Vatera vs mi létrehozhatunk-e egy normális oldalt? Pár napja olvastam, hogy jó néhány személyre (idős asszonyokra is, akik pár használt ruhát eladtak) rászáltt az APEH. Rendben van ez?
Saját ingóságaid eladása után 800ezer Ft felett adót kell fizetned.
Ha külföldi serveren lévő honlapról adod el, de az áru átvétele itt történik (személyesen vagy ide postázzák), akkor ide kell adót fizetni.
És igen, rendben van az, hogy az adókat behajtják. Azzal viszont egyetértek, hogy sok keveset vagy semmit adózó, de hatalmas vagyont felhalmozóra jobban is rászállhatnának.
"De gondoljatok bele, aki elad pl vaterán már eleve adózik, hiszen a jutalékok s miegymás során benne van már az ÁFA. Jóhogy nem már, még ezen felül is adózzanak az emberek..."
Amit a vaterának fizetsz, az nem adó és nem az államnak megy, hanem egyszerűen fizetsz egy szolgáltatónak a szolgáltatásért.
Ha a vatera ÁFAt fizet a jutalékokból, akkor azt nem te fizeted, hanem ő fizeti a bevételeiből a befizetendő és levonható ÁFAja egyenlege alapján.
Amiről itt beszéltünk, az nem ÁFA fizetés, hanem SzJA fizetés, amit a keletkezett jövedelem után kell (vagy nem kell) fizetni.
A jutalékot (tételes költségelszámolás esetén) elszámolhatod kiadásként, tehát nem adózol utána.
ÁFAt meg csak akkor kell fizetned, ha ÁFA alany vagy; ha nem vagy az, akkor nem kell sem felszámítanod, sem befizetned.
Kedves 06,19!
A tételes költségelszámolás, meg hogy "elszámolhatod kiadásként" stb. tanácsok csak akkor igazak, ha az eladó (esetünkben a szomszédasszony vagy akárki) a tevékenység végzésére kiváltja a vállalkozói adószámot, igazolványt. Márpedig ez - a mai adótörvények ismeretében - kész öngyilkosság lenne, hiszen azzal rengeteg egyéb (járulék, könyvelő stb.) befizetési és bevallási kötelezettséget is a nyakába vesz.
Kedves 07:48-as!
Ajánlom figyelmedbe az SzJA tv-t:
"Ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelem
58. §
(3) Az ingó vagyontárgy átruházásából származó jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a bevételből le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket (kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként már elszámolt):
a) a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
b) az értéknövelő beruházásokat;
c) az átruházással kapcsolatos kiadásokat.
(5) Ha a megszerzésre fordított összeg a (4) bekezdés rendelkezései szerint nem állapítható meg, akkor a bevétel 25 százaléka számít jövedelemnek."
A vaterának fizetendő jutalék a 3 c. pont alapján levonható.
Az pedig, hogy ingó vagyontárgy átruházásának, vagy kereskedelmi tevékenységnek számít-e az eladás, nem az eladó kénye-kedve szerinti döntés.
Ha üzletszerűen folytatja a tevékenységet, csakis vállalkozóként (akár egyéni, akár társas) teheti meg.
Az egyéni vállalkozóknak nem kötelező könyvelőt alkalmazniuk.
A rengeteg egyéb járulékot pedig akkor kell fizetniük, ha főállású egyéni vállalkozók. Egyéb esetben más járulékfizetési kötelezettségeik vannak.
2010-től pedig vállalkozói igazolványt sem kell kiváltaniuk.
"A tételes költségelszámolás, meg hogy "elszámolhatod kiadásként" stb. tanácsok" : Ezeket nem tanácsként, hanem elszámolási lehetőségként írtam.
A tanácsom az, hogy ne kezdjen ilyen oldal létrehozásába, ha ennyire nincs tisztában az adótörvényekkel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!