Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adóbevallás hogyan, mi micsoda...

Adóbevallás hogyan, mi micsoda? Teljesen nem értek hozzá.

Figyelt kérdés

Volt 2010-ben bruttó 50000 Ft jövedelmem (42e-t kaptam kézhez, alkalmi munka). Most ugye jött a levél, hogy be kéne vallani. Azonban van egy "kis" gond. Egyetem mellett kaptam az évben bizonyos összegű ösztöndíjat, kb 230e Ft-ot. Azt értem, hogy az ösztöndíj csak az adóalapot növeli. Na de mi az adóalap? Akkor az adóalapom lesz 280e Ft, de mennyit kell adózni? Erre még jön a 27% (az 300e ft) és abból adózok 16%-ot? Mert akkor olyan 48 ezret kéne fizetné, és hatezret buktam mert dolgoztam. Ezt nem értem. Valaki lenne szíves elmagyarázni? Fogalmam sincs a témáról, nem találtam sehol rendes leírást csak a "nagyok" által alkotott kihámozhatatlan jogi szövegeket. Azt se vágom, hogy a most tavaszi bevallásban már ez a 16%-os cucc lesz vagy valami régebbi. A munkáltató azt mondta, hogy azért kapok kevesebbet, mert akkor nem kell adózni utána...


Előre is köszi a válaszokat.


2011. febr. 3. 18:35
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem nehéz ez, csak nem biztos, hogy el tudom magyarázni.

A suliból is, és a munkáltatótól is kaptál, vagy fogsz kapni egy papírt, aminek most nem jut eszembe a neve, egy igazolást arról, hogy mennyit kerestél tavaly. És itt nem csak az összegek vannak feltüntetve, hanem az is, hogy az adóbevallás melyik sorába kell írnod. És aztán szépen olvasd végig a bevallást, oda van írva, hol melyik sorokat kell összeadnod, kivonnod egymásból. És aztán a végén ki fog jönni az a 8 ezer, amit levontak tőled, azt vissza fogod kapni.

17%kal kell számolni, benne van a kitöltési útmutatóban.

Az ösztöndíj pedig adómentes, de tök egyértelműen rajta van a papíron, amit a suliból kaptál, hogy hova írd, a bevalláson pedig - ahogy írtam - ott van, hogy melyik sorokat add össze, és így hogy jön ki az adóalap (meg a többi olyan dolog, amiről fogalmam sincs nekem se, de a végén mégis mindig kijön, aminek ki kell).

2011. febr. 3. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha alkalmi/egyszerűsített foglalkoztatás keretén belül dolgoztál, és csak ebből van adóköteles jövedelmed, akkor nem kell adóbevallást csinálnod. (az adóbevallás útmutatójának első oldalán írják ezt), mert az éves jövedelmed nem érte el 2010ben a 882/840 ezer forintot.

Ebből a jövedelmedből SzJA előleget sem vontak.

Az adóbevallás (APEH letölthető nyomtatványok 1053-as) kitöltőprogramja mellett fenn van a kitöltési útmutató is.

Az ösztöndíj nem adóköteles, csak adóalap emelő (ha kellene adóbevallást csinálnod, akkor ezt az összeget is figyelembe kellene venned az adóalap kiszámításakor, viszont az erre jutó adót levonhatnád a fizetendő adóból)

A 16%-os cucc a 2011 évben megszerzett jövedelmekre vonatkozik.

2011. febr. 4. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
72%

Hát én az ilyet mindig úgy csináltam, hogy bementem az APEH ügyfélszolgálatra, vittem a papírokat, amit kaptam a kifizetőtől, és megkértem az APEHos hölgyikét, hogy mondja meg nekem, mit hova írjak be, meg mit töltsek ki :))

Ingyen könyvelő :P

2011. febr. 7. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!