Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Pontosan hogyan működik az...

Pontosan hogyan működik az adóbevallás?

Figyelt kérdés

Most kezdtem el dolgozni életem első munkahelyén, szóval nem igazán vagyok tisztában ezekkel :(

Tehát a munkahelyem megcsinálja az adóbevallást a fizetéseim alapján (más jövedelmem nincs). Ezt leadja. Nekem ezzel utána lesz bármi teendőm? Illetve hallottam már olyat, hogy valakinek kellett még pluszban befizetnie adót, valaki pedig visszakapott. Ez mitől függ? Nekem is kell majd még pluszban adót fizetnem?

Kár, hogy a suliban semmit sem tanítanak ezekről, pedig igazán hasznos lenne :(



2020. febr. 7. 09:17
 1/5 anonim ***** válasza:
58%

Hát ez most hosszú lesz :D

A munkahelyed arról ad neked egy igazolást, hogy adott tárgyévben, amiről nyilatkozni kell, mennyi fizetést kaptál. Pl. ha tavaly szeptembertől dolgozol, akkor rajta lesz a papíron, hogy szeptember X és december 31 között mennyit kerestél náluk.

Ez kell az adónyilatkozat benyújtásához, amit alapjáraton a NAV elkészít neked, ha te magad máshogy nem kéred a munkáltatódtól. Érdemes egyébként megkérdezni, hogy hogy szokták, mert mindenhol más a bevett szokás. Hogy a NAV készíti el neked, vagy ők csinálják meg.

Alapesetben, ha csak 1 munkahelyed van, és máshonnan nem származik bevételed, akkor ezzel csak annyi dolgod van (ha a NAV-ra bízzák), hogy okmányirodában csináltatsz egy ügyfélkaput (ha még nincs), elmész a NAV adóbevallásos felületére ( [link] ott megnézed, hogy ugyanannyi összeg szerepel-e, mint a papíron, amit kaptál, és kész. El lehet fogadtatni, de ha nem foglalkozol vele, akkor automatikusan elfogadásra kerül. Ugyanezen a felületen lehet nyilatkozni az adód 1-1%-ról is.

Ha az összegek nem stimmelnek, vagy valami probléma van, akkor elmész a helyi NAV irodába a szükséges papírokkal, és segítenek.

(Ügyfélkaput egyébként mindenképp érdemes csináltatni, ha még nincs.)


Abban az esetben lehet még szükséges felkeresni a NAV-ot, ha valami fogyatékosságod van: ez olyan tartós betegség, amiért havonta adóvisszatérítés jár, stb. (itt egy lista: [link] ) Ez esetben nyilatkozatot kell kitölteni, meg szólni a munkáltatónak, NAV felé jelenteni, stb. ennek csak akkor van jelentősége, ha van ilyen problémád.


Szóval nagyjából ennyi. Kérdezz, ha kihagytam valamit :D

2020. febr. 7. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes választ! :)


Van ügyfélkapum, nemrég csináltattam. A munkahelyen azt mondták, ők csinálják meg az adóbevallást.


Szóval elvileg ha csak tőlük van jövedelmem, akkor stimmelnie kell az összegeknek, és ugyan nem jár vissza semmi, de pluszban nem is kell befizetnem semmit, igaz?


Ez az 1%-ot pedig hogyan kell elképzelni? Amit már levontak adót a fizetésemből, abból egy bizonyos összeget átutalnak annak az szervezetnek, akit én megnevezek?


Elnézést, ha ilyen butaságokat kérdezek, de nekem ezeket tényleg senki sem magyarázta el, a kollégáktól kérdezni pedig nem merek, mert tök hülyének fognak nézni :(

2020. febr. 7. 12:18
 3/5 anonim ***** válasza:
91%

A munkáltató már a 2017-es évről sem készíthette el az adóbevallást.

Vagy te magad készíted el (elkészítteted könyvelővel/adótanácsadóval), vagy a NAV által készítettet fogadod el/módosítod.

A NAV minden kifizetőtől származó jövedelmet és levonást lát (mennyi bruttó bért, SzJA előleget és járulékot számfejtett neked a munkáltatód)

Ezek alapján elkészíti az adóbevallás tervezeted, amit vagy elfogadsz, vagy módosítasz, vagy készítesz egyet te és beküldöd. Ha semmit nem reagálsz az adóbevallás tervezetre, akkor azt elfogadottnak tekintik.

Pluszban kell esetleg fizetni adót pl, ha nem kifizetőtől származó adóköteles jövedelmed van (pl. ingatlan/ingóság értékesítésből), vagy az EFO-s jövedelmed meghaladja a mentesített összeget.

Visszaigényelhetsz adót, ha van nem érvényesített adókedvezményed (pl: fogyatékosság miatt, családi ak, első házasok ak)

Ezeket sem kell jelenteni a NAV felé, hanem vagy módosítod az SzJA tervezeted, vagy beadsz egy SzJA bevallást (mindkettő felülírja a tervezetet)

Az 1%-os felajánlásról itt elolvashatsz minden lényeges infot: [link]

Az SZJA bevallásról pedig itt: [link]

2020. febr. 7. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
72%
#3: tőlem minden évben megkérdezi a könyvelő a munkahelyemen, hogy ő csinálja a bevallást, vagy jó lesz a NAV-os.
2020. febr. 8. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
80%

Az, hogy a cég könyvelője elkészíti helyetted a bevallásod, még nem azt jelenti, hogy a munkáltató készítette el. Az a Te saját bevallásod lesz, mivel Te fogod aláírni, és ha rossz a bevallás, akkor az a Te felelősséged lesz, nem a könyvelőjé és nem a cégé.


Munkáltató már egy pár éve nem készítheti el a dolgozója helyett a bevallását (hivatalosan).


Amikor elkészíthették még annak idején, akkor a benne foglaltakért a munkáltatót vonták felelősségre, a cég által készített bevallást Te nem írtad alá, hanem azt írtad alá, hogy átvettél belőle egy példányt. Nem beszélve arról, hogy teljesen más nyomtatványon készítette a cég a dolgozók éves bevallását, mint amelyen önbevallóként a dolgozó készítette el a sajátját adott esetben.


Tehát Neked nem a cég készíti el a bevallásodat, hanem a cég egyik dolgozója felajánlotta, hogy megcsinálja helyetted. A felelősség akkor is Tied, azt Te fogod aláírni, mindegy, hogy ki készítette el.


Magánszemélyeknek a NAV elkészíti a bevallást. Ők a munkáltató által havonta benyújtott bevallások adataiból tudnak csak dolgozni, tehát nem biztos, hogy pontos lesz a végeredmény. Éppen ezért ajánlatos leellenőrizni a NAV-os bevallást is, mert ha a cég helytelen adatot szolgáltatott (elírás, adminisztrációs hiba stb.), akkor logikusan nem tud jó lenne az éves bevallás sem.


Ha nem reagálsz rá, akkor május 20-án a NAV által készített (tervezetnek hívott) bevallás véglegessé válik, ha jók az adatok benne, ha nem.


Abban az esetben, ha május 20-ig adsz be egy általad (könyvelő, tesó, barát által) készített bevallást, akkor az felülírja a NAV-os tervezetet, tehát az általad benyújtott lesz május 20-án a végleges bevallás, a tervezetet pedig "hibernálják".


Abban az esetben, ha a NAV-os tervezettel nem értesz egyet, javíthatod, módosíthatod, és akkor a javított/módosított lesz a végleges bevallásod május 20-án.


Ha valakinek nincs ügyfélkapuja, vagy van ugyan, de nem tudja/akarja használni, akkor különböző módon kérheti az adóhivataltól, hogy postázza ki részére az elkészült tervezetet. Lassan már a médiában ez fog folyni, a NAV honlapjára pedig felteszik a különböző lehetőségeket és a hozzá kötődő határidőket.


Plusszban adót akkor kellhet fizetni, ha a munkáltató év közben valamiért kevesebb adóelőleget vont le Tőled, mint amennyit kellett volna (adminisztrációs, számolási hiba stb.). Valamint akkor, ha a munkáltatódon kívül máshonnan is származik jövedelmed, amiből nem vontak adóelőleget. Például eladtál egy ingatlant, ingóságot, befektetésből származott jövedelmed stb. Ezekről nem tud a NAV a havi céges bevallásokból, hiszen köze nincs a céghez.


Visszaigénylés akkor fordulhat elő szintén, ha év közben rosszul határozta meg a munkáltató az adóelőlegeket (többet vont), vagy ha valamilyen adóval kapcsolatos kedvezményed van, amit a bevallásban érvényesítesz.

2020. febr. 8. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!