Melyek a számlaképesség előnyei / hátrányai? Ki, mi számít számlaképesnek? (egyéni vállalkozó, bt, kft, rt, ennyi)?
Most akkor mit akarsz tudni valójában?
"A kérdés az egyes vállalkozási formák adózásbeli különbözőségére irányult", vagy amit a kérdésben feltettél?
Számlaképesek: vállalkozások, vállalkozók, adószámos magánszemélyek, mezőgazdasági őstermelők.
"Ha számlaképes vagyok, min és hol tudok spórolni?": a tevékenységi körödtől függ. Pl ha építési vállalkozásod van, olcsóbban hozzájutsz a saját házad felújításához szükséges anyagokhoz, de gyümölcsökhöz nem. Ha zöldség-gyümölcs kereskedést folytatsz, akkor pont fordítva.
"Pl. benzin áfáját visszaigényelhetem, vagy egy részét?": Nem, egy részét sem.
"vásárolhatok olcsóbban a Metróban,": Nem, a Metroban mindenkire ugyanaz az ár vonatkozik.
Attól, hogy számlaképes vagy, még nem leszel jogosult ÁFA levonásra. Lehetsz alanyi, vagy tárgyi mentes is. Még ha jogosult vagy ÁFA levonásra, akkor sem vonhatod le mindennek az ÁFAjat. És nem is tehetsz be akármilyen kiadást a könyvelésbe.
A járulékok attól függnek, hogy van-e legalább 36 órát elérő munkaviszonyod valahol, vállalkozás/vállalkozó vagy-e, vagy adószámos magánszemély. Plusz ha mg. őstermelő akkor kezdő, vagy sem; ha nem kezdő, mennyi az előző évi árbevételed.
A járulék fizetés vállalkozóknál (akár társas, akár egyéni) legalább a minimálbér után 17,5%+27% havonta. Most 78ezer a minimálbér, jövőre felemelik 92ezerre, +nem a járulékot is emelik: 18,5+27%-ot kell majd fizetni; valamint nem a minimálbér, hanem legalább a minimálbér másfélszerese után.
A tényleges jövedelem kivét után SzJAt.
Ha vállalkozás, akkor kell könyvelő (ő sem dolgozik ingyen)
Ha vállalkozás/vállalkozó, akkor helyi adó fizetési kötelezettség (akkor is ha veszteséges vagy, mert a helyi adónak más az alapja, mint a társasági adónak és az egy.váll.adójának)
Ha a vállalkozásod tevékenységi köre indokolja, be kell jelentkezned a NAVhoz környezetvédelmi termékdíj fizetésre, ehhez GLN regisztrációs díjat kell fizetni minden évben (attól függ az összege, hogy milyen szintű felhasználó vagy)
Dióhéjban ennyi.
1. Ha nincs legalább napi 8 órás főállású munkaviszonyod, akkor kell havonta a kötelező járulékot + SZJA-t fizetned, mert ez esetben főállású vállalkozó vagy, akár egyéni vállalkozást, akár társas vállalkozást indítol.
2. Ha a vállalkozásnál ÁFA alá bejelentkezel, akkor van lehetőséged a kiadási számlákban szereplő ÁFÁ-t vissza-igényelni, de a bevételeid utánit pedig be kell fizetned. Ha logikusan gondolkodol, mindenki arra törekszik, hogy több legyen a bevétele, mint a kiadása (= nyereség), ebből adódik, hogy a befizetendő ÁFÁ-d több lesz, mint a visszakérhetőd. (Az egy más dolog, hogy a NAV szigorúan leszabályozta, hogy a visszakérhető különbözet pénzügyileg milyen esetekben kérhető vissza, és mikor van az, hogy csak nyilvántartjuk az "elvileg visszajáró" ÁFA összegét)
3. A benzin ÁFÁ-ját az adótörvények éppenséggel nem engedik visszakérni, csak a diesel-ét, kivéve a személy-szállítási tevékenység esetében.
Tehát, ha nem muszáj, ne váltsd ki a vállalkozóit, mert azzal rengeteg nyűgöt veszel a nyakadba, és "olcsóbb" vásárlásra nem ad lehetőséget.
Van még egy vállalkozási forma, amit nem soroltál fel: adószámos magánszemély = ide az ingatlanbérbeadás, az egyéb személyi szolgáltatási tevékenységek egy része tartozik. A KSH határozta meg, hogy mely tevékenységekre adhatja ki a NAV ezt a jogosítványt, és ebben az esetben is számlaképes vagy!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!