Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Jogos-e ez a kamatadó levonás?

Jogos-e ez a kamatadó levonás?

Figyelt kérdés

Erste Befektetési Zrt.-nél van értékpapír számlám. A Netbroker rendszeren keresztül vettem 2011/C állampapírt 1 héttel annak a lejárta előtt. Ez az állampapír a lejártakor a névértékét és az utolsó éves hozamot fizeti, értelemszerűen névérték+addig felhalmozott hozam áron vettem, tehát kb. azt kell elképzelni, hogy 10600-ért vettem, 10620-ért adtam el(nem pontosan ezek a számok, de ilyesmi. Ilyenkor jogos, hogy papíronként a 620 Ft 16%-át vonják le kamatadóként, és nem a 20 Ft 16%-át? Reklamáltam már háromszor telefonon, de feltűnően félrebeszélnek, és azzal érvelnek, hogy majd igényeljem vissza adóbevalláskor a túlfizetést. Igen ám, de 1 hét hozama az jóval kevesebb, mint jegyenként 600 Ft 16%-ának(jegyenként 96 Ft) az adóbevallás idejéig való lekötésének hozama, tehát ha ezt hibásan vonták le, azzal engem megkárosítottak.


Szóval jogos ez a levonás? Ha nem, mit tegyek, hogy ezt jóváírják, mert feltűnően nem akarnak az üggyel foglalkozni(nem nagy összegről van szó, de az elv, ha 10 milliós befektetésem lenne, ami lehet a jövőben, 100 ezret jelentene)? Ha igen, akkor ezek szerint állampapírt fél évnél rövidebb időszakra sosem érdemes venni, hiszen még fél évnél is hatalmas a bukta így a kamatadón, akkor is ha adóbevalláskor visszafizetik. De ugyanezt megjátszották tőzsdén vásárolt befektetési alappal is, ahol névérték fölött vettem és lejártakor a névérték és a bekerülési ár közötti összegből is levonták a kamatadót. Akkor ezek szerint zártvégű befalapot is kizárólag névérték alatt érdemes venni? Mert ezt nehezen hiszem. Hogy is van ez?


2011. máj. 1. 15:32
 1/1 anonim ***** válasza:

Azt javaslom ezt a kérdést és panaszt tegye fel a PSZÁF-nak, talán tőlük várható megnyugtató válasz..


[link]



TŐKEJÖVEDELMEK


Kamatjövedelem


65. § (1) Kamatjövedelemnek minősülnek - figyelemmel az (5) bekezdés rendelkezéseire is - a következők

(7) Az értékpapír-átruházás, -beváltás, -visszaváltás, valamint a kamat és/vagy hozamfizetés, -jóváírás, -tőkésítés nyilvántartási rendszerét úgy kell kialakítani és működtetni, hogy abból a (6) bekezdés rendelkezésének végrehajtásához szükséges minden adat - a dematerializált értékpapír kifizetők közötti áthelyezése esetében kötelezően közlendő adatként - rendelkezésre álljon.


(8) Ha a (7) bekezdés szerint kialakított és működtetett rendszerbe nem tartozó kifizetőnél rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg és a magánszemély sem igazolja, hogy az értékpapír megszerzését követően


a) kamat és/vagy hozam címén bevételt nem szerzett, vagy


b) az elsőként megszerzett kamat és/vagy hozam címén szerzett bevételéből a (6) bekezdés szerint milyen összegű levonás történt,


a kifizető a kamatjövedelem megállapításához az értékpapír megszerzésre fordított értékeként annak névértékét veszi figyelembe.



[link]

2011. máj. 2. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!