Ha eladom pár használt ruhámat, azért ugye nem kell adóznom?
Meg nem száll rám a NAV. Meg ha még üzletszerűneknis minősülne, ha valaki megveszi akkor is, mi alapján állapítják meg.
Sok márkás, meg egyszer sem használt van, vagy amit kinőttem, meg rengeteg gyerekruha, amik egyszer sme vagy alig voltak használva, azok között is sok szép, vagy márkás darab.
600000 ft-ig azt csinálsz, amit akarsz.
De felette sem szoktak vele foglalkozni.
Millió ilyen facebook-csoport van, ahol akár álnéven is árulhatnak az emberek.
Senki nem csinálja a NAV-nál, hogy egy excel-táblában írja, hogy ki mennyit adott el.
Facebook csoportból hiába kérik le az üzleti forgalmad. :D
Ott a konkrét ügylet már privátban megy, sőt személyesen, mivel max címet és időpontot beszélnek meg.
Ha mégis lenne ilyen rajtaütés, még mindig mondhatja, hogy találkozott 50 potenciális vásárlóval, de egyiknek sem tetszett a kabát.
Szóval a lekérés egy rossz példa volt ide.
Még a jófogáshoz is rossz lenne, mivel onnan pénzügyi forgalom nem derül ki.
Azt olyan helyről lehet lekérni, ahol vagy van online fizetés, vagy legalábbis megrendelést kell jóváhagyni, pl. webshop.
Jófogást, vaterát is figyelik a NAV-osok. Jöttek hozznák az egyetemre elaőadást tartani.
Amíg a saját ruháidat adod el, nem lesz gond... Mondjuk nem megrendelsz 500 forintért egy pólót és azt adod el vaterán 5000-ért. Ezt üzletszerűen, nagytételben.
Mondjuk azt továbbra sem tudom, hol van meghatározva, mi számít üzletszerűen. Azt mondta, amíg a saját cuccaidat adod el néha-néha nem kell ilyennel foglalkozni.
Akiről beszélt sem 600.000 forintért adott el, hanem jóval kevesebbért, de megcseszték... Mert megrendelt ebayről nyílvesszőket, azt jófogáson értékesítette. A NAV meg lekérte a számlakivonatot, hogy neki abból rendszeres jövedelme van, abból él...
Gazdasági tevékenységre nincs éles meghatározás. Ha a jellemzői alapján feltételezhető, hogy nem a megunt ingóságaidat értékesíted, hanem direkt haszonszerzés céljából adogatsz el dolgokat, akkor az "üzletszerű", tehát gazdasági tevékenység.
Törvény ezt írja:
"Gazdasági tevékenység: valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik."
Tehát tartós, rendszeres...
Ha például párszor eladsz egy könyvsorozatot a könyveid közül, az nem üzletszerű. De ha már kijársz a bolhapiacra azért, hogy olcsón beszerezd, aztán sorozatosan/rendszeresen árulod az állítólag saját/használt könyveidet, az már gyanús.
Egy, talán jobban érzékelhető példa: Egy srác motorozott. Sok gumiabroncsot értékesített és vásárolt is emiatt RENDSZERESEN. A NAV felfigyelt rá, és bevonta egy ellenőrzésbe. Mivel tudta bizonyítani, hogy versenyeken vesz részt, valamint tagja volt valamilyen ehhez kapcsolódó klubnak is, ezért nem állapították meg nála a gazdasági tevékenységet, kedvezően zárult az ellenőrzés.
Nem volt haszonszerzés a cél, ráadásul olcsóbban tudta csak eladni - logikusan - mint amennyiért vette.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!