Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 2011-ben passzív táppénzen...

Sesura kérdése:

2011-ben passzív táppénzen voltam egy hónapot. Erre 58.314 Ft járt nekem (adóalap kieg. -el ez: 74. 054 Ft). A volt munkáltatóm levont ebből 11.849-et ADÓELŐLEG-ként!?

Figyelt kérdés
Adójóváírásnak erre a hónapra semmit nem írt, viszont a jogosultsági hónapok számára beírta az 1-et. Most beírhatom-e erre a hónapra 12.100 ft-ot, vagy mit írjak? Most akkor a passzív táppénzemből lefogott adóelőleg elúszott, vagy visszaigényelhetem adójóváírással, úgyhogy hozzáadom az adójóváírás összegéhez?
2012. máj. 16. 18:22
 1/9 anonim ***** válasza:
Igen, akkor arra a hónapra is érvényesíthetsz adójóváírást.
2012. máj. 16. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Az adójáváírásos mezőbe azt a hónapszámot kell beírni, amennyi hónapban adóköteles jövedelmed volt. Akkor is 12-t kell például beírni, ha 20 millió volt a jövedelmed és minden hónapban volt adóköteles jövedelmed. Legfeljebb az igénybevehető adójóváírás összege 0Ft lesz.
2012. máj. 16. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Kösz a választ. A passzív táppénz miatt nem vagyok tisztában vele (még soha nem voltam). Az adójóváírás összegének viszont erre a hónapra 12.100-at, vagy az általuk levont 11.849-et számítsak?
2012. máj. 16. 19:20
 4/9 anonim ***** válasza:

Az adójóváírás összege a bérjövedelem 16%-a, de maximum jogosultsági hónaponként 12100 Ft.

Az, hogy ők mit számoltak lényegtelen, mert neked kell kiszámolni, hogy pontosan mennyi jár.

Ha csak a fenti jövedelem volt, akkor valóban 11849 Ft adójóváírás jár, amivel a fizetendő adó kinullázódik, és a levont 11849 Ft visszajár.


Ha más jövedelmeid is voltak, akkor nyilván bonyolódik a helyzet. Legcélszerűbb a kitöltőprogrammal megcsinálni, mivel az a jogosultsági hónapok és a jövedelem alapján magától kiszámolja.

2012. máj. 16. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

OK, azt csinálom, most írogatom be az adatokat a kitöltő programba.

Mindenesetre ezen kívül 5 a jogosultsági hónapok száma, amire a kifizetők összesen 30.909 Ft adójóváírást írtak. Ugyanakkor a számított adó 43.391 lenne. Viszont erre az egy hónapra nem írt semmit a volt munkáltató, de beírta, hogy 1 hónap jóváírásra vagyok jogosult, a 11.849-et pedig befizette az Apeh-nek (ezzel együtt pedig 6 hónapra vagyok jogosult).

2012. máj. 16. 21:51
 6/9 A kérdező kommentje:
Kösz az egészet. Ilyen kitöltőprogramot eddig még nem használtam, de kitűnő lett. Tkp. ahogy írtad, miután beírtam az adatokat, összesítette az egészet, figyelembe vette a 6 hónapot, s az a pénz valóban "adójóváírás", azaz visszaigényelhetem...!
2012. máj. 16. 22:08
 7/9 anonim ***** válasza:
Azt, hogy egész évben mennyi adójóváírásra vagy jogosult, ahhoz az egész éves jövedelmet kell figyelembe venni. Lehet, hogy egyik hónapban 54000Ft volt az adóköteles jövedelmed, és erre a hónapra járna a teljes adójóváírás, de a többi hónappal átléped az éves küszöböt, akkor erre a hónapra külön nem igényelhetsz vissza adót. Mégegy fontos dolog: sosem igényelhetsz vissza több adót, mint a befiztett adó. Ezért lesz a 11800Ft körüli összeg erre a hónapra az adójóváírás (74054x0.16) kevesebb, mint a 12100Ft. De erre is igaz, hogy ha éves szinten a minimum alatt vagy, és van 12x12100Ft befizetett adód, akkor a teljes adójóváírást visszaigényelheted.
2012. máj. 17. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Előttem már mindenki mindent elmondott, én csak azzal egészíteném ki, hogy a passzív táppénz is táppénz, és a táppénz - mint adóköteles társadalombiztosítási ellátás - ilyen formán bérjellegű juttatás, tehát adójóváírásra jogosít az a hónap, amelyre tekintettel passzív táppénzt kaptál.
2012. máj. 17. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Apeh-től letöltött 1153-as nyomtatványt behívtam a nyomtatvány kitöltőjükbe. Szóval a cégpapíron is az volt, hogy a passzív táppénz bérjellegű juttatás (és gondolom már kitolásként inkább befizették adóba, mint egyszerűen jóváírták volna). A számított adóra az összes bérjövedelmemből 43.391-at írt ki a kalkulátor, majd miután beírtam a jogosultsági hónapokat(1+4+1): 6, egyből kiírta, hogy 43.391-re vagyok jogosult.

Viszont ténylegesen levontak tőlem adóba ezt a 11.849-et és egy másik helyen 634-et (=12.483), mert egyik helyen 634-el (ahol csak 1 hónapot voltam) meghaladta a 12.100-at. Miután az 55. sorba beírtam a teljes összeget, a 70. sorban megjelent, hogy "visszaigényelhető adó": 12.483!

Remélem a NAV kalkulátora jól írta ki, de az egész is összhangba van azzal, amiket írtatok (egyszerűen ez a passzív táppénzes dolog zavart meg [lehet a volt munkahely tudta jól, hogy befizette mint adót?], mert találtam régebbi hsz-eket a neten 2008/9-ből, ahol azon vitatkoztak, hogy a passzív táppénzre jár-e az adójóváírás vagy sem, frissebb értekezéseket meg nem találtam:

[link]

[link]

2012. máj. 17. 13:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!