Külföldi cég ( EU-n belül) foglalkoztat Magyarországon HO-ban munkavállalókat több mint 183 napja, akkor automatikusan telephelye keletkezik Magyarországon?
HO-ban dolgozom egy németországi cégnek. Azt akarják, hogy önfoglalkoztató legyek és eként jelentsem be magam.
Ennek az üzleti modellnek rám mint munkavállalóra nézve több a hátránya mint az előnye. Ado + járulékok 45,5 %.
Van itt olyan valaki aki szintén így dolgozik?
Szeretném ha megosztanatok a tapasztalataitokat. Köszönöm.
Ha te önfoglalkoztató leszel, attól a cégnek nem keletkezik telephelye, te csak egy munkavállaló vagy továbbra is.
Ezt azért akarnák, mert nekik így kedvezöbb, nincsenek annyira kötve.
Önfoglalkoztatóként, Te magad leszel vállalkozó és bruttóban számlázod be a cégnek a béredet havonta, ami után a járulékokat és adókat - a kettős adóztatást elkerülővel és a 183 napos életvitelszerű tartózkodást figyelembe véve- , a Te vállalkozásodnak kell majd eldöntenie az adózási illetékességét.
Kb mint itthon a kényszervállalkozó katások, csak ők országon belül vannak.
A cég Annex 1-el kiküldetésbe is helyezhetne egyébként és akkor semmi nem változna. Én svájci cégnek dolgozok így, munkaszerződés + Annex 1 pl. itthon M.o.-n, illetve több Eu tagállamban is.
Köszönöm a válaszokat.
Ha nem jelentem be magam onfoglalkozottnak, akkor nem is tudok dolgozni a külföldi cégnek?
Onfoglalkozottkent mennyi járulékot kell befizetnem?
45,5 %-ot?
Adózási módtól függ az adó és a havi járulékok mértéke is.
Az, hogy tudsz e dolgozni úgy,az a cégtől függ miben partner. De egy normálisabb cég nem játszik ezzel, hanem megoldja kiküldetéssel, vagy ahogy írtad leányvállalattal pl.
Jellemzően olyan cégek alakalmazzák ezt, akik önerőből nem tudnának foglalkoztatni embert ( ergo a fizetőképességük sem feltétlen garantált, vagy "nem hiszenk maguk sem" a termékükben, szolgáltatásuk piaci hatékonyságában pl. értékesítők , ügynöki melók esetén ) , vagy csak rövid időre megbízásos jelleggel (vállalkozói, vagy megíbzási szerződéssel) keresenek egy-egy projektre embert.
A cégnek Magyarországon nincs telephelye, a kikuldetes sem jön számításba.
Azok a munkavállalók akik ennek a cégnek dolgoznak HO-ban Magyarországon 33,5% adót/ járulékot fizetnek.
Ez valahogy nem tiszta. Elképzelhető h év végén jelentkezik a NAV és követeli a hiányzó SZOCHO-t?
Ez sokmindentől függ. Alapjába véve meghatározza az adózási illetőséget a munkavegézés helye, életvitel szerű tartózkodás helye - pl hiába van horvát, szlovák kft-d ha csak itthon vagy,- stb. De akár egészen odáig is, hogy horvát cégen kerestül foglalkoztatod e önmagad és ott megfizeted ez adókat, ami után az itthon adómentes, vagy csak részben adóköteles.
SZJA bevallásban is a kettős adóztatást elkerülőre van 3 féle alterneatíva. Van ami itthon is teljes összegen adóköteles, van ami itthon egyáltalán nem adóköteles, van ahol külföldön megfizetett adó beszámításával itthon is adóköteles.
Így lehet kevesebb is, teljes összegű is, meg akár 0 is az itthoni szja és szocho fizetésed. Nekem pl. az ebből származó jövedelemre 0, az elkerülő egyezmény egy a tevékenységre vonatkozó cikkelye alapján, mégsem követel semmit a Nav pedig havi szinten kapcsolatban állunk.
Lemaradt, hogy sokan pl kataval oldják meg az ilyen megbízásokat. Ott ugye se SZJA, se Szocho.
Viszont nem mellkesen az sem mindegy, hogy ugyanazért a munkáért pl. milyen többlet jogosultságot, biztosítotti összeget tudsz elérni.
Havi 50-ért elég egy itthoni minimálbér alatti összeg, meg 40.000 Ft-os álláskersési, 50 ezres táppénz, Gyed, stb. szemben egy szjassal, ahol teljes összegű kivét esetén meg kb a fele összeg el is megy járulékra és adóra, de legalább normálisabb össegekről meg minimálbéres járadékokról beszélünk.
Vagy még jobb lenne egy munkaviszony más EGT tagállamban, ahol az itthon pl. nyugdíj, családi pótlék, stb. összegek többszörösét tudhatnád magadénak, ugyanazzal a munkával, kevesebb járulék mellett?!
Köszönöm, minden választ fepontoztam.
Felhívtam a NAV-ot és megerősítették azt amit Norbert is írt.
A cég az ügyfélkapun keresztül adná be a 21T1041INT adatlapot. Bejelentést. Így saját magamnak kell az adót járulékot fizetni.
Az SZJA-t lehet havonta is fizetni, de a harmadik hónap után kötelező.
Nos itt van a csavar, hogy a cég azt nem mondta és tagadja, hogy a 3. Hónap után 15% személyi jövedelem adó megfizetése kötelező. Csak azzal érvel, hogy 18,5% + 15,5% = 34 % adó/járulék fizetendő. A 15% személyi adót elhallgatja. Valószínű, hogy a munkaszerződést is ezért írtak csak meghatározott időre, 3 hónapra.
Azután úgyis kiderül a turpisság, hogy az összes havi levonás 49 % lenne és a munkavállaló dobbant, mert nem éri meg neki.
En is el voltam varázsolva a magas bruttotol és 33,5 %-al számoltam ki a nettom.
Az, hogy a cégnek nincs Magyarországon telephelye és ez befolyásolja az adózást nem tudtam. Eddig is dolgoztam osztrák vagy nemet cégeknek, de nekik volt/van🇭🇺-on telephelye és ez a probléma fel sem merült.
INT-es foglalkoztató beadhatja maga a havi bevallást, vagy beadhatja helyette a munkavállaló. Ilyen esetekben (a kettő közül egyikben sem) a bevallásban az SZJA nem szerepel, és a cégnek nem is kell levonnia. Viszont neked be kell fizetned, valóban negyedévente, illetve az éves SZJA bevallásban kell bevallanod.
Tudtommal ha magad csinálod a bevallást, akkor az adó/járulékalap kisebb (kvázi szuperbruttót kapsz), de ilyen esetem még nem volt, ezt nem tudom hogy működik pontosan.
Nem keletkezik telephely. Ha magyar vagy, itt élsz, munkavégzés helye Mo. nem érdekes hány nap, SZJA-t, járulékot első naptól kell és itt kell fizetni. Egyébként a dolog teljesen legális, bár kicsit macerás. Persze ha nettóban keveset fizet nem kell elvállalni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!