Ha csak 2-3 hónapig voltam munkanélküli és nem fizettem TB-t, mekkora bírságra számíthatok ( ha lesz ilyen ) és mikor?
A helyzet a következő:
19 éves vagyok, tavaly érettségiztem. Jelentkeztem felsőoktatásba, de sajnos nem volt elég a pontszámom ( 440 ) oda, ahová szerettem volna menni. Többet nem írtam be, mivel mást akkor még nem tudtam elképzelni magamnak. Ott álltam tehát, és arra jutottam hogy a "szabad" évemben dolgozni fogok. Bértámogatással alkalmaztak is egészen szeptembertől márciusig, így ekkorra rendezve volt a TB-m.
Március elsejével eljöttem a munkahelyemről és rögtön be is jelentettem magam a foglalkoztatási osztályon mint regisztrált álláskereső. Itt hívták fel a figyelmemet, hogy még 45 napig passzív módon rendezve lesz a TB-m, de utána már magamnak kell fizetni. Ez a türelmi idő már több mint egy hónapja lejárt, és sajnos csak mostanában jutott eszembe hogy bakker mi lesz a TB-vel. Tudom a befizetés menetét, 20T1011 nyomtatvány, aztán ügyfélkapun már utalással rendezhető a dolog.
Idén szeptembertől szinte 100% hogy bejutok a felsőoktatásba, más szakot jelöltem meg ahová bőven elég a pontom. Semmilyen szándékomban nem áll elkerülni a fizetési kötelezettségemet, csupán érdekel, hogy erre a maradék 3 hónapra ha nem fizetem ki a TB-t és nem jelzem NAV-nál a szándékomat, akkor mire számíthatok. Úgy tudom, hogy amint hallgatói jogviszonyba lépek az adott intézménnyel, a rendszer automatikusan érzékeli, és magától átváltja a TB státuszomat, így ekkor nem kell újabb bejelentő nyomtatványt kitöltenem.
A kérdés adott. Ha utánam jön a NAV valamikor, akár sokkal később, hónapok / évek múlva, akkor csupán ad egy csekket a rendezetlen hónapok összegéről, vagy rátesz esetleg valami büntetést? Mert ha bünti nincs, csak az egy összegű rendezés, akkor megmondom őszintén kényelmesebb lenne számomra ezt akkor, egy összegben rendezni, mint most töltögetni a nyomtatványt, várni míg elbírálják, majd minden hónapban utalgatni.
A válaszokat előre is köszönöm!
Néhány hónap miatt annyira sok büntit nem fogsz kapni.
De a nyomtatványt kitölteni kb 5 perc, és ha elbírálték, elutalhatod egyben is az összeget, nem kell havonta. Az a tiszta szerintem, ha úgyis fizetni akarsz.
A T1011-est nem bírálják el. Amikor azon bejelentkezel eü.szolg.járulék fizetésre, annak alapján a NAV előírja a fizetési kötelezettséged. Maximum azt vizsgálja felül, hogy helyes dátummal jelentkeztél-e be.
A bejelentkezési kötelezettség elmulasztása miatt 200ezer forintig bírságolhatnak.
"Úgy tudom, hogy amint hallgatói jogviszonyba lépek az adott intézménnyel, a rendszer automatikusan érzékeli, és magától átváltja a TB státuszomat, így ekkor nem kell újabb bejelentő nyomtatványt kitöltenem."
Rosszul tudod. Ha felvesznek felsőoktatásba nappali tagozatra, nem biztosított leszel, hanem eü.szolgáltatásra jogosult. Emiatt ugyanezen a nyomtatványon ki kell jelentkezned a fizetés alól, mellékelve a jogosultságod igazoló okiratot.
A NAV honlapján megtalálod a fentieket az adott nyomtatvány kitöltési útmutatójában.
Kényelmesen befizetheted előre is egy összegben a várható fizetési kötelezettséged, felvezetik az adófolyószámládra ami így egy kis ideig túlfizetést fog mutatni.
Viszont július 1-től lényegesen változik a nem fizetők helyzete.
"Egészségügyi szolgáltatási járulék
Egészségügyi szolgáltatási járulékot továbbra is az a tb-törvény szerint belföldinek minősülő természetes személy kötelezett fizetni, aki nem biztosított és egészségügyi szolgáltatásra egyéb jogcímen sem jogosult. Változás július 1-jétől, hogy a NAV hivatalból induló eljárással automatikusan állapítja meg a kötelezettséget, és a természetes személy adóhatósághoz történő bejelentkezésével induló eljárás (ahogy június 30-áig működik a rendszer) kivételessé válik.
Szigorítás, hogy amennyiben a kötelezett az egészségügyi szolgáltatási járulék összegének háromszorosát meghaladó összegű hátralékot halmoz fel, úgy a TAJ-szám érvénytelenné válik. Ez azt jelenti, hogy azzal a TAJ-számmal nem lehet térítésmentesen egészségügyi szolgáltatást igénybe venni – kivéve, ha a tartozást az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele előtt visszamenőleg kiegyenlítik."
"Mi történik, ha valaki nem volt biztosított, és egészségbiztosítási járulékot sem fizet?
Alapvetően megváltozik a szabályozás 2020. július 1-jétől azon a betegek esetében, akik egészségügyi szolgáltatást vesznek igénybe, de nem biztosítottak és az egészségügyi szolgáltatási járulékot sem fizetik.
Eddig ezen betegek a jogviszony-ellenőrzés során „piros lámpás” jelzést kaptak, amely arra kötelezi az érintetteket, hogy jogviszonyukat mielőbb rendezzék. A beteg ellátást kapott, majd utólag rendezhette azellenőrzés során megállapított időtartamra az egészségbiztosítási szolgáltatási járulék befizetését, és ezzel biztosítási jogviszonya rendeződött.
A 2019. december 11-én megszavazott, a társadalombiztosítási ellátás szabályait módosító jogszabály értelmében azonban 2020. július 1-jétől azok a személyek, akik nem fizetik az egészségbiztosítási szolgáltatási járulékot és három havi elmaradást halmoznak fel, nem lesznek jogosultak a térítésmentes egészségügyi ellátásra, Vagyis 2020. július 1-jétől már nem lesz lehetőség utólag rendezni a jogviszonyt az elmaradt egészségbiztosítási szolgáltatási járulék befizetésével, így a betegnek, ha ellátták, ki kell fizetnie a szolgáltatást."
Valószínűleg jobban rá is fognak szállni ezekre a dolgokra a közeljövőben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!