Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Szellemi szabadfoglalkozás...

Szellemi szabadfoglalkozás után (tehát számlaképes magánszemélyként) hogyan néz ki az adóbevallás?

Figyelt kérdés

Eddig csak munkaviszonyból származó jövedelmem volt, de most önálló tevékenységből is fog befolyni bevétel. Nem sok, de mégis.

Így sajnos egyáltalán nem ismerem a (nekem egyelőre fölöslegesen bonyolultnak tűnő) rendszert, úgyhogy lenne pár kérdésem:


- Hogyan dől el hogy mennyit adózom? Ha pl van egy 5000 forintos tétel akkor abból van fix százalék amit adózom vagy ez majd az év végi elszámolásnál összegezve dől el? Ha igen, milyen módon?


- A kiállított számlákat kell felvinni a rendszerbe? Ha igen, ezt folyamatosan, vagy évközben kell/lehet?


- Nekem kell utalni az összeget vagy automatikusan levonják?


- Erre a folyamatra lehet/érdemes könyvelőt fogadni, vagy ki lehet okoskodni kis kutatással?


- A 25 év alatti adókedvezmény érinti ezt?


Bocsássátok meg hogy nem értek az államigazgatás ezen részéhez, de ha én keresgélek tovább így este online, akkor biztos kifolyik az agyam.



júl. 17. 21:53
 1/4 anonim ***** válasza:
Szellemi szabadfoglalkozás? Wtf?
júl. 17. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Igen :)

ezt a fogalmat még én is ismerem!

júl. 18. 00:14
 3/4 anonim ***** válasza:

En ugy tudom van vmi osszeghatár pl ha keresel havi pár ezer ft-t azzal nem is foglalkoznak be se kell vallani.


Azokra is akik pl heti 1 szer takaritanak valahol teljesen más szabályok vonatkoznak

júl. 18. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"Hogyan dől el hogy mennyit adózom?"


Pont az ilyen kérdések miatt hozták létre az egyszerűsített vállalkozói adófajtákat, mint az EVA, KIVA, KATA. De még a KATA is elég bonyolultabb tud lenni annál, mint amivel átlag földi halandó foglalkozni szeretne.


"A kiállított számlákat kell felvinni a rendszerbe?"


Ezt a könyvelőddel kell megbeszélned. Ha papíron számlázol, akkor viszed neki a számlákat, ha számlázóprogramot használsz, akkor adsz neki is jogosultságot, hogy hozzáférjen, stb.

Hogy milyen gyakorisággal viszed neki a számlákat, vagy milyen gyakran nézi, az megbeszélés kérdése.


"Nekem kell utalni az összeget vagy automatikusan levonják?"


Most egy picit gondolkodj el ezen a kérdésen... szerinted, ha mondjuk megcsinálsz valakinek valamit, és adsz neki X ezer ft-ot kézpénzben, akkor ott ki, hogyan, hol, mikor vonna le belőle adót...?

Természetes, hogy az adót neked kell utalnod (pontosabban a könyvelődnek).


"Erre a folyamatra lehet/érdemes könyvelőt fogadni, vagy ki lehet okoskodni kis kutatással?"


Mint a fentiekből is kiderülhetett, gyakorlatilag kötelező könyvelőt fogadni. Nem mondom, hogy egy KATA-s bevallást ne tudnál egyedül megcsinálni, de ne akard.


"A 25 év alatti adókedvezmény érinti ezt?"


Ezt nem tudom, a könyvelőd majd megmondja.


Szóval, első körben keress egy könyvelőt, és beszélj át vele mindent, amit tudni akarsz.

júl. 18. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!