Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Édesanya jogosult e adóvisszat...

Édesanya jogosult e adóvisszatéritésre, ha gyermeke 18. Életévét betöltött , súlyos fogyatékossággal rendelkezik ?

Figyelt kérdés
Egy háztartásban élnek , gyermek édesapja nemrégiben elhunyt.

2022. jan. 20. 13:32
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Melyikük rendelkezik a fogyatékossággal?
2022. jan. 20. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
A gyermek
2022. jan. 20. 14:22
 3/8 anonim ***** válasza:

Igen, jogosult. A gyermek fogyatékossága által jogosult családi kedvezményre így VISSZADO-ra is.


Ha a fogyatékosságára tekintettel nem kap családi pótlékot a gyermek, akkor ki kellett volna tölteni a VISSZADO nyilatkozatot 2021. december 31-ig az anyukának.


Ha ezt elmulasztotta, akkor az adóbevallásban utólag érvényesítheti. Kicsit később lát belőle pénzt, de jogosult rá.

2022. jan. 21. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Pontosítok: Nálam egyértelmű, hogy a beteg gyermek kap rokkantsági járadékot, de nem biztos, hogy a kérdező gyermeke is.

Ha a gyermek rokkantsági járadékban részesül, akkor jár a vele közös háztartásban élő hozzátartozójának (Anyuka) a VISSZADO, ugyanúgy, ahogy a családi kedvezményt is érvényesítheti a beteg gyermek jogán.


Milyen ellátást kap a gyermek?

2022. jan. 21. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Gyermek fogyatékossági támogatást , illetve rokkantsági ellátást kap , a gyermek már 23 éves , azonban anyukával él. Anyuka nem írt 2021ben ilyesmi kitoltendo papírt. Mi a teendő?
2022. jan. 21. 20:09
 6/8 anonim ***** válasza:

Mindenféleképpen jár neki VISSZADO.


Ha nem töltötte ki 2021. december 31-ig az erről szóló nyilatkozatot, akkor a bevallásában tudja visszamenőleg érvényesíteni azt. Némileg később kapja vissza az összeget, mint azok, akik töltöttek ki nyilatkozatot. Elveszni nem fog. A bevallásban megjelölt és az adózónak visszajáró összeget március 01-jétől kezdi kiutalni a NAV. Előtte nagyon nem fog pénzt látni belőle.

Ez a kiutalás nem egyenlő azzal, amit most február 15-ig meglép a NAV VISSZADO formájában. Február 15-ig azoknak utalja ki, akik adtak le nyilatkozatot, vagy családi pótlékot folyósítottak részükre a gyermek után. Akik az előző körbe nem tartoznak, és a bevallásban érvényesítik ezt a kedvezményt, azoknak március 1-jétől indul a kiutalás.

2022. jan. 22. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Értem , tehát hiába múlt el 18 , mivel fogyatékossággal küzda gyermek , ugyan úgy jár neki , ez nagyon jó hír. Valahol olvastam még , hogy a gyermek apja halála után (2021.augusztus) mint örökös, szintén igényelheti, ez mennyire valós információ ?
2022. jan. 22. 10:25
 8/8 anonim ***** válasza:

"Értem , tehát hiába múlt el 18 , mivel fogyatékossággal küzda gyermek"

Nem azért jár neki, mert fogyatékossággal küzd, hanem azért, mert rokkantsági járadékban részesül.



Alapesetben olyan gyermek után, aki után családi pótlékra jogosultak a szülők, mindkét szülő jogosult családi kedvezményre, ez által a mostani VISSZADO-ra is.


Az a gyermek, aki súlyosan fogyatékos, eldöntheti, hogy vagy családi pótlékot folyósítanak részére emelt összegben, vagy rokkantsági járadékot igényel. Egyik kizárja a másikat.

Családi kedvezményre jogosult a rokkantsági járadékban részesülő, vagy a vele közös háztartásban élő hozzátartozója. Tehát ha a gyermeknek nincs adóköteles jövedelme, amire tekintettel a családi kedvezményt érvényesíthetné, akkor választásuk szerint az egyik vele közös háztartásban élő hozzátartozója érvényesítheti helyette, ha van hozzá jövedelme.


Ebből kiindulva egy hozzátartozó jogosult a VISSZADO-t is érvényesíteni. Ha elhunyt az a "szülő", aki érvényesítette (volna) a családi kedvezményt, akkor az örököse kérheti a NAV-tól a visszatérítést.


Gyakorlatilag a következő a helyzet:


Van két szülő.


1.) Az, aki év közben érvényesítette a családi kedvezményt, az élhet a VISSZADO kedvezményével is. Ha ez a szülő elhunyt, akkor az örököse kérheti a NAV-tól a visszatérítést.


2.) Ha egyik szülő sem érvényesítette év közben a családi kedvezményt a súlyos fogyatékossággal rendelkező gyermekre tekintettel, akkor most még el lehet dönteni, hogy kinek a jogán kapnának nagyobb összeget vissza adóként az államtól. Ha az a szülő még él, aki által nagyobb összeget kapnának vissza, akkor a bevallásában utólag érvényesítheti ezt a VISSZADO-t a szülő, ha 2021. december 31-ig nem tett erre vonatkozóan nyilatkozatot.

Ha az a szülő már nem él, akinek a magasabb jövedelme által nagyobb összeget kapnának vissza az államtól, akkor az örököse kérheti a NAV-tól a visszatérítést.


Ha az elhunyt apuka jövedelme és ez által a befizetett/munkáltató által levont SZJA összege magasabb, mint anyukájé, és anyuka év közben nem érvényesített családi kedvezményt, akkor az elhunyt apuka jogán lenne kedvezőbb a VISSZADO-t kérni a NAV-tól.


Ha az elhunyt apuka év közben érvényesített családi kedvezményt, akkor választás nincs, az Ő jogán lehet kérni a NAV-tól a visszatérítést.


Ha az anyuka érvényesített év közben családi kedvezményt, akkor sincs választás, mert akkor anyuka kaphatja a VISSZADO-t, hiába lenne magasabb összegű visszatérítés az elhunyt apuka által.


Ha év közben egyik szülő sem érvényesített családi kedvezményt a gyermekre tekintettel, akkor most lehet választani, hogy melyik szülő jövedelme után tartanak igényt a VISSZADO-ra. Nyilván annak a szülőnek a jövedelme után, amely által nagyobb összeget tudnak visszakapni az államtól.

2022. jan. 23. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!