Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adójóváírásnál tegyek kiegészí...

Adójóváírásnál tegyek kiegészítő nyilatkozat?

Figyelt kérdés
Adójóváírásnál a kiegészítő nyilatkozat szövege és a hozzá kapott tájékoztatóban szeplő leírás valahogy nekem nem fér össze. Mikor tegyek és mikor ne ilyen kieg. nyilatkozatot?
2011. jan. 6. 13:30
 1/1 anonim ***** válasza:

Hát igen, én ilyenekkel nem fárasztanám a dolgozókat, főleg hogy nem is értik miről van szó, akkor hogyan tudnának okosan dönteni.


Ennek a kiegészítő nyilatkozatnak az következő a lényege:

Az adójóváírás teljes egészében csak akkor jár, ha az éves összes jövedelem nem haladja meg a 2 millió 750 ezer forintot. Eddig adja a munkáltató, ha a dolgozója írásban erre kérte.

A legtöbb munkáltató számítógépes programmal csinálja a bért, amely többnyire úgymond göngyölítéses módszerrel számolja az adóelőleget, mivel az majdnem forintra pontosan kihozza az évi tényleges adó összegét. Alapból nem így kell számolni, ha valaki így szeretné, erre engedélyt kell kérni az APEH-től, vagy a munkáltatónak, vagy a programgazdának.

Ebben az esetben a munkáltató akkor is figyelembe tudja venni az adójóváírást, ha mégis meghaladná a 2 millió 750 ezer forintot a jövedelem.

Az alapmódszernél viszont nem tudja, csak 2 millió 750 ezer forintig.

Mivel egy dolgozó nem tudhatja/ nem kell tudnia, hogy munkáltatója milyen módszert alkalmaz az adóelőleg számításánál, ezért nyugodtan tegye meg a kiegészítő nyilatkozatot, ha a kitöltési útmutatóban megjelölt összes jövedelme meghaladja a 2 millió 750 ezer forintot, de nem lesz több 3 millió 960 ezer forintnál.

Ebben az esetben a munkáltató - ha van APEH engedélye rá - a csökkentett összegű adójóváírást is figyelembe veszi az adóelőlegnél, és ez által szinte nullára hozza ki év végére az adót.

Ha megtette a nyilatkozatot, de a munkáltatójának nincs jogosultsága göngyölítve számolni az adóelőleget, akkor Önnek e miatt nem kell év végén - befizetendő adókülönbözet miatt - különbözeti-bírságot fizetnie.

Normális esetben ekkor a munkáltató csak addig adja meg az adójóváírást, amíg az Ön összes bére éves szinten nem haladja meg a 2 millió 750 ezer forintot, azért, hogy Önnek év végén ne legyen visszafizetendő adója.

Ezt teszem én is, mivel a cégünk nem jogosult göngyölítéses módszerrel számolni az adóelőleget.

Remélem érthető voltam.

2011. jan. 11. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!