Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Kiállított de még nem lejárt...

Kiállított de még nem lejárt határidejű tartozás könyvelése?!

Figyelt kérdés

Konkrétan az érdekelne, hogy mi van az olyan számlákkal, amelyek előre fizetendő szolgáltatásokra állítanak ki. Az időszak első napjától válik követeléssé ha jól tudom, de mi van az számla kiállítása és a követeléssé válás között? Addig csak lóg a levegőben a számla?


Persze könyveléstechnikailag érdekelne a dolog, hogy milyen számlára és hogyan könyveljük le az ilyen tételeket!


Fontos lenne, mert egy jó ideje már foglalkoztat a dolog és nem jutok semmire vele. Persze a számviteli törvényből ha valaki ki tudja hámozni, akkor gratula és légyszi írja meg nekem, hogy pontosan hol keressem.


köszi előre is!


2011. ápr. 15. 21:38
 1/7 anonim ***** válasza:
2011. ápr. 17. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi a linket!


Én igazából arra lettem volna kíváncsi, hogy mikor kezdem el először a főkönyvben könyvelni a tételt? Követeléssé váláskor, tehát az esedékesség első napján? Vagy számla kiállításakor már?

Konkrétan mi történik számvitelileg a már kiállított de még nem esedékes számlákkal?

2011. ápr. 17. 07:29
 3/7 anonim ***** válasza:

Amennyiben egyéni vállalkozó vagy, akkor könyvelheted, amikor a számla pénzügyi teljesítése megtörtént.

Ha társaság (BT, KFT) add oda a könyvelődnek, majd a gépbe "bepakolja" úgy, hogy az jó legyen mind a költség-elszámolás, mind a kiegyenlítés-figyelés, esetleg az ÁFA-bevallás tekintetében is.

2011. ápr. 18. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Én lennék a könyvelő, és tudom is hogy hogyan kell könyvelni a vevővel szemben, csak a kimutatások és az analitikai kimutatások miatt merült fel pár kérdés bennem. Az egyik cég beleveszi, a másik nem...

Jó lenne a másik oldalt is látni, hogy év végén ezek a nyitott számlákkal mi történik. A főnökömmel meg is beszéltük, csak számomra nem volt egyértelmű a válasz, pedig biztos úgy van, ahogy mondja, csak mivel még tanulom is a szakmát kéne nekem a hivatalos törvényi vonatkozás, aminek segítségével értelem szerint is oda tudom tenni a fejemben ahová való. Ha értitek mire gondolok.


Szóval az a nagy problémám, hogy senki sem tudja nekem egyértelműen megmagyarázni, hogy mi van a már kiállított de még nem esedékes (vagyis ameddig követeléssé nem válik) számlákkal év végén, vagyis mielőtt még követelés válna belőle. Jó, mi? Az a baj velem, hogy nem elég az ha azt mondják "csináld így", mert sajna szeretem érteni a dolgok okát is.


Na mindegy egyszer majdcsak megtudom, csak már egyre jobban zavar, hogy tényleg senki sem tud semmit mondani rá.


Azért nagyon köszi a segítséget!

2011. ápr. 18. 19:34
 5/7 anonim ***** válasza:

17,29 vagyok!

Nyisd meg a progiban a "Kimenő számlák felvitele" menüpontot a számla teljesítésének megfelelő hónapban. A rögzítés során arra figyelj oda, hogy a "számla kelte", a "teljesítés időpontja", a "fizetési határidő", az "ÁFA-bevallási időszak" rovatokat helyesen töltsd ki.


A számviteli törvény (15. §) és az ÁFA törvény szerint egy számlát a teljesítés időpontjában kell könyvelni. De hogy melyik időszak ÁFA-bevallásában fog szerepelni ténylegesen az összeg, az attól is függ, hogy az adott vállalkozás éves, negyedéves, vagy havi bevalló.


Egyébként amikor törvényi hivatkozást keresünk, először mindig az adott dologhoz kapcsolódó adótörvényeket szoktuk átbújni (ÁFA, SZJA, TAO, ART), de nagyon jó az is, ha az ahhoz kapcsolódó adóbevallási nyomtatvány "Sugó"-ját nézzük meg. Ha könyvelési tételre vonatkozó probléma, akkor elsősorban a számviteli törvény és az ehhez kapcsolódó számlakeret az irányadó.

2011. ápr. 19. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Előző vagyok!

Pl. egy számla kelte 2011. de a teljesítés időpontja 2010. dec. a kifizetés kelte 2011. Ebben az esetben (kimenő számláról beszélünk) a bevétel a 2010. évibe tartozik bele, de mivel a kifizetés csak 2011-ben történik meg, dec. 31.-én nyitott tételként jelenik meg a vevőben. Ezért a Mérlegben a "Követelések" soron lesz benne és nem a pénztár, vagy bankszámla dec. 31.-i összegét növeli.

2011. ápr. 19. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

07:29

Köszi, de sajna még mindig nem erre gondoltam. A számlákat persze, hogy a kiegyenlítéskor kell könyvelni, ez tök tiszta. De mikortól kell szerepeltetni legelőször a főkönyvben? Több dátum is van. Kiállítás dátuma, esedékesség első napja,... Ilyen szempontból érdekelne. Ne haragudjatok, valószínűleg azért nem egyértelmű, hogy mit kérdezek. Átbújtam már a követelés/kötelezettség részt a törvényből, mert tényleg zavar, de erre nem találtam vonatkozást, pedig biztos van!!!

Pont azért kérdeztem, mert a gyakorlatban mindennapi téma.

Kiállítasz egy számlát, szerepel a kimenő számláid között pl. hó jan.12-én, de követeléssé csak febr. 1. napjával válik. Mi van a kettő között eltelt időszakban a számlával? Ha pl. csinálok az ügyfélnek egy számlaegyeztetőt hó jan. 20-i nappal, akkor beleveszem vagy sem? Az egyenleg a tartozás-követel különbsége. Ez a számla már megjelenik ott vagy sem pl. Ő már megkapta a számlát, szerepeltette a kimutatásaiban mint még nem esedékes kötelezettség, de nekem sehol sem látszik egészen a követeléssé válásáig vagyis febr. hó első napjáig? Ez nekem a nagyon furcsa!! Addig csak úgy lóg a levegőben a számla?


07:34

Köszi, ez tiszta sor, de nekem nem ezzel van a bajom. 07:29-nek (bocsi, nem tudom a neveteket) leírtam, hátha így jobban érthető.


Egyébként azt is el tudom képzelni, hogy egy tök tiszta alapfogalmat kéne hozzá előszedni a fejemből...


Már jobban érthető, hogy mire gondoltam?

2011. ápr. 20. 06:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!