Jogutód nélküli megszűnés egy adó tartózásos kft-nél mit jelent?a kft tulajdonossal mi történik? Mi a teendő?
Nem tud megszűnni ilyen módon (ilyen formán) egy olyan gazdasági társaság, amelyiknek tartozása van.
Végelszámolás -> Amikor a tulajdonos(ok) elhatározzák, hogy befejezik a tevékenységüket. Itt fedezve van minden kötelezettségük. Nincs jogutód, hiszen megszűnik a cég.
Felszámolás -> amikor a társaságnak tartozása van, és nem tudják azt rendezni. Maga a társaság is elindíthatja ezt az eljárást maga ellen, de bármelyik hitelezője is. A NAV is szokott felszámolást kezdeményezni. Nincs jogutód, hiszen a felszámolás végeztével a cég megszűnik.
"tulajdonossal mi történik?"
Alapból semmi. Ha nincs a társaságnak elég vagyona a hitelezői kielégítésére, akkor a hitelezők vagy azok egy része hoppon marad.
Az ügyvezetőnek van felelőssége a tartozásokért adott esetben, akár a saját vagyonával is.
"Mi a teendő?"
Milyen teendőre gondolsz?
Köszönöm szépen a hosszas válaszokat!
Teendő alatt arra gondolok,hogy szedjünk össze pénzt ügyvédre?vagy csak várjunk?nagyjabból kettő és félmillió lehet a tartozás..nagyon max úgy tudnám kifizetni,hogy hitelt veszek fel.Börtönbe berakhatják ezért?
Nagyon szépen Köszönöm!
Nagyon nyugtalanok a napjaim emiatt
"Börtönbe berakhatják ezért?"
Felhalmozott tartozásért nem jár börtön. Abban az esetben, ha valamilyen gazdasági bűncselekmény is kötődik az ismerősöd nevéhez, nyilván akkor más a helyzet. De az bűncselekmény (sikkasztás stb.).
Az egész lényege az ügyvezető felelősségére vonatkozóan, amennyire röviden csak lehet:
Az ügyvezető mögöttes felelősségéről a csődtörvény rendelkezik.
Ha a fizetésképtelenséggel fenyegető helyzet bekövetkeztét követően az ügyvezetési feladatait nem a hitelezők érdekeinek figyelembevételével látta el, és ezáltal a gazdálkodó szervezet vagyona csökkent, vagy a hitelezők követeléseinek teljes mértékben történő kielégítése veszélybe került, vagy meghiúsította, valamint elmulasztotta a környezeti terhek rendezését, akkor a bíróság megállapíthatja az ügyvezető felelősségét, amikor is a saját vagyonával felel a hitelezők követeléséért.
Egy ilyen per arra irányul, hogy az ügyvezető követett-e el szabálytalanságot vagy sem.
A törvény értelmében az is felelősséggel tartozik a hitelezőknek, aki a vállalkozást ténylegesen irányította. Így tehát hiába íratta bárki is "strómanra" a céget, ha bizonyítható, hogy valóban ő állt a cég mögött, akkor az Ő vagyona ellen fog a per irányulni.
Lényeges, hogy a felszámolási eljárás kezdő időpontja előtti 3 évet vetik vizsgálat alá ilyen szempontból, tehát ha a megelőző 3 évben az ügyvezető csalárdul járt el, akkor a bíróság meg fogja állapítani a mögöttes felelősségét.
Nem tudom, hogy mi a valódi szitu a szóban forgó gazdasági társasággal, de gondolom, nem véletlenül íratták rá a céget az ismerősödre. Legyen, aki elvisz valamilyen balhét. Már ha van balhé...
Van?
mi az, hogy rá íratták? Tulajdonos lett, vagy netán ügyvezető is?
Kft-ben a tulajdonosoknak korlátolt a felelősségük, max. a befektetett tőkéjüket bukhatják, akár mennyi a tartozás, senki nem kötelezheti, hogy azt megtérítse.
Ha ügyvezető is, akkor már van felelőssége - ahogy fent is írták - de csak arra az időszakra vonatkozóan, amikor ő vezette a céget.
Vizont ha a rokonod nem ért a cégvezetéshez, akkor könnyen belefuthat olyan dolgokba, ami már felveti a személyes felelősségét. Ha jól értem, ez a cég már ténylegesen nem működik. Eleget tesz-e azért pl. a beszámolási kötelezettségének.
De ha csak tulajdonos, akkor mindezeken nem kell izgulni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!