Mennyit adózik egy egyéni vállalkozó?
Sok ponton hibás az előző válasz.
A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó a nyugdíjas vállalkozót takarja, nem a nem főállású vállalkozót.
Az egyéni vállalkozó jövedelme nem adózik összevontan, csak a vállalkozó kivétje.
Áfa szempontjából az alanyi adómentesség értékhatára pedig 5milló Ft, nem 6.
Számszerűsíteni itt nem lehet, hogy mennyit kell adóznod, ehhez könyvelő kell, mert bonyolult.
Ha nincs heti 36órát meghaladó munkaviszonyod, akkor kell magad után fizetni járulékokat. Ez attól függ, mennyi a vállalkozói kivéted. Tavaly a tevékenység szerint kellett ezt megállapítani, nem tudom idén is így van-e.
A vállalkozói nyereséged ( leegyszerűsítve: bevétel-költség)után kell személyi jövedelemadó előleget fizetned negyedévente. Év végén a bevallással egyidejűleg is kell fizetni, ha nyereséges leszel, az előleg természetesen beszámítható. Osztalékadót is kell fizetni,ha nyereséges vagy.
Ezen felül iparűzési adó, kommunális adó(ez nem minden településen van).
Általános forgalmi adóval nem kell foglalkoznod, ha alanyi adómentességet választasz. Ezt megteheted, ha a bevételed várhatóan nem éri el az évi 5millió Ft-ot. Ha év közben váltod ki az igazolványt,akkor időarányosan kell nézni.
9:39 es válasza is több helyen pontatlan.
Először is kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozó a nyugdijas és a 36 órát elérő munka melletti vállalkozó. A főállásból származó jövedelem összevonásra kerül a vállalkozásból származó jövedelemmel és az SZJA ezután kerül kiszámolásra, természetesen a már befizetett SZJA levonásra kerül. Itt az is megtörténhet, hogy az eddig igénybe nem vehetett családi kedvezmény is elszámolásra kerülhet, hiszen a családi kedvezmény adóalapcsökkentő.
Osztalék fizetése és így osztalékadó fizetése sem kötelező, csak ha osztalékfizetés történik. Nyereségadó viszont van, sőt minimumadó is, ami viszont választható az évvégi elszámolásnál. Ez akkor érdekes, ha a vállalkozás minimumadója, azaz az elvárt nyereség magasabb a valóságos nyereségnél.(Minimumadó=árbevétel-költségx2%)Ha valaki nem akarja a minimum adót fizetni be kell számolni valamennyi költségéről részletesen, amit az adóbevallás meg is jelöl. E választás esetén csak annyi nyereségadót fizet, amennyi a valóságban van, ami nulla is lehet.
A kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozó összes bevétele összevontan adózik, de ebből levonásra kerülnek a kölségek és a főállásból levonásra került SZJA.
Alanyi mentesség: ha az éves bevétel nem éri el az 5 millió Ft-ot, mezőgazdasági átalányadózónál a 6 millió Ft-ot, EU-ból történő termékbeszerzés nem éri el a 10ezer eurót.
Tárgyi adómentesség: nincs bevételi korlát.
Főállásu vállalkozó járulékfizetési alapja a vállalkozói kivét. Ha nincs kivétje, akkor a minimálbér utáni járulékfizetés kötelező.
Iparüzési adó 1,6 -2 % között mozog Magyarországon. Kommunális adót a helyi Önkormányzatok szabják meg, vagy van, vagy nincs.
Egyik vállalkozásnál sem szabályozza az előző évi bevétel vagy nyereség a vállalkozói kivétet. A bérek felülvizsgálata az előző évben nyereséges vállalkozások alkalmazottainak bérére vonatkozik, nem a vállalkozóra. A vállalkozó annyi kivétet számol el amennyit akar.
Ki lehet pontosan számolni előre egy vállalkozás költségeiből a fix költségeket, amik akkor is fennálnak, ha a vállalkozó semmit sem csinál. Így a minimum bevételt is, aminek ezeket fedeznie kell.
Biztos, hogy a kérdező ennyire bele akart merülni a témába vagy csak a válaszolók ping-pongoznak, ki mit tud a könyvelésről.
Bárhogy is van, érdemes leülni egy könyvelővel és a tevékenység függvényében megbeszélni az egészet, mert nem mindegy, hogy taxis, kiskereskedő, vagy valamilyen szolgáltatást végző lesz-e a vállalkozó vagy vállalkozás és belföldön vagy az EU-ban lesz-e bejegyezve.
A vállalkozói kivét az a készpénz, amit a vállalkozásból az aláírásoddal igazoltan a zsebedbe elteszel. Azért az aláírásoddal igazolt, mert a pénztár(könyv)ből csak egy kivételi pénztárbizonylat ellenében lehet kivenni. A pénztárkönyv vezetése annak a feladata, aki a pénzt kezeli (és az nem a könyvelő), hiszen az teljes anyagi felelősséggel jár.
Egyéni vállalkozásnál hívjuk a havi "bért" kivétnek.
A vállalkozói kivét a vállalkozó "bére". Mivel főállású leszel, kell majd havonta számfejteni, és járulékokat fizetned utána.
A minimálbér most 2011-ben 78000 Ft, de ha középfokú végzettséget igényel ez a tevékenység, akkor 94000 Ft. Idén már nincs olyan, hogy a tevékenység szerint kell megállapítani a keresetet.
Amit kell fizetned a vállalkozói kivét után havonta:
szja 16% (az alapot fel kell szorozni 1,27-tel, és azután kell az szja-t fizetni),
eg.bizt és nyugdíjjárulék: 10% illetve 7,5 %
Valamint 27% szintén eg.bizt és nyugdíjjárulék, ezt elszámolhatod költségként.
A vállalkozói jövedelmed(nyereséged=bevétel-költség) után kell még fizetned szintén szja-t, ami 10 %, ha 500milló alatt van a bevételed. Negyedévente előleget kell fizetned, ha nyereséges vagy.
Valamint, ha adózás után marad még nyereséged az év végi adóbevallásban (2012.februárjában), akkor osztalékadót is kell fizetni, ami 16 %.Ezt is személyi jövedelemadó formájában fizeted.
Szóba került a minimumadó is, kiszámítása nem teljesen úgy működik, ahogy az előző válaszoló írta, de nyilván te nem szeretnél ilyen mélységekbe menni.
A fenti általános dolgokat azért írtam, hogy nagyjából tudjál kalkulálni, de ez nem ér fel egy könyvelővel való konzultációval, úgyhogy azt mindenképpen keresned kell. Már csak azért is mert én csak egy gyed-en itthon lévő könyvelő vagyok.
Egy egyéni vállalkozó aki 10Milliót keres az mennyit adózik egy adott évben?
Körülbelüli értékre lennék kíváncsi!
Válaszotokat előre köszönöm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!