Budapesten milyen modern épületek vannak amikbe szabadon be lehet menni és fotózni, akár állvánnyal?
közterületen, kívülről szabadon fotózhatsz bármilyen épületet, főleg ha ember egyáltalán nem látszik a képeken:
kérdés, hogy a sulid elfogadja-e így, de ember nélküli képeket úgy is csinálhatsz, hogy két külön képet egymásba szerkesztesz, amiken máshol vannak az emberek, így két vagy több elmozdulás nélküli képből össze tudsz szerkeszteni ember nélküli fotókat. sok épület és egyéb táj/város fotónál csinálják ezt.
egyetlen képből is megoldható állványon és kellően hosszú záridővel (szükség esetén ND szűrő használatával), hogy ne legyen ember, autó, más a képeken. általában viszont érdekesebb a legtöbb fotó, ha ember is van rajta, mert úgy lesz életteli, ember közeli és úgy érzékelhetőek a méretarányok is, mert egy kihalt, élettelen, üres térből nem érzékelhető, hogy mekkora is a mérete. kérdés persze, hogy mi a kép célja és mit akarsz elérni vele.
magán területen viszont minden esetben szükséges a tulajdonos (vagy képviselőjének) engedélye. már ahhoz is, hogy bemenj, ahhoz meg pláne, hogy fényképet készíts. fotózásra általában külön írásos formában szoktak engedélyt adni, mivel így tudod bizonyítani, hogy megengedték, de elég lehet szóbeli engedély is, főleg ha van kire hivatkoznod, hogy ő mondta. persze az is elegendő lehet, ha egy illetékes személy megengedi neked és aztán senki sem szól érte rád. (jogi értelemben nem elég, ha egy portás, vagy egy ott lakó engedélyt ad, ha a tulajdonos, vagy kezelő cég igazgatója nem ad engedélyt. praktikusan viszont az ott lakók, a portás, a biztonsági őr lesz az, aki beléd köthet, ha ő megengedi, akkor ő nem biztos, hogy kérni fogja mások engedélyét). attól, hogy szabadon bemehetsz egy épületbe, attól még magán területen vagy (vagy akár szabadtér is lehet ilyen, pl. a legtöbb bevásárlóközpont szabdatéri parkolója, de egy utca, vagy park is lehet ilyen), ezt úgy hívják, hogy közforgalom előtt megnyitott magánterület. ilyen helyen ugyanúgy kell(het) a tulajdonos engedélye, illetve maga a tulajdonos dönti el, hogy engedi a fotózást (pl. az Erzsébet téri parkban engedik), vagy megtiltja, mert megteheti (pl. a WestEnd mellett a Váci úton sem szabad fényképezni, mert a járda is a plázához tartozik).
tipikus esete a közforgalom előtt megnyitott magán területnek a plázák, boltok, ahol általában ki is írják, hogy tilos fényképezni, a legtöbb esetben rád is szólnak, ha meglátják, hogy fotózol még akkor is, ha csak mobillal teszed.
sok féle okból tiltják a fotózást, lehetnek biztonsági, publicitási és egyéb titkolózási okai is, de az is lehet, hogy egyszerűen csak egyszerűbb tiltani, mint engedni és aztán utólag szembesülni vele, hogy milyen kára lehet belőle valakinek, ha csak úgy fényképezget. az általános tiltás viszont sosem jelenti azt, hogy nem lehet engedélyt kapni.
két lehetőséged van. a hivatalos megoldás az, hogy utánajársz, hogy kitől kaphatsz engedélyt. vagy a weboldalán (ha van) írsz az üzemeltetőknek, vagy odamész és megkérdezed a portástól, biztonsági őrtől, egyéb ott dolgozótól, hogy hol és hogyan lehet ezt elintézni. szépen elmondod nekik, hogy miért akarsz ott fényképeket készíteni és jó eséllyel meg fogod kapni az engedélyt, esetleg ki fogják kötni, hogy mire használhatod és mire nem.
a másik lehetőséged, hogy nem kérdezel senkitől semmit, egyszerűen csak bemész és elkezdesz fotózni. ha senki nem szól semmit, akkor egyszerű dolgod volt, ha végeztél távozol és használod a képeket. (különösen, ha csak privát felhasználásra szánod és publikálni sem akarod őket, akkor nem lesz bajod belőle, bár nem szép dolog). ha meg szólnak érte, hogy nem tetszik valakinek, akkor szépen udvariasan bocsánatot kérsz, megköszönöd, hogy felvilágosítottak, hogy engedély kellene hozzá. elmondod nekik, hogy nem tudtad és segítséget kérsz, hogy kitől kaphatnál engedélyt - innen meg vissza az első ponthoz. (persze könnyebb hitelesen és őszintén azt mondani, hogy nem tudtad, ha tényleg így is van)...
a rövid válasz és szerintem a legjobb tanács, hogy járj nyitott szemmel a városban és nagyon klassz dolgokat lehet találni.
belülről modernek lettek a felújított Várkert Bazár és a Parlament látogató központjának belső terei is. a Nemzeti Színház és a MüPa is kívül-belül modern és népszerű fotótéma is.
ezeknek nagy előnye, hogy (egy pontig) kb. bármikor be tudsz menni az utcáról nézőként is, hogy körülnézz, témát keress, illetve mivel állami tulajdonban vannak, viszonylag egyszerűen lehet engedélyt kapni a fotózásra is talán. úgy tudom, esküvői fotósok is előszeretettel járnak ezekre a helyekre, így valószínűleg van rá szokásos menetrendjük, nem fognak meglepődni a kérdéseden és mivel neked iskolai porjekthez kell, talán még díjat sem fognak érte kérni.
hasonló a helyzet a Corvinus mögötti egyetemi kampusszal, az InfoParkban található ELTE épületekkel, a Klinikák környékén pár éve épült SOTE kampusszal és talán a közelmúltban felújított Ludovika campussal is. mivel ezek egyetemi épületek, viszonylag szabadon lehet bennük mászkálni és témát keresni, vagy akár fotózni is tudsz, bár hivatalosan ehhez már biztosan engedély kellene, de szerintem azt sem valószínű, hogy túlzottan nehéz megszerezni.
mivel az utolsóként említett Ludovika kampuszon kormányzati/katonai felssőoktatás zajlik, ott beléptető rendszer működik és valószínűleg bejutni és fotózási engedélyt kapni is nehezebb lehet, mint a többi polgári egyetem épületeiben (bár a Ludovika mostanában rendezett fotópályázatot, szóval ki tudja)...
a legtöbb pláza elég modern és általában vannak bennük érdekes fotótémát kínáló építészeti megoldások, persze rajtad múlik, hogy mit látsz meg bennük. nekem a Duna Pláza, Aréna Pláza és persze a Bálna a kedvencem közülük, de érdekes a Vörösmarty Téri üvegfalú pláza is, aminek a nevét se tudom. a plázákban általában tilos a fotózás, de az üzemeltetéstől nem lehetetlen rá engedélyt kapni.
érdekesek lehetnek a különféle coworking helyek is, mint a Kaptár, vagy a LogMeIn belvárosi irodája. ilyen irodákból egyre több van a városban és sok helyen újszerű belsőépítészeti megoldásokkal is éltek, így érdekesek látványra, ráadásul mivel részben ezek is nyitottak a közönség előtt (napidíjért járhatnak oda dolgozni az emberek), valószínűleg könnyen megoldható, hogy körül tudj nézni, hogy mennyire érdekel téged belülről.
a Bank Center környékén, a Hungária Körút több pontján, az észak és dél-pesti Dunaparton, az Astorián és a Bajcsy Zsilinszky úton is van egy csomó modern irodaház, ahova akár be is engedhetnek fotózni, de nem biztos, hogy könnyű lesz elintézni - vagy hogy egyáltalán sikerül, de mindenképp megér egy próbát. ilyen helyeken általában az üzemeltetés engedélyezi (vagy megtagadja) a fotózást. ha nem találsz más elérhetőséget hozzájuk, akkor a portán kérdezd meg, biztosan segíteni fognak.
sok szálloda is elég modern külsejű/belsejű, különösen érdekes lehet pl. a Westend és Vár Hilton, a Lánchíd 19, az InterContinentál, Marriott, stb. akárcsak az irodaházaknál és a plázáknál, a szállodáknál is az üzemeltetéssel/igazgatósággal kell egyeztetni róla, hogy fotózhass az épületben, viszont sok szállodában vannak mindenféle rendezvények, sőt esélyes, hogy (egy pontig) bármikor máskor is be tudsz menni körülnézni.
kifelejtettem még egy pár dolgot:
a 4-es metró legtöbb állomása elég modern és szabadon bejuthatsz az állomásokra egy jeggyel vagy bérlettel, sőt általában a fotózásért sem szoktak szólni, bár ha állványt is akarsz használni, akkor azért már lehet, hogy szólnak és engedélyt kell kérned a BKK vagy BKV-tól. ilyen esetben az is lehet, hogy csak egy papírt kapsz, hogy fotózhatsz, de fotós csoportról már hallottam olyat is, hogy egész idő alatt kísérgette őket egy biztonsági őr, hogy "biztosítsa a munkájukat", ennek pedig az óradíját kiszámlázták az engedélyezéssel, vagyis fizetni kellett érte valamennyit - jobban jársz, ha engedély nélkül csinálod és ha szólnak az őrök, akkor meggyőzöd őket, hogy még 2 perc és végzel, mindenkinek egyszerűbb, mint papírozgatni.
a Budapest Airport pár éve átadott 2-es SkyCourt terminálja is elég modern és látványos. ide alapvetően akkor tudsz bejutni, ha repülővel utazol valahova és nem tudom, mennyire hagynak (pláne állvánnyal) fotózni, de azért nem lehetetlen ez sem. a többi helyhez hasonlóan a reptér üzemeltetésétől kérhetsz engedélyt a fotózásra.
különböző cégek szoktak mindenféle programokat szervezni pl. reptér túrákat is, ezeken valószínűleg fotózni is lehet, bár hogy egy tizenX fős csoporttal vonulva mennyire tudsz nyugodtan és szabadon fotózni állvánnyal, azt nem tudom. az engedélyezés viszont ilyenkor egyszerűbb lehet, mint külön.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!