Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mikor keletkezik a "bevétel"?

Mikor keletkezik a "bevétel"?

Figyelt kérdés

A lehető legjobb időpontban szeretnék éppen vállalkozást indítani, tudom...

Nézegetem a törvényt és nem vagyok benne biztos, hogy a bevétel keletkezésének a helye/ideje pontosan hogyan definiálható.


A törvény szerint a bevétel akkor keletkezik, amikor azt készpénzben átveszem, vagy bankszámlára megérkezik.


A problémám a következő: a tevékenységem eddig "próba" jelleggel adózás nélkül végeztem (lehet pálcát törni a fejem felett nyugodtan) és az ügyfélköröm 100%-a külföldi, ahol mindenki a PayPal-t preferálja.


A könyvelőm szerint a bevételem akkor keletkezik amikor a pénz beérkezik a PayPal számlámra, de nem vagyok róla 100%-ig meggyőződve, hogy igaza van ebben. Áfásnként pénzforgalmi számlanyitásra vagyok köteles, így eleve én egyrészt a bankszámlára érkezésre gondolnék emiatt, hogy akkor keletkezik a bevétel, másrészt a törvény is konkrétan kimondja, hogy a bankszámlára történő érkezéskor keletkezik a bevétel. Még csak körül sincs írja a PayPal, ami meg mindennek minősül, de bankszámlának egész biztos nem.


Miért fontos ez nekem? Azért, mert a PayPal-ra érkező összeg (Euroban/dollárban) MNB középárfolyamon átváltva és kiszámlázva, lekönyvelve mint bevétel jelentősen növeli a bevételem papíron, vagyis az adóalapom, mivel a PayPal gyakorlatban dimenziókkal rosszabbul vált, mint az MNB középárfolyam.


A könyvelőm egész biztos jól mondja, hogy azt kell leszámláznom ami a PayPal számlámra beérkezik? Nem azt ami utána a vállalkozói számlámra megy tovább a PayPal számlámról?



2022. júl. 11. 23:48
 1/9 anonim ***** válasza:

A mikor számít bevételnek egy bonyolult kérdés. Milyen vállalkozási és milyen adózási formában? Áfa vagy szja vagy esetleg mondjuk tao figyelembevételénél is lehet más-más a válasz.

Abban igaza van a könyvelődnek, hogy ha a paypalra megjön a pénz, akkor az már a tiéd, nen számít, hogy mikor kerül át, illetve átkerül-e egyáltalán a bankszámládra.

A számlázás pedig nem így van, ahogy leírod. Nem azt számlázod, amit a paypal átvált. Te azt számlázod, amiben a partnerrel megegyeztél. Legyen az X EUR/USD vagy akármi. Ő ezt utalja. Az árfolyamkülönbözet pedig téged terhel, legyen az nyereség vagy veszteség.

Gondolj csak bele. Érkezik 100eur a paypal számládra, átváltja a paypal 400as árfolyamon, lesz 40 ezer hufod. Ebből te csak 35 ezret utalsz a számládra, ötezret meg elköltesz a paypallal. Akkor így lenne 5 ezer adózatlan pénzed.

Amúgy sem értem miért kell a paypallal váltogatni, nem jó devizában? Ha pedig nem jó, akkor miért nem használsz olyan megoldást, ami jobb árfolyamokkal dolgozik?

2022. júl. 12. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Értelek, viszont pár dolgot tegyünk tisztába:

A PayPal-on keletkezett veszteség - mert csak az tud keletkezni - nem minősül árfolyamveszteségnek a szó klasszikus értelmében. Tehát nem az oda-vissza váltástól és/vagy a váltás közötti napokban van a "varázslat", hanem a PayPal saját árfolyamában ami durván 10%-kal rosszabb, mint az MNB középárfolyam amin számláznom kell.

Persze ettől ez még lehet technikailag árfolyamveszteség, értelek, csak ezt szerettem volna tisztázni.


A PayPal számlámról a könyvelő szerint nem költhetek semmit, főleg nem magáncélra (egyébként átalányadós EV leszek), hanem egyből át kell lőnöm a bankszámlámra.


Magyar PayPal ügyfélként (muszáj "verified" státuszba kerülni a limitek miatt) a PayPal csak HUF-ban tud kiutalni a számlámról bármilyen összeget, automatikusan vált mindent a kiutalásnál, így a devizaszámla nem opció sajnos, muszáj a váltást elszenvednem.


A PayPal sajnos a külföldi ügyfelek által preferált fizetési mód. Ez nem egyedi eset, szakmán belül több emberrel konzultálva sem találkoztam kivétellel. Amerikai, német, orosz, holland ügyfelek egytől egyig csak PayPal-lal hajlandóak tranzaktálni.

2022. júl. 12. 00:19
 3/9 anonim ***** válasza:

Amikor napokon belül 10+ forintokat ugrál az árfolyam, akkor nem csak veszteség tud keletkezni.

Amúgy nem kötelező mnb árfolyamot használnod, dönthetsz más mellett is, csak jelenteni kell a nav felé.

A könyvelőd rosszul tudja. Miért ne költhetnél a paypal számládról? Miért lenne kötelező kiutalnod a magyar bankszámládra? Erre semmilyen jogszabály nem kötelez. Lehet nincs teljesen tisztában az átalányadó működésével.

2022. júl. 12. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Nekem azt mondta, hogy sem a bankszámlát sem a PayPal-t ne használjam másra, mert - idézem - "nem fogom bogarászgatni a költségeid 2 liter tej meg 1 kiló kenyér között". :)
2022. júl. 12. 12:31
 5/9 anonim ***** válasza:
A pénzforgalmi számlával egyet is értek, én is azt szoktam tanácsolni az ügyfeleknek, hogy arról ne csináljanak magánköltéseket. Vegyék fel kp-ben vagy utalják át maguknak.
2022. júl. 12. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Egy dolgot felejtettem ki a képletből: áfakörös vagyok. Nekem kötelező a pénzforgalmo számla. (külföldre számlázom 12 millió felett/év, de áfa törvény területi hatályán kívüli ügyletek, szóval áfás vagyok, meg nem is).
2022. júl. 12. 14:59
 7/9 anonim ***** válasza:

Na várj, itt keverve vannak a fogalmak. Az adószámodban a két kötőjel közötti szám 1 vagy 2? Mert ha 1, akkor áfamentes vagy, így nem kell pénzforgalmi számla. Ha 2, akkor kell.

Ez függetlenül attól, hogy áfamentesként kell beadnod áfabevallást. Az még nem keletkeztet számlanyitási kötelezettséget.

2022. júl. 12. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
2-es van benne, az utolsó két számjegy előtt. Áfakörös vagyok, ez fix. 20-22M forint éves bevétellel számoltam, így a 12M nem opció. De nem gond, mert a könyvelőm szerint ha csak külföldre számlázom, az áfamentes, mert az áfatörvény területi hatályán kívüli. Illetve EU-s magánszemélynek lesz majd EU-s áfám az ügyfél országa szerinti áfakulccsal amit az OSS-ban kell majd befizetni.
2022. júl. 12. 15:58
 9/9 anonim ***** válasza:
Hát oké. Így már értem. Bár szerintem picit túl van bonyolítva, de a ti dolgotok :)
2022. júl. 12. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!