A Balaton csak a magyarok számára különleges hely, vagy tényleg egyedülálló tó?
A többi nemzet számára azért különleges, mert olcsó - már ha a turisztikai szempontokat nézzük. Egy németnek például olcsóbb itt nyaralni egy hétig, mintha Németországban csak simán otthon pihenne.
Ökológiailag és vízrajzilag szintén különleges tó, de azért nem mondanám egyedülállónak.
"Én nem szeretem, mert koszos."
Nem koszos, hanem természetes. Ez a normális: állatok születnek benne, élnek benne, belepiszkítanak, megdöglenek. Ez egy tó. Ha koszos lenne, az azt jelentené, hogy mindenhol áll benne a szemét, a vize tele van fertőző anyagokkal, a környéke művelhetetlen lenne. Ez azonban nem igaz, a legjobban az élővilága mutatja ezt, a legtöbb állatfaj nem tudna megélni szennyezett vízben, azonban köszönik szépen, ők tökéletesen érzik magukat. Magyarán ha az ott élő állatfajoknak jó a víz, akkor a fürdőzőknek is jó. Nem állítom, hogy olyan tökéletesen tiszta mint az Adriai tenger vize, de ettől a Balaton még nem koszos.
"Hát igen, elég nagy, hiszen Európa legnagyobb édesvízi tava a Balaton! :)"
Újjabb szarvas-hiba, amibe kevésbé tájékozott és félrevezethető emberek bele szoktak szaladni. A Balaton nem Európa legnagyobb édesvizi tava! Valahol a huszonvalahanyadik helyen van ezen a listán. Csupán Közép-Európában a legnagyobb édesvizi tó. A Finn-tóvidéken, Olaszországban, Oroszországban, Svédországban, Ukrajnában, Hollandiában és Örményországban is vannak nagyobb édesvizi tavak szép számmal. Vízkiszorításra a Balaton egyébként kifejezetten kicsinek mondható, hiszen az átlagos mélysége néha nem éri el a 3 métert se, csupán a vízfelület mondható kifejezetten nagynak. Ha ez alapján számolunk, akkor kb. fasorban sincs szegény Balaton, rengeteg nagyobb víztérfogatú tó van még Franciaországban, Olaszországban, Svájcban, Nagy-Britanniában, Macedóniában, Németországban, Norvégiában és más országokban is Európán belül. A Balatonban 2 köbkilométer víz van, ami kifejezetten kevésnek számít, ahhoz képest, hogy több mint 500kmˇ2-en terül el. Összehasonlításképp a Como-i tó negyedekkora terülten találálható, mégis több mint tízszer annyi víz van benne. Hogy ez miért ilyen fontos? Minnél nagyobb a tó felülete, annál nagyobb az elpárologtatott víz mennyisége - a Balatont ugyan még nem fenyegeti kiszáradás, de a körülmények ellene játszanak...
Egy ekkora tó mindig rendelkezik valami egyedivel is, de a Balaton ettől még nem lesz kiemelkedően fontos. Túl sok antropogén hatás éri ahhoz, hogy megőrizze természetességét. Ilyen szempontból (az ökológia szempontjából) a Kis-Balaton és a Fertő-tó sokkal fontosabb és sokkal inkább rá lehet fogni, hogy egyedülálló. A Fertő-tónál például a hatalmas, (70 négyzetkm) egybefüggő nádasa miatt, ami valóban egyedülálló Európában és sok ezer fajta bonyolult életközösségnek ad helyet.
A Balaton valóban koszos. Nem a vize (az kifejezetten jó minőségű, sajátos színét nem a szennyezés adja), hanem a partja. Ahol ennyi ember nyüzsög egymás hegyén-hátán, nem is maradhat tiszta - ahhoz nagyon jó takarítók és nem szemetelő emberekre lenne szükség.
Üdv
Zs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!