Mennyit kell adózni nem munkaviszonyból származó jövedelem után?
Nem gondoltam, hogy ilyen bonyolult!
azt hittem, hogy kérek az adóhivataltol egy csekket befizetem valamilyen jogcímen az "X" %-ot, amennyit kell és ezután nyugodt lehetek, mert tudom lobogtatni a bizonylatot, hogy kérem, én a törvényt követve jártam el.
Ha ez márciusban történt, akkor meddig kell befizetni az adót? Még abban a hónapban, vagy dec.31 -ig ráér, vagy a következő év márciusa a befizetés határideje?
Hát, amikor elvégezted a munkát, akkor kellett olyan jogviszonnyal rendelkezned, aminek a keretében elvégezheted a munkát, és aminek a keretében kifizettek.
Pl. egyéni vállalkozói jogviszony, munkaviszony, stb.
A jogviszonytól függ hogy mi az adófizetés menete, és üteme. Van ahol havonta, van ahol negyed évente, van ahol van egy mentes keret, van ahol nincs, stb stb.
100e forintért lehet már nem szenvednék, de ha utalással történt, és komolyabb összeg, akkor keress fel egy könyvelőt. Ne itt irogass. Hanem google. Könyvelő. Telefon. Csörget. Megkérdez. Sok sikert!
Megihatja a levét? Hogy? De most komolyan!? Ha csak magadat nem jelentek föl, na jó mindegy hagyjuk...
Ilyen bevétel után gyakorlatilag senki nem adózik, még maguk a navosok se.
"Ha én adok egy tanácsot valakinek, például, hogy ne meggyfát ültessen, hanem cseresznyefát és ez a valaki ezért ad nekem 100. 000 forintot, mondjuk márciusban, akkor nekem ebből az összegből mennyit kell adóznom és mikor kell ezt befizetnem? "
Kezdjük ott, hogy ezt a tanácsot "engedély" nélkül nem adhattad volna, ha pénzt is elfogadtál érte.
Értsd:
Értek az adóbevallások elkészítéséhez. Jönnek a szomszédok április körül, hogy kellene csinálni adóbevallást 8 főnek. Megcsinálom ingyen, köszönömért, és ennyi a történet. De ha elfogadok érte pénzt úgy, hogy nincs engedélyem (adószám kiváltva) a tevékenységre, akkor az bizony "feketén" működő dolog a részemről. Most mit kezdjek olyan bevétellel, amit csak akkor fogadhattam volna el, ha van az adóbevallás elkészítéséhez, mint végzett tevékenységhez engedélyem? Mondjuk bevallom az EGYÉB jövedelmek között. Aztán kapok egyszercsak egy utólagos NAV ellenőrzést, és megkérdezik, hogy ez mégis milyen jövedelem volt, mert náluk nincs nyilvántartásban. Ha elmondom az igazat, máris pengeélen táncolok. Ha nem, akkor mégis mit hazudjak helyette, ami belefér az EGYÉB jövedelem fogalmába? Csak úgy odaadták a szomszédok és én cserébe nem adtam, nem szolgáltattam semmit? Ha igen, akkor az viszont ajándékozás -> ellenszolgáltatás nélkül adott dolog. Bejön a képbe az ajándékozási illeték, ami adott esetben a megajándékozottat terheli. Ilyenkor viszont képbe jöhet a mulasztási bírság is, hiszen az ajándékot be kellett volna jelenteni 30 napon belül, hogy a NAV ki tudja az ajándékozási illetéket vetni. Ezt elmulasztottad...
Melyik ujjadat akarod megharapni?
Ami esetet leírtál kérdező, konkrétan nem szabályozott, mert minden kategóriából kiesik. Hiszen már maga azzal, hogy pénzt fogadtál el a "szolgáltatásért" cserébe úgy, hogy a tevékenységre nem váltottál ki adószámot, szabályt szegtél. Ha nagyon le akarod adózni, akkor EGYÉB bevételként tedd meg, de inkább ne! Felhívod magadra a figyelmet.
"Ha ez márciusban történt, akkor meddig kell befizetni az adót?"
A következő év május 20-ig, ha EGYÉB jövedelemként vallod be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!