Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Állóeszköz leírására milyen...

Állóeszköz leírására milyen konkrét szabályok vonatkoznak? (részletesen lentebb)

Figyelt kérdés

(Ne nevessetek ki, ha hülyeségeket találok írni a kérdésben.)

Minden beszerzett állóeszközre ugye vonatkozik egy amortizációs idő és azon belül egy értékcsökkenési időfüggvény, ami megmutatja, ekkor és ekkor még mennyit ér könyv szerint az adott jószág. (Ez ugye a NAV miatt kell. Meg ha közcég vagyunk, akkor a közvagyon miatt is.)

Erre van-e egzakt előírás, vagy ajánlás, vagy minden vállalkozásnak teljesen a maga dolga ezeket a paramétereket beállítani?

Más: ha a jószág hasznos élettartama (nullára íródási ideje) alatt beáll egy jóhiszeműen előre nem látott piaci változás, akkor utólag (de nem visszamenőleg) lehet változtatni a még hátralevő leírás mikéntjén? Pl.:

– Megjelenik egy sokkal gazdaságosabb helyettesítő termék, és teljesen értelmetlen lesz megtartani a meglévőt, mert az legalábbis közgazdaságilag már csak veszteséget termel.

– Kivonják forgalomból (betiltják) az állóeszközhöz való kiegészítő terméket (pl. céges kvgéphez a szabványos kvkapszulát), így már csak felhalmozott készlettel lehet tovább használni, de a raktározás sincs ingyen, vagy a kiegészítő termék idővel elveszti szavatosságát.

– Becsődöl a cég, aki az állóeszköz javításához egyedül képes volt szervizszolgáltatást nyújtani vagy pótalkatrészt szállítani, kb. itt is arról van szó, mintha megszűnne egy létfontosságú kiegészítő forgalmazása.

– De lehet, nem szűnik meg teljesen a lehetőség, csak iszonyatosan megdrágul. Pl. eddig vezetéken kaptam az energiahordozót, de azt elvágja valaki/valami, és x évig csak járműveken szállítva jutok hozzá, ami kicsit többe kerül.



2023. dec. 7. 17:09
 1/2 anonim ***** válasza:

Van egy számviteli célú becslés, arra vonatkozóan, hogy mennyi az eszköz hasznos élettartama, illetve annak végén a maradványérték.

A leírás módszertana is lehet lineáris, progresszív, degresszív, teljesítményarányos stb.

Ez a könyvelt értékcsökkenési leírást befolyásolja és így az adózás előtti eredményt.


Na most az állam nem szereti ha a vállalkozók “össze vissza becsülgetett” értékcsökkenése befolyásolja a fizetett adót, ezért a tao törvény mindenhez előír egy adózási célú értékcsökkenést. Az adóalap megállapításakor ez a törvényileg előírt értékcsökkenés lesz adóalap csökkentő, a könyvelés szerinti becslés pedig adóalap növelő korrekciós tételek.


Ezen kívül kérdezted a váratlan események hatásait. Ha ilyen bekövetkezik és az eszköz károsodik, megtérülő értéke csökken, akkor “terven felüli értékcsökkenés”, (vagy nemzetközi számvitel alkalmazásakor “értékvesztés”) könyvelendő.

Ezt a ráfordítást egyébként szintén nem ismeri el az adótörvény és adóalap növelőként semlegesíteni kell a hatását az adó számításakor.

2023. dec. 7. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm válaszod, igazából most kezdem látni, mennyire nem értek ehhez a területhez. (De még legalább nem indítottam vállalkozást se.)

Írod, a terven felüli értékcsökkenés az eszköz károsodását feltételezi. De itt most nem a fizikai tönkremenetelre gondoltam, hanem pl. hogy nem lehet már használni, mert pl. a hozzá való forgóeszközt beszüntetik. Persze ez is károsodás, ha úgy vesszük, csak máshogyan.

De mindegy is, mert írod, terven felüli értékcsökkenést amúgy sem lehet adózásilag érvényesíteni.

2023. dec. 7. 19:50

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!