Igaz hogy ha valaki nyer a bitcoinnal 100 000 Ft ot akkor érdemes céget alapítania mert úgy előnyösebb lesz az adózás?
Nagy vonalakban:
Magánszemélyként az adó a tiszta profitra 15%, azonban itt vannak korlátozások: 3 éven belül lehet csak szembeállítani a kiadást a bevétellel szemben.
Cégként meg ki kell fizetni a nyereség után a társasági adót (9%), ha pedig ki akarod venni a pénzt saját célra, akkor osztalékadót (15%) + valamennyi szochót (13% de kb. 723ezres plafonnal).
Ha hosszú távon sem akarod kivenni a profitot, akkor esetleg érdemes KIVÁs cégben gondolkodni, ott lényegében nem sok adó van, amíg nem veszel ki pénzt a cégből.
(Persze ha a cég a főállásod, akkor az előírt minimum járulékokat is kell fizetned havonta.)
Ráadásul vállalkozásként bonyolult a kriptoügyletek könyvelése. (számvitelileg a kriptó olyan speciális követelés, aminek még az árfolyama is változik), drágább lesz hozzá a könyvelő.
És ráadásul mivel a kriptoügyletek áfamentesek, így a működési költségeknél sem tudod levonásba helyezni/visszaigényelni az ÁFÁt.
Nem a nyereségre, hanem a kivett osztalékra a szochó plafon, amit az osztalék 15%os SZJA-ja mellett fizetsz.
Régebben volt érdemes cégben csinálni, amíg nem vezették be a kedvezményes adózást a kriptó eszközökre (régebben nem lehetett a kiadásokat szembeállítani a bevétellel, mert "egyéb jogcímen kapott jövedelem"-nek minősült.)
Ha pl. tényleg nagy tételben csinálod (havi több 10milliós profittal) saját váltót futtatsz, egyéb online szolgáltatásokat nyújtasz, akkor éri meg, illetve akkor kell cégben csinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!