Ilyen esetben szünetel a biztosításom vagy sem?
Ha be vagy jelentve rendesen akkor nem szünetel a biztosítás.
Az intézetben kérhető igazolás hogy lombikra jársz akkor a munkahelyednek azon a napon el kell engednie a kezelésre.
Nekem szerencsém volt mert beültetés után táppénzen lehettem a teszt eredményig.. mondjuk nem is kismama barát a munkahelyem.
"De én fél 8-tól 16 óráig dolgozok és legkésőbb 2 körül vissza szoktam érni (3 óra odavissza az út + a várakozás) és utána még dolgozok."
Ha azokra a napokra, amikor emiatt egy időre távol vagy a munkahelyedtől akár 1 órára is számfejtenek munkabért, akkor nem szünetel a biztosításod és nem kell fizetned eü. szolgáltatási járulékot.
Akkor szünetelne a biztosításod, ha egyáltalán nem számfejtenének bért, vagy más ellátást erre a napra.
Ezt kb. úgy kell felfogni, hogy beidézett a bíróság tárgyalásra. Jelzed a munkáltatónak, hogy 6 helyett csak 10 órára érsz be, mert kötelezően el kell menned tanúskodni, vagy bármi más. Így 10 órától 14 óráig dolgozol, tehát azt fizeti neked a munkáltató. Semmi nem változik, megy az élet tovább, csak arra a napra kevesebb bért számfejtenek.
Fizetés nélküli szabadság nem keletkeztet biztosítottságot, tehát arra az időre fizetnie kell még a munkaviszonyban álló dolgozónak is egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ez alól kivétel az MT-ben felsorolt élethelyzet például, ha gyermekgondozás miatt vagy fizetés nélkül szabadságon (CSED, GYED és társai) stb.
A NAV azért nem tud válaszolni rá, mert ez munkajogi (MT fizetés nélküli szabadság része), társadalombiztosítási kérdés (biztosítás szünetelése), nem pedig adózási.
Még egyszer lemondom: Ha akár 1 órára is számfejtenek adott napra bért részedre, akkor az alatt fennáll a biztosításod és nem kell fizetned eü. szolgáltatási járulékot. Azt akkor kell, ha adott napra egyáltalán nem számfejtenek bért, nem kapsz ellátást, mert teljes napra fizetés nélküli szabadságon/igazolatlan távolléten/igazolt, de nem fizetett távolléten vagy. A TELJES NAPRA!
Ha kapsz bért, akkor a havi 08-as bevallásokban az szerepelni fog, és nem lesz jelzés benne arra vonatkozóan, hogy van akár 1 napod is, amikor nem számfejtettek részedre bért. Ha nem kapsz bért valamiért, akkor különböző kódokkal jelölni kell a 08-as bevallásokban azt, hogy mi annak az oka. Ha táppénz, akkor biztosított vagy, ha GYED, akkor is, ha például fizetés nélküli szabadság, de nem gyermekgondozás miatt, akkor nem vagy az és ilyenkor fizetési kötelezettséged keletkezik azokra a napokra. A 08-as havi bevallásokban szolgáltat adatot a számfejtett bérekről dolgozónként a munkáltató a NAV felé.
"Ha be vagy jelentve a munkahelyen akkor ők fizetik utánad az egészségügyi járulékot mindegy hogy az adott nap dolgozol vagy sem."
Ez tévedés. A munkáltató a dolgozó bruttó béréből vonja le a fent nevezett járulékot kiváltó közterhet, csak nem egészségügyi szolgáltatási járulék a neve, hanem a társadalombiztosítási járulékba beépült természetbeni egészségbiztosítási járulék néven fut.
Tb. törvény 16. §. ->
"Szünetel a biztosítás
a) a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, kivéve, ha
aa) a fizetés nélküli szabadság idejére csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátás vagy gyermeknevelési támogatás kerül folyósításra, vagy
ab) a fizetés nélküli szabadságot tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása címén veszik igénybe,
ac) azt önkéntes tartalékos katonai szolgálat teljesítése céljából veszik igénybe,
b) az igazolatlan távollét időtartama alatt,
c) a munkavégzési (szolgálatteljesítési) kötelezettség alóli mentesítés ideje alatt, kivéve, ha a munkavégzés alóli mentesítés idejére a munkaviszonyra vonatkozó szabály szerint átlagkereset jár, vagy munkabér (illetmény), átlagkereset (távolléti díj), táppénzfizetés történt,
d) a letartóztatás tartama alatt, kivéve, ha a letartóztatottat jogerősen felmentették, vagy a bíróság jogerős vagy végleges határozatában, valamint az ügyészség, illetve a nyomozó hatóság további jogorvoslattal nem támadható határozatában a büntetőeljárást megszüntette; továbbá a szabadságvesztés tartama alatt, kivéve, ha az elítéltet utóbb a bíróság jogerősen felmentette (ide nem értve a fogvatartott által a büntetések, az intézkedések, egyes kényszerintézkedések és a szabálysértési elzárás végrehajtásáról szóló törvény szabályai szerint létesített, a 6. § szerint biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt),
e) az ügyvédi tevékenység szünetelésének ideje alatt, a közjegyző, a szabadalmi ügyvivő kamarai tagságának szüneteltetése alatt,
f) az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelésének ideje alatt,
g) az állategészségügyi szolgáltató tevékenységet végző állatorvos tevékenységének szünetelése alatt,
h) az a)–g) pontban nem említett olyan esetben, amikor külön jogszabály, vagy egyéb, a jogviszonyra vonatkozó szabályozás szerint a biztosítás alapjául szolgáló jogviszony szünetel.
Itt volt a megerősítés: Ha kapsz fizetést arra a napra (bármennyit), akkor nem szünetel a biztosítás. Csak napra tud szünetelni a biztosítás, órákban nem számolunk ilyet. Ha kell fizetni, akkor az eü. szolg. járulékot is napra kell fizetni, nem órában.
Így már OKÉ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!