Személyi igazolvánnyal rendelkezik kiskoru gyermekem, én az édesanyja és egyben a gyámja vagyok, és kiszeretnék vele utazni külföldre, kötelezö-e az apai beleegyezés? Vagy simán utazhatok vele europán belül bárhová mivelaz anyja és gyámja vagyok
Első hülyeséget beszél. Nyugodtan menjetek, nem kell semmi ilyesmi!!
(Román állampolgároknak szigorúbb szabályok vannak, az első azt keverte ide, de magyarokra az akkor se vonatkozik ha Romániába mennek!!)
Egyszerű nyaraláshoz nem kell a másik fél beleegyezése, csak akkor ha ez érinti az előre tisztázott kapcsolattartási időt is (tehát amikor apukánál lenne a gyerek, akkor vagy ott legyen, vagy egyezzen bele, hogy miért nincs nála a gyerkőc)
Külföldre költözésnél viszont KÖTELEZŐ a másik szülő, valamint a Gyámügy engedélye is!!!
Külföldre költözésnek két módja van.
Az egyik az ideiglenes, a másik a végleges.
Az ideiglenes esetén nem kell a gyámhatósági engedély (vannak akik szerint egy éven túli tartózkodás esetén kell, vannak akik szerint nem, hivatalosan nem jártam utána). Tavaly március óta nem is kötelező bejelenteni az ideiglenes külföldi tartózkodást, amikor mi mentünk, akkor még be kellett. Semmilyen engedély nem kellett sem az apától, sem a gyámhatóságtól, csak a papírt kitöltöttük és átvették. Legalább a gyerekeket sem keresik az iskolában. Az ideiglenes külföldi tartózkodás esetén a magyarországi lakcím megmarad (általában a család valamelyik nagyszülőnél marad bejelentkezve). Személyi igazolványuk is megmarad, lakcímkártyájukban pedig az a cím szerepel, ahová be vannak jelentkezve. Az ideiglenes külföldi tartózkodás ideje annyi lehet, amennyit akarsz. Pár hónap, évek.... Sokan vannak így kinn. Persze az apa engedélye ebben az esetben kell, hiszen a láthatást nem tudod ugyanúgy biztosítani. Mi szépen megállapodtunk, a volt férjem azért írt egy nyilatkozatot, hogy hozzájárul a gyerekek külföldi tartózkodásához, iskolai beíratásához, stb... Amúgy nem kellett sehol, de jó ha van.
A tartós külföldi tartózkodás esetén a személyi igazolványt le kell adni, a lakcímkártyába be kerül, hogy külföldi cím. Na ilyenkor kell a gyámhatósági engedély, de akkor is, ha a gyerek a két édes szülőjével, apucival és anyucival távozik.
A csavar ott van, hogy ez egy EU belépés előtti szabály, ami ellentétes az EU alapelvével (szabad mozgás). Sok szülő tojik az egészre, vannak, akiket nem talált meg a gyámhatóság, de vannak, akiket igen. PL. a Bodnár családot:
És itt a két szülővel mentek a gyerekek, szó sincs elvált párról!
Úgyhogy a fő kérdés az, hogy a gyermeked apja hozzájárul-e a kiköltözéshez. Ha igen, akkor az ideiglenes külföldön tartózkodással ki lehet kerülni a gyámügyet,egyezzetek meg és kész.
Viszont útlevelet mindenképp csináltass (ha megvan a határozat, akkor elég, nem kell az apa az útlevél készítéshez), mert iskolai beíratáskor, lakcímbejelentéskor azt kérik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!