Ha várhatóan keletkezik 1-200 ezer forint körüli adók módjára behajtandó köztartozásom, arról küld a NAV fizetési felszólítást, hogy a végrehajtás előtt be tudjam fizetni?
A történet a következő: Hallgatói szerződésből adódóan keletkezett 300 ezer forint tartozásom az oktatási hivatal felé. Én hazai munkaviszony fenntartásával vállaltam, hogy ezt ledolgozom (10 hónap 1 éven belül). Ez sajnos NEM sikerült, csak 6-7 hónapom van. Elvileg ebben az esetben átadják a tartozást a NAV-nak, ami mint adók módjára behajtandó köztartozást kezeli.
Viszont nekem van annyi pénzem, hogy ezt befizessem - a bankszámlámon az összeg többszöröse, de amiatt aggódok, hogy nem küldenek felszólítást, hogy ilyen tartozásom keletkezett, csak ráterhelik jelzáloggal az édesapám házára.
Hogy terhelnék már a te tartozásodat más tulajdonára???
Amúgy meg fizesd be és kész
"Amúgy meg fizesd be és kész"
Itt most az a kérdés, hogy kapok-e bármilyen felszólítást, ha ilyen adósságom keletkezik, hogy be tudjam majd fizetni! Tudna esetleg szakértő választ adni?
"tt most az a kérdés, hogy kapok-e bármilyen felszólítást, ha ilyen adósságom keletkezik, hogy be tudjam majd fizetni! Tudna esetleg szakértő választ adni?"
A végrehajtási eljárás megindításának feltétele a fizetési felszólítás kibocsátása a NAV részéről. Tehát ez egy kötelező elem.
Ha már folyik ellened végrehajtási eljárás a NAV-nál, és úgy kapcsolódik az ügybe bele még egy másik tartozás behajtása, akkor arról is küldenek külön egy fizetési felszólítást.
De ha megfizeted az összeget annak, aki kötelezett Téged a visszafizetésére (oktatási hivatal), akkor a NAV-hoz nem is kerül át az ügyed. Egy végrehajtási eljárás nem olcsó mulatság, felesleges plusz költséggel jár arra nézve, aki tartozik.
Ez egy szakértő válasz volt. :)
"De ha megfizeted az összeget annak, aki kötelezett Téged a visszafizetésére (oktatási hivatal), akkor a NAV-hoz nem is kerül át az ügyed."
4-esnek köszönöm a választ, kis kiegészítés:
Az a baj, hogy az oktatási hivatal azt írja, hogy amennyiben nem tudom teljesíteni a 10 hónap munkaviszont, akkor átadják a NAV-nak végrehajtásra a dolgot (tehát ezek szerint esélyt sem adnak, hogy a tartozás fennmaradó részét nekik fizessem be), és adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül.
Szóval ha megkapja a NAV az oktatási hivataltól, akkor fog a végrehajtás előtt nekem felszólítást küldeni, hogy keletkezett ennyi és annyi adósságom, fizessek?
" Egy végrehajtási eljárás nem olcsó mulatság, felesleges plusz költséggel jár arra nézve, aki tartozik."
Ez egy 200 ezer forint körüli tartozás esetén kb. mekkora teher, ha én azon vagyok, hogy mihamarabb rendezzem a dolgot?
"(tehát ezek szerint esélyt sem adnak, hogy a tartozás fennmaradó részét nekik fizessem be),"
"az Oktatási Hivatal által véglegesen megállapított
visszatérítési kötelezettségének határidőre nem tesz eleget"
... akkor adja át behajtásra a NAV-nak. Tehát előtte mindig kell lennie vagy egy felszólításnak, vagy egy visszafizetésre kötelező határozatnak, amiben határidőt szabnak meg a teljesítésre. Ha azt elmulasztod, akkor adhatják át végrehajtásra.
Mindig van lehetőség annál a szervnél rendezni a tartozást, aki azt követeli, még mielőtt végrehajtásra adják.
"Szóval ha megkapja a NAV az oktatási hivataltól, akkor fog a végrehajtás előtt nekem felszólítást küldeni, hogy keletkezett ennyi és annyi adósságom, fizessek?"
A végrehajtási "ügy" keretén belül kapsz egy fizetési felszólítást, amikor átadják az ügyet a NAV-hoz. A benne foglalt határidőig úgymond végrehajtási cselekményeket nem indítanak (inkasszó, jövedelem-letiltás, ingó, ingatlan foglalás, helyszíni eljárások stb.). A klasszikus végrehajtás pedig kizárólag akkor indul el, ha a NAV által kiadott fizetési felszólításban foglalt határidőn belül nem teljesíted a befizetést.
"Ez egy 200 ezer forint körüli tartozás esetén kb. mekkora teher,"
A NAV által folytatott végrehajtási költségek nem függnek össze a tartozás nagyságával. Egységesek.
Van egy végrehajtási költségátalány, ami akkor is megilleti az adóhivatal által az államot, ha a hagyományos végrehajtás el sem indult (nem tilt, nem inkasszózik bankszámlát stb.). Ez 5 ezer forint. Ingó, vagy ingatlanfoglalás 5 ezer forint foglalásonként. Helyszíni eljárás 5 ezer forint helyszínenként. Ingatlan foglaláskor meg kell fizetni a földhivatali eljárási díjat is. Ez jelzálogjog esetén 12.600 forint, végrehajtási jog esetén 6.600 forint. Ha az adóst nem találják, akkor ügygondnokot neveznek ki részére. Az ügygondok díját is az adóson hajtják be. Ügygondnok óradíjban dolgozik. Most pontosan nem tudom, de vagy 2.500 megkezdett óránként, vagy 5 ezer az óradíja. Azon kívül lehet neki még egyéb készkiadása. A készkiadás azt a költséget jelenti, amit számlával tud igazolni az adóhatóság felé. Például postaköltség, utazási költségek, bírósági eljárások költségei, nyomtatási költségek stb.
Jó esetben egy 5 ezer forintos átalánnyal megúszod, ha mégis az adóhivatalhoz kerülne az ügyed. Inkább fizesd meg az Oktatási Hivatal felé, ha módod van rá.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!