Alanyi adómentes vállalkozó adóbevallás könyvelő nélkül?
Van egy teljes állásom, és emellett szeretnék vállalkozó lenni, mivel néhányszor olyan munka felkérést kapok, ahol számlát kell adnom.
Erre az "Alanyi adómentes" vállalkozási formát találom a legalkalmasabbnak.
Lehet ezt könyvelvő nélkül csinálni, és saját magamnak elkészíteni 3 havonta a bevallást?
Ki csinálja így? Leírná, hogy mit és hogyan kell, mire kell figyelbni?
Lehet csinálni könyvelő nélkül, csak akkor minden a te felelősséged, ha valamit elrontasz és jön a bírság.
Igaz, hogy átalányadózó ev-ként havi 2-3 számlával másodállásban nem egy atomfizika megcsinálni a bevallásokat.
Viszont egy ilyen kevés melóval járó könyvelést simán megcsinálnak neked 5-6 ezerért havonta, annyit rá lehet szánni.
Én is akarok alanyi adómentes vállalkozás lenni! 🤣
Hazánkban jelenleg egy ilyen gazdasági társaság működik (működött?), a Lánchíd Palota vendégszeretetét élvező poszt-szovjet kémbank.
Persze, lehet könyvelni magadnak is, én is így teszek, csak én előtte egy fél évig tanultam az átalányadózásra vonatkozó részét, és így is kikértem adótanácsadó véleményét, aki mondhatni "levizsgáztatott", de ha valami olyat kéne csinálnom, amiben nem vagyok biztos, ismételten kérnék szakembertől segítséget. Az alanyi adómentesség az annyit tesz, hogy a vállalkozási formádnak megfelelő összeghatárig nem vagy áfa fizetésre kötelezett, tehát alanyi adómentesen állítod ki a számláidat (kivéve, ha külföldre, közösségen belül számlázol - közösségi adószámmal - mert akkor áfa területi hatályán kívüli áfa kóddal kell számláznod és nem csökkenti az áfamentes kereted, az adómentes keretet vizsont igen, úgyhogy kb a sz_rnak eg ypofon az én esetemben, mert csak közösségi ügyletem van, EU-n belül. Egyébként háromhavonta átalányadózóknak kell (jelenleg) az '58-as bevallást beadni, ha volt közösségi ügyleted, akkor áfa bevallást és összesítő nyilatkozatot is kell kitöltened és beadnod, hiába nem kell áfát felszámolnod, minden tárgyhót (amiben volt ilyen ügyleted) követő hó 20-áig. Tárgyévet követő május 20-ig elkészíteni és beadni az SZJA bevallást, május 31-ig a helyi iparúzési adó bevallást. Az indításnál pedig nagyon nem mindegy, hogy hova kattintgatsz, mert jó nagy hülyeséget is lehet csinálni. Egyébként annyit kell első körben az indításnál, hogy átalányadózást választasz, heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett, 36 órát meg nem haladó munkavizsony mellett, vagy főállásban, és hogy alanyi adómentességet választasz. Részmunkaidős állás mellett főállású vállalkozó leszel, és a főtevékenységedtől függően minimálbér után (ha nem igényel a főtev. legalább középfokú szakképzettséget) vagy garantált bérminimum után kell a jrulékokat megfizetned az adómentes keret eléréséig is (na meg utána is, csak akkor pluszban bejön az SZJA, amit nem kell háromhavonta bevallani, de az adóelőleget meg kell fizetni, és majd a tárgyévet követő év május 20-ig beadandó adóbevallásban szerepeltetni).
Ez nagyon dióhéjban. Nagyon sok minden van, ami egyénileg még pluszban bejöhet. Meg lehet tanulni, de ha nem érdekel vagy nem érted, akkor esélytelen. Az áfa törvény egy kereszthivatkozás-gyűjtemény kb., amit három diplomával és 140-es IQ-val is úgy olvastam sokszor, mintha japánul lett volna.
#5 Szépen leírtad.
"kb a sz_rnak eg ypofon az én esetemben, mert csak közösségi ügyletem van, EU-n belül"
Ezt nem értem, szerintem kifejezetten jó dolog a fordított áfa. Én legalább is örülök neki, mert leszámlázok EUFAD37 kóddal és hiába vagyok éves szinteb bőven 12 millió fölött, nem kell ÁFAkörbe lépnem és nem kell vállalkozói számlát nyitnom. Nagy könnyebbség.
Btw, tényleg 140 fölötti az IQ-d? Mensa teszt eredmény?
#6
Dehogy, csak költői túlzás volt. (Egyébként valóban elég magas volt az IQ-m már gyerekkoromban is, de Mensa teszten sosem voltam. Annyira nem foglalkoztat, mert az önmagában semmit nem jelent [mármint a magas IQ], de lehet, egyszer el kéne menni).
Azért írtam, hogy nekem annyira nem számít, hogy a közösségi ügyletek nem csökkentik az afa mentes keretet, mert sajnos annyi bevételem úgy sem lenne, hogy átlépjem. Igazából az egyik hobbimból alakult úgy, hogy van havi 200-500 ezer bevételem, de ez nagyon változó, ezért lettem vállalkozó is, de van egy részmunkaidős állásom és egy megbízási jogviszonyom, amit pont azért nem a vállalkozádban csinálok jelenleg, mert tavaly még nem tudtam, hogy a két bevétel közül melyik lesz magasabb, mert ugye az lenne a főtevékenységem, amiből a legtöbb bevétel származik, viszont a megbízási jogviszonyom tevékenységéhez már kellene az egyik végzettségem, míg a vállalkozásban jelenleg végzett tevékenységeimhez nem, így feleslegesen nem akartam a garantált bérminimum után fizetni a járulékokat. De ha lejár, és még lesz igény a munkámra, a következő szerződést vállalkozóként kötöm, mert már látom, hogy jobban jönnék ki.
És köszi a megerősítést, hogy nem csinálom rosszul. Eleinte paráztam, hogy mi lesz, ha elrontok valamit :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!