Igénybe vehetem a családi adókedvezményt válás után?
Elváltunk, a volt feleségem gyakorolja a szülői felügyeleti jogokat, 3 gyerekünk van.
De nem költöztünk szét!
Egy családi házban élünk, ide vagyunk bejelentkezve mind az öten.
A jogszabály szerint az veheti igénybe a családi adókedvezményt, aki jogosult a családi pótlékra.
A Jogszabály szerint az jogosult a családi pótlékra, aki vér szerinti szülője a gyerekeknek és egy háztartásban él velük.
Akkor én miért ne lennék jogosult? Egy házban élünk, és ha valami elromlik, közösen javítjuk. A nagyobbgyerek-kiadásokat is közösen álljuk a gyerektartáson felül is.
Valaki?
De erről nem ír a jogszabály. csak arról, hogy közös háztartásban kell élni. Az Államkincstárnál is csak ennyit mondtak: egyezik a lakcím? Akkor igen. de ő nem akarja megmondani, mennyi adókedvezményt nem vesz igénybe.Ugyanis én csak a maradékot szeretném.
Tehát közös háztartásban élek a gyerekekke és vér szerinti apjuk vagyok. Csak ezt a 2 kritériumot kell teljesíteni a jogszabály értelmében.
A jogszabály semmit sem mond a szülői felügyeleti jogról.
Tehát mégegyszer:
Még ha logikusnak is tűnne, a jogszabály csak ezt a 2 kritériumot említi:
"Nevelési ellátásra jogosult:
a saját háztartásban nevelt gyermek vér szerinti, vagy örökbe fogadó szülője,
..."
Igazad lehet.
De ezt akkor valahol szabályozzák is? Le van írva?
Vagy csak ki így, ki úgy értelmezi?
Mert ekkor az egyik adó revizor megbüntetne év végén, ha igénybe vettem, a másik meg nem, mert ő úgy gondolja, ahogyan én.
Hol az igazság?
Egy fedél alatt élünk, ha agyerek éhes, nem kérdezi meg, ez az apa vagy az anya almája, csak elveszi.
Egy ház, egy gázszámla, egy bojler javítás, közös hótakarítás, közös számítógép, tévé javítás. De nem közös hátratás? Közösen takarítunk például. És mindent.
"közös háztartásban kell élni"
A gyerekkel kell közös háztartásban élni, gondolom!
Mutatod a jogszabályt?
Nekem teljesen egyértelmű, hogy jogosult vagy rá.
Alapból az jogosult, aki családi pótlékra is jogosult lenne a gyermek után.
Tehát első körben ő veheti igénybe a kedvezményt, legfőbbképpen év közben az adóelőlegek megállapításánál.
Abban az esetben, ha nem tudta, vagy csak részben tudta érvényesíteni a "főjogosult" a családi kedvezményt, a többi részét év végén a bevallásban a "jogosultnak nem minősülő" is érvényesítheti helyette, vagy vele együtt.
Ezt a Ti döntésetek. Én sem hagynám bent az összeget az államnak, ha nem muszáj.
Ez kb. olyan, mint válás után anyuci a szülői felügyeleti jog gyakorlója. Apuci megy a "világ végére" új életet kezdeni. Közben anyuci összeáll egy pasassal. Egy háztartásban élnek (nem kell feltétlenül azonos lakcím), tehát ha anyuci úgy dönt, hogy osztozkodnak a családi kedvezményen, mert neki nincs annyi jövedelme, hogy teljes egészében igénybe tudja venni azt, akkor joga van hozzá. De kizárólag az adóbevallásban élhet ezzel a pasas! Év közben nem!
Jogszabályi háttér:
SZJA törvény 29/B. §:
"(1b) * Ha az adott jogosultsági hónap után járó családi kedvezményre egy magánszemély jogosult, az őt megillető családi kedvezményt adóbevallásban megoszthatja a vele közös háztartásban élő, jogosultnak nem minősülő házastársával, élettársával, ideértve azt az esetet is, ha a családi kedvezményt a jogosult egyáltalán nem tudja érvényesíteni. Azon jogosultsági hónapokra eső családi kedvezményre, amelyre vonatkozóan a jogosult vagy házastársa, élettársa a gyermeket nevelő egyedülálló családi pótlékát igénybe veszi, a megosztás nem alkalmazható, ide nem értve, ha a jogosult a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 12. § (3) bekezdése alapján minősül egyedülállónak."
... figyelted, hogy kizáró ok, ha egyedülállók magasabb összegű családi pótlékát kapta. Azokra a hónapokra járó családi kedvezmény összegét nem oszthatja meg senkivel, kivéve, ha azért kapja a magasabb összegű egyedülállók családi pótlékát mert házastársa, élettársa:
- köznevelési intézmény tanulója, felsőoktatási intézmény első oklevelet szerző hallgatója és jövedelme nincs,
- vakok személyi járadékában vagy fogyatékossági támogatásban részesül,
- satöbbi (törvény felsorolja).
Köszönöm a választ!
De az csak akkor igaz, amikor az adott hónapban csak EGY jogosult van. Ekkor megoszthatja az adókedvezményét egy vele együtt élő JOGOSULATLANNAL.
Ha emelt családi pótlékot kap a jogosult, akkor nem (osztahtja meg a vele együtt élő JOGOSULATLANNAL) De velem igen.
Mert én ELEVE jogosult vagyok, mivel teljesítem mindkét kritériumot:
1, vér szerinti szülő vagyok,
2, egy háztartásban élnek velem a gyerekek
Tehát amikor kérded figyelembe vettem-e, hogy mi van, ha emelt családi pótlékot vesz igénybe a (az egyik) jogosult, a válaszom nem, nem vettem, mert az csak a JOGOSULATLANOKKAL való megoszthatóságról beszél vegig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!