................................................... ……………………………................
megbízó megbízott
A megbízási díj elszámoláshoz kapcsolódóan:
Megbízott az alábbi nyilatkozatot teszi:
1. A személyi jövedelemadó-előleg levonásakor kérem figyelembe venni, hogy
10%-os költséghányadot,
2. Kijelentem, hogy
Nappali tagozatos hallgató vagyok.
3. Kijelentem, hogy
nem vagyok magánnyugdíj-pénztári tag.
Kedves Válaszoló!
Köszönöm a választ, bár a modor hagy némi kívánnivalót maga után. Pont ezért kérdeztem itt, mert a könyvelőmnek sajnos annyi esze sincs, mint egy légynek, ezért keresek másikat, de ez nem egyszerű.
Az még kérdés lenne, hogy ez az "átminősítés", (ami sztem nem lenne jogos, de mind1, hiszen ő osztja be az idejét, nincs rendszeres munka stb.) ez büntetéssel jár? És ha igen, milyen nagyságrendre lehet számítani?
Első vagyok, és a modorom azért hagy kivánnivalót, mert könyvelőként elegem van abból hogy sokan könyvelőt nem tartva itt várnak világmegváltást.
Attól mert ő osztja be az idejét, az még munkaviszony munkaidőkeretnek hívják. És igen természetesen, hiszen ha munkaviszony akkor minimálbér és minimálbér után minden járulék és adó.... Sajnos nagyon nehéz megvédeni ilyen folyamatos esetekben. Normális könyvelő elmondja a kockázatokat és mellékhatásokat :) Eszerint keress.
Első nekifutásra én is azt mondom, hogy nem túl jó ötlet.
Szerintem is kapásból munkaviszonnyá minősítenék. Az egészből látszik, hogy "színlelt megbízási szerződés", az adók, járulékok kikerülésére.
Megbízást olyasmire lehet kötni, mint például munkavédelmis, aki csak akkor van jelen, ha havonta egyszer oktatást tart, vagy baleset idején kiállítja a szükséges papírokat, és néha megnézi a munkaterületet, minden rendben van-e. De a munkája nem kíván folyamatosságot, önállóan látja azt el, és ráadásul nincs munkaidő megkötés sem.
A minimálbérnél is bruttót értünk MINDIG!, és a "sima" minimálbér a gondolkodás alapja a 30 %-nál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!