Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Milyen kötelezettségeim...

Milyen kötelezettségeim vannak, ha egyetemistaként plusz bevételt szerzek?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Néhány hónapja megkeresett egy régi ismerősöm, pár éve egyéni vállalkozóként dolgozik marketing területen. Megkért, hogy néhány projektben segítsek be neki adminisztratív feladatokban, ezért pedig 15-45 ezer Ft közötti kiegészítést kapnék minden hónapban, munkaórától függően. Felmerült bennem, hogy ez a jövedelem is adóköteles, viszont nem tudom, hogy pontosan mi ennek a menete, milyen lehetőségeim vannak, illetve milyen szabályozások vonatkoznának rám? Tudnátok segíteni?

2022. máj. 10. 20:17
 1/6 anonim ***** válasza:
Hát, vagy egyéni vállalkozol te is, és beszámlázol, vagy ad egy megbízási szerződést, aminek a keretében adózol.
2022. máj. 10. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, utána nézek!

Egyébként nem tudom számít-e, de 25 év alatti vagyok, diákként dolgozom más munkakörben, ott engem is érint az szja mentesség.

2022. máj. 10. 20:27
 3/6 anonim ***** válasza:
Ilyen kis összegnél szerintem a napi bejelentés a legcélszerűbb.
2022. máj. 10. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Valszeg azzal járnál a legjobban, ha diákmunkásként alkalmazna. De az egyszerűsített foglalkoztatás is szóba jöhet.
2022. máj. 10. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy munkáltató/kifizető (az egyéni vállalkozó is annak számít, ha foglalkoztat valakit) valamilyen jogviszonyban foglalkoztatja az illetőt.

Minden jogviszonyra más szabályok vonatkozhatnak, más jogosultságokat szerzel általa, más lehet az adózása, járulékterhe. Ez kortól alapból teljesen független.


Van a munkaviszony, amikor munkaszerződést köttök. Ott Ő a munkáltató, Te pedig a munkavállaló. Bérre vagy jogosult a ledolgozott időd után. A munkához szükséges eszközöket a munkáltató köteles biztosítani, a munkáltató utasításainak megfelelően, meghatározott helyen végzed a munkád. A foglalkoztatást a Munka Törvénykönyve szabályozza.


Van a megbízási jogviszony, amikor Te a megbízott vagy, Ő pedig a megbízó. Megbízási szerződés jön létre köztetek. Te megbízási díjért dolgozol. A megbízási díjjal szemben költséget számolhatsz el. A megbízó nem utasíthat a munkáddal kapcsolatban. Azt kell teljesítened, amit elvállaltál. És neki is. Nincs alá- fölérendeltségi viszony. A megbízással kapcsolatos szabályokat a Polgári Törvénykönyv nevesíti.


Van az egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munka / napi bejelentéses munka / EFO). Nem kötelező az írott szerződés, magával a NAV-hoz történő bejelentéssel megvalósul a jogviszony. Nincs felmondási idő, próbaidő, nem vonnak járulékot, SZJA-előleget, ha szólsz délután, hogy holnap nem jössz, akkor nem jössz. Ebben az esetben magad után kell fizetned a TB-t (egészségügyi szolgáltatási járulék), ha más olyan jogviszonyod nincs mellette, ami által biztosított vagy, mert nem keletkeztet biztosítottságot ez a fajta foglalkoztatás.


Az egyéni vállalkozás az nem tipikus foglalkoztatás, mert saját főnököd vagy (önfoglalkoztatás). Azzal kötsz megbízási vagy vállalkozási szerződést, akivel akarsz. A kedvező adózási/járulékozási forma megválasztása nagyban függ a terveidtől, a végzett tevékenységtől, megválasztása előzetes felmérést igényel. Könyvelő tud benne segíteni.


A leírásod alapján tényleg a legegyszerűbb az EFO foglalkoztatás ebben az esetben.

2022. máj. 11. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget!!
2022. máj. 11. 20:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!