Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Vaterán eladásnál hogyan...

Vaterán eladásnál hogyan folyaik az adózás?

Figyelt kérdés
vatera,internet,adózás
2012. jan. 2. 23:29
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Elvile gugyanúgy mintha boltban árulnál. Szóval bővebben mire lennél kíváncsi?
2012. jan. 3. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim válasza:

Ez a téma engem is érdekelne.

Én arra lennék kíváncsi, hogy milyen értékű eladott cucc után kell adózni? Van erre valami havi/éves limit, vagy minden cucc után kéne?


Mi ennek a menete?


Ha mondjuk olyan havi 100ezer Ft értékben kereskedem vaterán, akkor ezt hogy tudom megtenni úgy, hogy se az APEH, se más ne tudjon belém kötni? Szóval mindent legálisan csinálni.

2012. jan. 8. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
46%

2012. évben:


Ha valaki csak úgy eladogatja a kinőtt ruháit, egypár könyvét, ami otthon volt, akkor az ebből származó bevétellel szemben elszámolhatja költségként az eladott áru beszerzési értékét (papírral, számlával, szerződéssel stb. igazolni kell!). A kettő különbözete lesz az adóköteles jövedelem, ami után az adó mértéke 16 %.

Ha az eladott áru beszerzési értéke (vásárlási értéke) nem állapítható meg, akkor a kapott bevétel 25 %-a számít adóköteles jövedelemnek. A fenti esetekben külön adózó jövedelemnek számít.


Viszont, ha valaki a vaterázást gazdasági tevékenység keretében végzi (nem értjük ide az egyéni vállalkozói tevékenységet), akkor a fenti számolás szerint megállapított jövedelme önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, nem pedig külön adózónak és az arra vonatkozó adójogszabályokat kell rá alkalmazni.


Gazdasági tevékenység akkor, ha üzletszerű, illetve tartós vagy rendszeres jellegű, ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és ez független attól, hogy milyen formában végzik.

Magyarul, ha az van, hogy eladogatom egypár dolgomat néha, akkor külön adózó jövedelemnek számít, a rá vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani a belőle származó jövedelmet, adót, viszont, ha már rendszeresen van belőle forgalmam, bevételem, akkor az már üzletszerűnek minősül.

Az, ha egy kismama a kinőtt gyerekruhákat csak hónapok alatt tudja eladni, az nem üzletszerű, de ha valakinek a forgalmából, rendszerességéből kiderül, hogy nem csak a saját könyveit adogatja el, hanem még vásárol is azért, hogy továbbadja, az már üzletszerű. A kettő szétválasztása az adóhivatal saját hatásköre, adott esetben ő dönti el, hogy az adatok alapján minek minősíti.

Tehát nagyon hazárdírozni nem lehet, úgy mint eddig. Idén becsukták a kiskaput hozzá.


Viszont a tevékenység jellegétől függetlenül nem kell jövedelmet megállapítani az ingó vagyontárgyak átruházásából (kivéve, ha egyéni vállalkozóként űzi ezt valaki), ha a BEVÉTEL!(nem a belőle kiszámított jövedelem!) az adóév elejétől összesítve nem haladja meg a 600 ezer forintot.

2012. jan. 18. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. jan. 18. 18:18
 5/15 anonim ***** válasza:

06:29

Nagyon értelmesen leírtad, de az utolsó bekezdéssel agyoncsaptad az egészet. A 600 ezer Ft-os értékhatár csak azokra vonatkozik, akik nem üzletszerűen adnak el a vaterán!!!


Azt pedig, hogy üzletszerűen adsz-e el, majd eldönti az APEH. És mi alapján dönti el?

Ezek alapján a "komoly" kritériumok alapján:


"Gazdasági tevékenység: valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik."


Ennyi erővel azt is írhatta volna a tisztelt adóhatóság, hogy gazdasági tevékenység: mindenki, akire én mint adóhatóság azt mondom.


Nagyon jól hangzik, hogy 600 ezer Ft-ig mentesül aki nem üzletszerűen vaterázik. De hogy lehet 600ezer Ft bevételt elérni úgy, hogy azt nem rendszeresen vagy tartós jelleggel csinálom?


Hoztak egy kedvezményt, amit úgy nagyjából senki nem tud igénybe venni, mert semmilyen törvénybe nem tud kapaszkodni, ami megvédené őt attól a vádtól, hogy ellenérték fejében tartósan és rendszeresen elad.

Ez a független forma meg elég homályos a számomra, de gyakorlatilag ennek szárnyai alá is bevonható mindenki, aki vaterázik.


Új dolgokat szerintem mostantól életveszély árusítani a Vaterán.

Aki meg használt dolgokat akar árulni, jobb ha utánanéz a használtcikk-kereskedelemre vonatkozó törvényeknek, annak most én sem jártam utána.


Akit részletesebben érdekel, itt van az APEH állásfoglalása arról, hogy nem lehet adómentes, tehát nincs 600ezer Ft határ azoknak, akikre az APEH ráfogja, hogy üzletszerűen adtak el a Vaterán:


[link]


"Mint ismeretes, az önálló tevékenységből származó bevételből a jövedelmet - a magánszemély választása szerint - vagy tételes költségelszámolással, vagy az igazolás nélkül elszámolható 10 százalék költséghányad levonásával kell kiszámítani. Tételes költségelszámolás esetén a kiadásokat számlával, bizonylattal kell igazolni. Ez már önmagában jelentős hátrány az ingó értékesítés szabályaihoz képest, mely szabályok szerint, abban az esetben, ha nincs meg a beszerzésről szóló számla (ami gyakran előfordul), a bevétel 25%-át terheli adó, míg önálló tevékenység esetén a bevétel 90%-a adódik jövedelemként. A jövedelem az összevont adóalap részeként adóköteles. Az adó mértéke ez esetben is 16%, azonban egyrészt az adóalapot 2012. adóévtől 2 millió 242 ezer forint feletti éves bruttó jövedelem felett szuperbruttósítani kell, másrészt sem adómentes rész, sem bevallási kötelezettség alóli mentesülés nem illeti meg az adózót."


Nyilván, ha 1-2 ócska vackot eladok nem túl magas áron, abból nem lesz semmi bajom. Csak így biztosan nem lehet érdemben kiegészíteni a hatalmas fizetésünket.

2012. jan. 19. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Köszönöm szépen a hozzászólást, de inkább én javítanálak ki Téged.

A 600 ezer forintos értékhatár nem csak a nem üzletszerű értékesítésre vonatkozik. Lásd SZJA törvény 58. §. (9) bekezdése. Az üzletszerűséget a (8) bekezdése taglalja. Viszont a (9) bekezdésében azt írja, hogy az (1)-(8) bekezdésben foglalt rendelkezésektől függetlenül nem kell a jövedelmet megállapítani az ingó vagyontárgyak....


Én úgy értelmezem, hogy ha magánszemélyként nem üzletszerűen értékesítek, akkor külön adózó jövedelemként számolok adózás szempontjából.

Ha magánszemélyként, üzletszerűen értékesítek, akkor pedig az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint számolok. (Tételes, 10 % költséghányados, stb.)


De a 600 ezer forintos "adómentes" értékhatárt mind a két esetben alkalmazhatom.

Gondolom azért írt bevételt, és nem jövedelmet. Mindegy melyik módszerrel számolok, megnézem, hogy az ebből származó bevételem nem haladja meg éves szinten a 600 ezer forintot, tehát nem foglalkozom vele. Ha viszont meghaladja, akkor el kell döntenem, hogy az adótörvény szerint üzletszerűnek minősül-e vagy sem. Hogy mi minősül üzletszerűnek, az pedig az adótörvény 3. §. 46. pontjában van leírva.

Próbálj meggyőzni az ellenkezőjéről, lehetőleg törvényi hivatkozással.

Köszönöm!

2012. jan. 19. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Egyelőre én a szja törvényt nem olvastam át, szívből remélem, hogy neked van igazad. Az APEH honlap szerint viszont nem:

" ...

önálló tevékenység esetén a bevétel 90%-a adódik jövedelemként. A jövedelem az összevont adóalap részeként adóköteles. Az adó mértéke ez esetben is 16%, azonban egyrészt az adóalapot 2012. adóévtől 2 millió 242 ezer forint feletti éves bruttó jövedelem felett szuperbruttósítani kell, másrészt sem adómentes rész, sem bevallási kötelezettség alóli mentesülés nem illeti meg az adózót."


Itt az utolsó mondatban van a lényeg: "sem adómentes rész, sem bevallási kötelezettség alóli mentesülés nem illeti meg..."


Szerinted akkor ezt a mondatot kire értik? Kit nem illet meg az adómentes rész? Mert ez arra vonatkozik, aki magánszemélyként üzletszerűen végzi és emiatt tevékenysége önálló tevékenységnek minősül. És rájuk írja, hogy nekik nincs adómentes rész és nincs be nem vallás.


Majd megnézem a törvényt is, mert persze az az első...

2012. jan. 19. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm nektek a segítséget!
2012. jan. 19. 19:35
 9/15 anonim ***** válasza:

Na, most elbizonytalanodtam. Átfutottam a szja törvénynek azt a részét, amire hivatkoztál, és ha csak azt olvastam volna, én is azt mondanám, hogy mindegy hogy üzleti vagy magáncéllal Vaterázol, 600e Ft-ig adómentes.


De hogy magyarázhatja ezt ennyire másként az APEH a saját honlapján??? Vagy én értek valamit félre? Kérlek, olvasd el te is az APEH fentebb általam idézett teljes cikkét, próbálj elvonatkoztatni a szja tv szövegétől. Ugye jól értem, hogy az APEH határozottan azt mondja, ha gazdasági tevékenységből Vaterázol, akkor önálló tevékenységből származó jövedelmed esetén nincs se adómentes rész (600e-ig), és be kell vallani. Mert ezt írja.


Vélemény? Ők értelmezték félre a törvényt?

2012. jan. 19. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Igen, értem a problémádat. Azt, aki nincs "benne" az adózásban, rendesen félre tudja vinni.


Kezdjük az alapfelállásnál. Van egy olyan ingóság értékesítési tevékenységem , ami alap esetben külön adózó jövedelemként funkciónál. De, amint ezt gazdasági tevékenységnek vagyok kénytelen minősíteni, akkor már nem külön adózó jövedelem lesz, hanem az önálló tevékenysége vonatkozó szabályokat kell alkalmaznom. Az SZJA törvény erre vonatkozó része írja a 16. §. (2) bekezdésében azt, hogy az önálló tevékenységből származó bevételből - kivéve, ha törvény másként rendelkezik - a 17-23. § rendelkezéseinek figyelembevételével számított rész a jövedelem. A törvény viszont úgy rendelkezik MÁSKÉPP, hogy nem kell bevallani azt a bevételt, amely ingó vagyontárgy átruházásából származik, és az éves összege nem haladja meg a 600 ezer forintot, vagy az abból megállapított jövedelem nem haladja meg a 200 ezer forintot. (11. §. (3) b. pont.


Az keverhet be, hogy önálló tevékenységből származó jövedelem megállapítása nem csak ingóságértékesítés esetén lehet, hanem más tevékenység esetén is. Például bérbeadás stb. Ezekben az esetekben nincs adómentes rész, vagy az, hogy nem vallom be. Kivételt tesz akkor, ha az ingóság értékesítést kénytelen valaki önálló tevékenységként kezelni adózás szempontjából.

Tehát, ha a bevétel nem haladja meg a 600 ezer forintot, akkor nem kell jövedelmet megállapítani (mindegy, hogy melyik módszerrel kellene), és nem kell vizsgálni az üzletszerűséget sem.

Viszont, ha meghaladja, akkor el kell dönteni, hogy üzletszerűnek minősül-e vagy sem. Ha igen, akkor önálló tevékenység, és nem vonhatom le az összes bevételből a 600 ezer forintos "adómentes" részt, tehát "adómentes rész, sem bevallási kötelezettség alóli mentesülés sem illeti meg az adózót".

Csak az adóhivatal egy kicsit szerencsétlenül fogalmazott...

2012. jan. 20. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!