Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Egyéni tevékenység utáni...

Egyéni tevékenység utáni adózásnál ez hogyan működik?

Figyelt kérdés

Ezt írta valaki egy fórumon:


önálló tevékenység jövedelmére vonatkozó adózás szja tv. 16-18 §. Választható 10 %-os költséghányad, de választható tételes költség elszámolás is, maximum a bevétel 50 %-ig.


Ez mit jelent pontosan?

Bejön a bevételem, és annak a 90%-a után fizetek 15% szja-t és ennyi?

Minden májusban?


És a tételes elszámolás?


2023. ápr. 13. 14:37
 1/4 anonim ***** válasza:
Igen, ebben az esetben a bevétel 90%-a után fizetsz 15% szja-t. De ez nem alkalmazható egyéni vállalkozóként. Ez arra vonatkozik, ha magánszemélyként van önálló tevékenységből származó jövedelmed, ilyen lehet pl a lakáskiadás.
2023. ápr. 13. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

És ha van meglévő kiváltott mellékállású AAM egyéni vállalkozásom? Amellett adózhatok magánszemélyként?

Nem függ össze a vállalkozásom és az, amiből a rendszeres bevételem van!

Jutalék alapú kifizetést kapok külföldi cégtől, de nem vagyok bejelentett munkaerő, sem alkalmazott. Csupán az elvégzett tevékenységem után jár a jutalék.

2023. ápr. 13. 15:57
 3/4 anonim ***** válasza:
Leírtad, hogy rendszeres bevétel. Alapesetben a rendszeres bevételszerzéshez minimum ev kell. Szerintem keress fel ezzel egy szakembert.
2023. ápr. 13. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 xswerdy ***** válasza:

majdnem független az e.v. tevékenységed, és a magánszemélyként végzett önálló tevékenységed. Azért csak majdnem, mert az ÁFA szempontjából összeadandó, így nem biztos, hogy vállalkozóként maradhatsz alanyi adómentes, ha hozzájön még valamennyi jövedelem magánszemélyként.


Amit idéztél, abban egyébként van hiba, tételes költségelszámolásnál nincs ez az 50%-os korlát. Ha több a költséged, mint a bevételed (vagy legalább ugyan annyi), akkor nulla is lehet a fizetendő adód. A félreértés onnan jön, hogy ha kifizetőtől származik a jövedelem, akkor ő vonja le, és fizeti be az adót. Felé nyilatkoznod kell, hogy mennyi a költséged, és ez nem lehet több, mint 50%. De ennek alapján ő csak adóelőleget von le, az év végén majd te csinálsz adóbevallást, és ott bevallhatsz max. annyi költséget, mint a bevételed. Ez esetben visszajár adó.


Amit pedig te írsz, hogy "minden májusban", azt annyiban szintén pontosítanám, hogy negyedévente adóelőleget kell fizetned (mindig a negyedévet követő hó 12. napjáig), de adóbevallást nem kell csinálnod.

2023. ápr. 13. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!