Eltudnátok mondani mindent amit tudnom kell az első repülésemhez?
Most fogunk menni a családommal először, még egyikünk se volt és mindegyikünk teljesen laikus ezzel kapcsolatban.
Nagyon hálás lennék ha valaki gyakorlatiasan leírná, hogy mit kell hogyan mikor csinálni ha már foglaltunk repjegyet, kézi poggyásszal és egy nagyobb poggyásszal.
Szívesen írnék konkrétabb kérdéseket, hogy például a kézi poggyászom lehet-e egy hátitáska, mennyivel előre kell érkezni stb, de sajnos nem tudom, hogy így kihagynék-e bármit.
Minden segítő válasznak előre is nagyon szépen köszönöm a segítségét!
Először is, mindig kövesd a légitársaság utasításait! :)
Ha van rá lehetőség, online becsekkolsz, ha nincs, akkor az általuk megadott időpontig odaérsz a reptérre. Első alkalommal én biztos bőven hamarabb mennék, de készülj fel, hogy onnantól lesz egy uncsi várakozási idő...
Feladod a poggyászt, bemész a terminálba, ott megkeresed, hogy melyik kaputól ("gate") indul a gépetek, de a nagy táblán azt is írják mindig, hogy mikortól lehet megkezdeni a beszállást ("boarding"). Addig ráértek nézelődni a terminálban, duty free shopok tömkelege, reptértől függően (Debrecenben pl. nem lesz nagybevásárlás 😀).
Aztán beszálltok, és a légi utaskísérők elmondjàk/mutogatják, hogy mit csináljatok, mi a teendő vészhelyzetben stb.
Ha fapados, akkor kb. ennyi, esetleg vehetsz mindenféle szir-sz*rt a gépen is (piától kezdve órákig).
Leszállásnál követed a tömeget, megkeresed azt a futószalagot, ahol a ti gépetekről jövő bőröndök forognak, felmarod a sajátod és elhagyod a repteret a megadott kijáraton keresztül. Kezdődhet a nyaralás! :)
Az legitársaság- (és néha járat-) függő, hogy a beszállókártyát nyomtatni kell vagy elég letölteni telefonra, ezt is írni szokták foglalás után.
A táskánál tudtommal csak az a fontos, hogy az adott paramétereknek megfeleljen (súly,méret stb), legyen zárható, ne hulljon szét stb.
A gépre kézipoggyászban nem mindent lehet, pl. tilos a szúró-/vágóeszköz, meg a 100ml-nél nagyobb kiszerelésű folyadék.
A 100ml-nél kisebbet is csak zárható tasakban lehet felvinni, ilyen tasakot (illetve méretnek megfelelő kis kiszerelésű sampont, szájvizet stb. lehet kapni pl. Rossmannban).
Egyelőre ennyi jut eszembe, remélem kiegészíti valaki, ha kihagytam valami fontosat, ha kérdésed van, írj!
Jó utat nektek! :)
Ja, és én a fontos dolgokat (pénz nagy része, iratok) mindig a kézi poggyászba teszem, mert a feladott bőrönd el tud sajnos keveredni.
A rendes bőröndbe inkább csak egy kisebb összeget teszek vészhelyzetre és mondjuk egy fénymásolatot az útlevélről, amit nem fogadnak el kb. sehol, de a semminél mégis több...
#2 jól leírta, én három apróságot tennék hozzá:
Ha Ferihegyről indultok, ott két terminál van. Ha véletlenül rossz helyen vagy, azt onnan fogod tudni, hogy a becsekkoló pultok fölötti nagy táblán a járatod sorában egy jobbra vagy balra mutató nyilat látsz pultszám helyett.
Gyakran előfordul, hogy egy géphez több járatszám tartozik, ilyenkor a kijelzők néhány másodpercenként váltogatnak köztük. De az indulási idő és úti cél alapján biztosan be fogod tudni azonosítani a járatod.
Indulás előtt nézzétek meg, az adott légitársaság szabályai szerint mit lehet a kézipoggyászba tenni, mit nem lehet bele tenni, és mit kötelező oda tenni (azaz a feladottban nem lehet). Amit sose lehet feladott csomagba tenni, azok az aksival rendelkező elektromos készülékek. Ha elektromos borotvát, tabletet, laptopot akartok vinni, azokat fel kell vinni az utastérbe.
Azt mindenképp jó lenne leírnod, hogy melyik reptérről indultok (Budapest vagy Debrecen), illetve melyik társaság, ez sokat segíthet a helyzethez illő válaszadásban, pl. kijutással kapcsolatban, de az alapok nem nagyon különböznek.
A legtöbb dolgot a légitársaság is leírja a válasz levelében. Érjetek ki legalább 2, inkább 3 órával járat indulás előtt, hogy abból minél kevesebb gond lehessen, hogy későn értek oda.
A terminált itthon nem nagyon tudod elvéteni, Debrecenben csak egy terminál van, Budapesten két terminál van, de az egyes nem üzemel, ne T1-nél szálljatok le a buszról.
Budapesten a T2-nek van 2A és 2B épületrésze, de ez sem annyira nagy különbség, mert a biztonsági ellenőrzés közös a kettő között. Egyedül a poggyász feladásnál számít, hogy 2A vagy 2B-ről indul a gépetek, amúgy nincs jelentősége.
A nagyobb poggyász nálatok mit jelent? Feladott bőröndöt, vagy egy kisebb és nagyobb gépre vitt kézipoggyászt?
Ha feladott poggyászotok van, akkor azt a megfelelő check-in pultnál le kell adnotok és kapsz róla egy matricát a beszálló kártyádra/útleveledre, vagy oda teszed, ahova tudod/akarod. Ezzel a matricával tudsz érdeklődni, ha elkeveredik, vagy bármi gond van. Miután leadtátok a feladós bőröndöket, mehettek a biztonsági ellenőrzésre, aztán utána a beszállító kapuhoz, miután az információs táblára már kiírták, hogy melyik tartozik a ti járatotokhoz.
Ha nincs feladott poggyászotok, akkor a check-in pulthoz oda se kell menni, mert tudtok online check-inelni ingyen a társaság weboldalán vagy alkalmazásában és mehettek egyenesen a biztonsági átvizsgálásra.
A biztonsági átvilágításnál fontos, hogy minden folyadékot ki kell venni a táskából, semmilyen folyadékból nem lehet nálad 100ml-nél több ÉS az üveg sem lehet nagyobb 100 ml-nél. A negyed üveg sampont is ki kell önteni, ha az üveg több 100ml-nél. (Néha legyintenek rá, de hivatalosan nem viheted fel és általában kidobatják.) Összesen nem lehet nálad 1L-nél több folyadék. Ezeket mind készítsd össze egy átlátszó nylon zacskóba.
Gyógyszereket, tablettákat érdemes az eredeti csomagolásban vinni, hogy könnyebben beazonosítható legyen, hogy mi az, kevésbé nézzék valamilyen drognak.
Innivalót ne vigyetek magatokkal, úgyis ki kell dobni/önteni még a biztonsági ellenőrzés előtt. Próbálkozhatsz, de ha bent felejted, úgyis kiszúrják és kivetetik, csak az időt húzod vele.
Üres üveget vigyetek, azt a wc melletti ivó kútnál fel tudjátok tölteni ivóvízzel ingyen - vagy a biztonsági ellenőrzés után vehettek a boltokban pénzért bármilyen üdítőt (drágábban, mint a városban).
Érdemes a zsebeid helyett is mindent vagy a táskád zsebeibe pakolni, vagy egy külön öv/egyéb táskába. Karórát, karkötőt, ékszereket, aprópénzt, cigit, mindent érdemes már otthon ebbe a táskába tenni, mert a reptéren le kéne venned. Egyszerűbb az élet, ha eleve fel se veszed magadra, hanem a táskában van és csak az átvizsgálás után veszed fel.
Így nem kell az átvizsgáláshoz a zsebedből mindent kipakolni és nem felejtesz semmit a tálcában. Főleg, ha először utaztok sok mindenre kell figyelni, jobb ha erre nem kell figyelni.
Ollót, kést csak 6cm-nél rövidebbet lehet felvinni a gépre, de jobb ha egyáltalán nincs nálad. Ha van feladott poggyászotok, abban lehet akár konyhakést is szállítani ha pl. főzéshez kelleni fog.
Akkumulátorok és akksis eszközök (pl. elektromos fogkefe) csak a kézipoggyászban lehet, a feladósban nem.
A feladós poggyászba lehetőleg ne tegyetek semmilyen értékes dolgot (napszemüveg, ékszer, parfüm, pénz, elektronikus értékek), mert előfordul, hogy lopnak belőlük.
A kézipoggyászod lehet hátizsák, vagy bármi, még táskának sem kell lennie. Egy laptop táskában, vagy magában is lehet kézipoggyász. Egy övtáska, kis retikül, de akár egy fényképezőgép a nyakadban is kézipoggyásznak számít. Ha van ezen kívül egy másik táskád, akkor az már két külön kézipoggyász, ha nem tudod a másik táskába beletenni.
A fapados társaságok szigorúbban számolják, hogy ha csak 1 vagy 2 kézipoggyászod lehet, akkor abba tényleg beleférj. Ha több minden van nálad és nem tudod összepakolni őket egybe, akkor felárat fizettetnek.
Fapadosok nagyon nézni szokták a táskák méretét és súlyát is. Bele kell férned a légitársaság által megadott méret és súly keretbe. Ha nagyobb a táska mérete, vagy nehezebb, akkor felárat kell fizetni érte.
És mivel a fapados légitársaságok általában kisebb, saját méreteket adnak meg, mint a legtöbb nem fapados légitársaságnál szokás, illetve amilyen mérettel a legtöbb táska gyártó a kézipoggyász méretű táskáit szokta gyártani, ezért könnyű felárakba belefutni.
VISZONT jó hír, hogy mostanában a fapadosok sem szoktak olyan szigorúan ellenőrizni. Ha a hátizsákod nem feltűnően nagy és nehéz (látják, hogy degeszre van tömve és alig bírod felemelni), akkor általában nem nézik a méretét. Inkább a gurulós bőröndöket szokták csak mérni, de azokat is inkább csak akkor, ha ránézésre látják, hogy valószínűleg nem fog beleférni a mérő keretbe.
Ha esetleg szükségessé válik, nem árt tudni, hogy ami rajtad van az nem számit poggyásznak. Így ha a táskából fel tudsz venni 3 pólót meg egy pulcsit, akkor az a ruhád és nem poggyász, a táskádban meg felszabadul egy csomó hely. Pulcsit, kabátot érdemes a derekadra kötni, ha nagyon megszorulsz, akár még zoknikat, fehérneműket is tömködhetsz a zsebeidbe. De inkább csomagoljatok úgy, hogy ilyesmire ne legyen szükség.
Utazáshoz érdemes kényelmes ruhát választani. A feszülős farmer nem olyan kényelmes, mint egy tréning. Magas sarkú helyett érdemesebb lehet egy sportcipő. Persze jobb ahhoz választani, amilyen dolgokat a célállomáson csinálni akarsz. Ha nem színházba készülsz, inkább kényelmes cuccokat vigyél.
A magas sarkúval az is gond lehet, hogy le kell venni a biztonsági ellenőrzésnél, mert esélyes, hogy fém van benne. Ezt majd úgyis mondani fogják a helyszínen. Az övet is le kell venni általában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!