Kezdőoldal » Utazás » Magyarország » Miért érezzük a "vonat-ízt" a...

Miért érezzük a "vonat-ízt" a szánkban, ha sokat utazunk vonattal?

Figyelt kérdés
Ez akár költői kérdés is lehetne, de én komolyan kíváncsi vagyok, valaki tudja-e a valódi okát?
2013. júl. 13. 19:37
 1/6 anonim ***** válasza:
fuj az undorito. tudom mirol beszelsz. de nem tudom miert van ez.
2013. júl. 13. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
(én is utálom)
2013. júl. 13. 21:40
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A vonat fékezésekor a féktuskós kocsikon a féktuskó a vonat kerekének futófelületére nyomódik, és ezzel a súrlódással fékez le.

A súrlódás során fém a fém kapcsolatban van és koptatják, csiszolják egymást. Ennek a kölcsönhatásnak az eredménye az a foszforos vaspor ami ilyenkor felszáll, és belélegezve a nyáladdal vegyülve gyakorlatilag elrozsdásodik. Ez a vonatszag-vonat íz.


Megelőzve a kérdést: nem, ez nem veszélyes. Ugyanazt az anyagot eszed meg millió étellel csak ott oldott anyag formájában, és nem érzed a rozsdás ízt.

2013. júl. 14. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

És egy kis műszaki érdekesség: Már régóta kisérleteztek azzal, hogyan lehetne ezt megszűntetni. Kifejlesztették az úgynevezett Kompozit-polimer féktuskókat, amik egyfajta műanyagok és vas keverékéből álltak össze. Kevésbé oktap, kisebb volt a zajhatás a fékezéskor, de többszörösen lecsökkent a fékhatás is. A fékezéskor megjelenő füstfelhőről nem is beszélve :)

Így összességében csak tehervonatokon alkalmazzák ott sem túlságosan elterjedten.

Alternatívája a tuskós fékezésnek a tárcsafékezés, ott a fékbetét tovább bírja, igaz fékezéskor szaglik ugyanúgy, ám a forgóváz átépítése több tízmilliós költség, összességében egy kocsi esetében maga az egész kocsi könyv szerinti értékével vetekszik. (Mintha az 1 millió értékű személyautódon hajtanál végre 1 milliós beruházást, de nem emelné meg az értékét 10 forinttal sem.)

2013. júl. 14. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2013. júl. 14. 16:39
 6/6 anonim ***** válasza:
Totálisan igazuk van a többieknek. Annyit tennék hozzá, hogy én inkább a bőrömön érzem a fémpor "szagát" nagyon hosszú vonatozás után, főleg nyáron.
2013. júl. 15. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!