Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha magánszemélyként eladunk...

Ha magánszemélyként eladunk egy családi házat, akkor azért kell adót fizetni? Ha igen hány %-ot?

Figyelt kérdés
2011. okt. 6. 17:17
 1/5 anonim ***** válasza:

Abban az esetben kell személyi jövedelemadót fizetni, ha az eladásból keletkezik adóköteles jövedelme a magánszemélynek. Ha a családi ház az eladónak több mint 5 éven túl a birtokában van, akkor nem kell fizetni SZJA-t, mivel adómentessé vált. (2006. évben, vagy az előtt megszerzett lakóingatlanok eladása esetén)


Ha a megszerzés évét követő 5 éven belül adják el, akkor az adóköteles jövedelmet a következők szerint kell kiszámolni:


Eladott családi házért kapott bevétel

- Költségek

= Adóköteles jövedelem


A bevétel - gondolom - egyértelmű. A költség viszont a családi ház megszerzésére fordított összeg és az ezzel összefüggő más kiadások, az értéknövelő beruházások. A megszerzésre fordított összeg maga az az összeg, amennyiért a házat vették (adásvételi szerződés szerinti, ha az nincs, akkor az illeték-kivetés alapját kell annak tekinteni). Más kiadások például a vásárláskori ügyvédi költség, a kirótt visszterhes vagyonátruházási illeték. Ezeket a kiadásokat hivatalos papírral, számlával, vagy illeték-kivetési határozattal tudni kell igazolni. Értéknövelő beruházás például egy komfortfokozat növelés, vagy hozzáépítés. Tehát festés-mázolás, az nem. Vagy bevezették a vizet a házba. Ilyenek. Ha önerőből készültek ezek, azokat sajnos nem tudja hivatalosan igazolni. Amit nem tud igazolni, azt nem vonhatja le költségként.


Ha valamiért nem határozható meg a vásárláskori érték, és illeték-kivetés sem volt, akkor az eladott lakásért kapott bevétel 75 %-ka számít költségnek. Tehát a bevétel 25 %-a lesz az adóköteles jövedelem. Ebben az esetben más (akár igazolható) kiadásokat, költségeket már nem lehet érvényesíteni a bevétellel szemben.


A fenti módok valamelyikén kiszámolt adóköteles jövedelem még csökkenthető bizonyos tételekkel, attól függ, hogy a megszerzését követő melyik évben adja el az ingatlant.

Ha a megszerzés évében és az az követő évben, akkor a kiszámított jövedelem 100 %-a adóköteles

- ha a megszerzés évét követő 2. évben értékesíti, akkor a 90 %-a adóköteles

- ha a megszerzés évét követő 3. évben, akkor 60 %-a,

- ha a megszerzés évéet követő 4. évben, akkor 30 %-a adóköteles

- ha a megszerzés évét követő 5. és további években értékesíti, akkor 0 %-a az adóköteles rész a kiszámított jövedelemnek.

Ha van adóköteles jövedelem, az után az adó mértéke 16 %. Ha van ilyen kötelezettség, akkor azt az év végi adóbevallásban kell bevallani és megfizetni is.

2011. okt. 7. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Mivel nem tudom, hogy mikor került a tulajdonába az eladni kívánt ingatlan, ezért csak megjegyzem, hogy abban az esetben, ha AJÁNDÉKOZÁS! útján jutott hozzá, és nem vetettek ki rá ajándékozási illetéket, akkor a fent leírtak nem mindegyike alkalmazható az adóköteles jövedelem megállapításához, mivel ebben az esetben másképp kell meghatározni az adóköteles jövedelmet!
2011. okt. 7. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Az apai nagyapámé volt. Tőle örököltük. 2006 tavasszal halt meg. Tehát akkor több mint 5 éve a tulajdonunkban van. Most el szeretnénk adni. Akkor nem kell rá adót fizetnünk?
2011. okt. 7. 14:19
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha 2006. évben már a tulajdonotokba került örökléssel, akkor pont 2011. évtől vált "adómentessé", ha eladjátok. Tehát innentől kezdve nem kell személyi jövedelemadót fizetni utána, mivel 0 %-a lenne az adóköteles jövedelem.
2011. okt. 10. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2011. okt. 10. 20:08

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!