Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 40 órás főállás mellett...

40 órás főállás mellett szeretnék villanyszereléssel foglalkozni. Alanyi mentesség esetén milyen nyilvántartási kötelezettség terhel, hogyan történik a bevallás, adózás?

Figyelt kérdés
A tevékenységhez a szükséges képesítésem megvan. Vélhetően nem lenne rendszeres bevételem, csak néha egy-egy kisebb-nagyobb munka, bedolgoznék más vállalkozó keze alá, így tárgyi eszközöm sincs. Köszönöm a válaszokat!

2020. márc. 2. 20:23
 1/2 anonim ***** válasza:
58%

Megfelelő adózási mód kiválasztásához jó lenne egy előzetes becslés, hogy mekkora árbevétel/nyereség várható.


Normál (szja szerint adózó) egyéni vállalkozás esetén gyűjtöd a bevételeidet és a költségeidet. A kettő eredményét, a jövedelmedet adózod le. (Hogy mennyivel, az függ a főállásod bérezésétől is. Ha jó béren vagy, akkor az osztalékági szoc.ho-t nem fizeted, mert a béreddel eléred a plafont)Pénztárkönyvet vagy naplófőkönyvet vezetsz.


Ha kata alanyiságot választasz, akkor havi 25 e Ft katát kell fizetned. Itt bevételi nyilvántartást kell vezetni.


A kettő között van átjárás, de nem ugrálhatsz ki-be, ki-be. Egy bizonyos mérték felett (kb 1 m Ft bevétel, amivel szemben nincs költség) inkább a katát választanám (ha ez így neked segítség)


Szerintem ne kísérletezz a nyilvántartások egyedül történő vezetésével, bízd szakemberre. Egy jó könyvelő bőven visszahozza az árát.

2020. márc. 2. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
79%

1-estől elég pontos választ kaptál - én viszont másik oldalról közelíteném meg a dolgot:


"bedolgoznék más vállalkozó keze alá, így tárgyi eszközöm sincs."


Tárgyi eszköz nélkül - villanyszerelőként vállalkozást indítani felelőtlenség lenne. Ahhoz, hogy bedolgozz más vállalkozó keze alá, felesleges vállalkozást indítani és adózni - erre kiválóan alkalmas lenne az egyszerűsített foglalkoztatás: akinek bedolgozol, bejelent azokra a napokra, amikor dolgozol és ideális esetben nap végén kézbe kapod a pénzt.


Ha már van megfelelő jártasságod a dologban, felszerelted magad a megfelelő eszközökkel, akkor érdemes vállalkozást indítani - meg akkor, ha önállóan is fel tudsz hajtani munkákat - amit aztán önállóan el is tudsz végezni.

Vállalkozóként nem csak a munkát kell tudnod elvégezni, hanem szerződéseket írni, határidőre megcsinálni a munkát, ha valamiért nem sikerül, akkor még akár kötbért is kell fizetned, számlákat begyűjteni, költségeket nyilvántartani - és igen, a könyvelést egy könyvelőre bízni.


Ha valakit agyonvág az áram, mert rosszul kötöttél be valamit, Téged fognak elővenni vállalkozóként, stb.

2020. márc. 3. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!