Miért nevezi a Wikipédia zsáktelepülésnek Csömört?
Az igaz, hogy csak Budapest XVI. kerülete felől érhető el (aszfaltozott úton), onnan viszont három teljesen reális alternatíva is van a falu felé (Csöbör u., Magtár u., Rákospalotai határút folytatása). Szóval ez nagyon nem az a szint, mint mondjuk Zalkod, Nagykovácsi vagy Csehbánya esetén.
Ezt írják: "A budapesti agglomeráció egyik zsáktelepülése, vagyis nincs átmenő forgalma".
Az átmenő forgalom hiánya a zsákfalu fogalmának lényegi eleme lenne? Akárhogy is van, bár nyilván irreális, de elvileg Csömörnek meglenne a lehetősége, hogy legyen átmenő forgalma (pl. valaki Fótról utazna Budapest XVII. kerületébe, a Naplás-tóhoz és eközben tesz egy félkört Csömörön a Major út - Szabadság út kombón).
De miért tenne egy félkört Csömörön, ha rövidebb gyorsabb úton jut el a XVII. kerületbe, ha nem megy be Csömörre?
Attól meg zsáktelepüles, hogy az egyetlen irányból ahonnan megközelíthető, több párhuzamos út is van.
A probléma abból adódik, hogy nem lehet, vagy legalábbis nagyon nehéz egzakt definíciót adni a zsaktelepülés fogalmának.
A Wikipédia szerint zsáktelepülés az a település, amit csak egy útirányból lehet megközelíteni, és a településtől további közút vagy vasút nem vezet.
Mi az az útirány egyáltalán? Település, kerület, út, égtáj? Csömör több úton közelíthető meg, még ha az utak mindegyike is ugyanabból a városból érkezik. Viszont az azonos kerület már nem stimmel, mivel a Rákospalotai határút már a XV. kerülethez tartozik, vagyis tekinthetjük úgy, hogy több irányból megközelíthető. Ha a kerületi bontás nem elfogadható, és valaki amiatt tekinti Csömört zsákfalunak, mert csak Budapest felől érhető el, akkor szerinte megszűnne a zsákfalujelleg pusztán azzal, ha Rákospalota önálló településsé válna?
Problémás ugyanakkor a vasúti kitétel, hiszen számos, sokak által zsáktelepülésnek tartott település rendelkezik több irányú vasúti kapcsolattal (pl. Szárazd, Felsőpakony, de maga Csömör is).
Mi a helyzet azokkal a falvakkal, ahonnan az egyetlen szomszédos magyarországi település egyetlen úton érhető el, de van időszakosan, ám rendszeresen nyitva tartó határátkelőhely? Ömbölyről és Zajtáról minden szombaton át lehet menni Romániába, most akkor ezek zsákfalvak?
Hasonló a kompok mentén található településsekkel. Nagykörű zsákfalu? Van út két irányba is, de egyik irányban kompot kell igénybe venni, aminek az üzemeltetője bármikor bemondhatja az unalmast.
A romániai Érkörtvélyes zsákfalu? A 19-es főúton két irányba is lehet haladni (és egy harmadik irány is rendelkezésre áll, az Érvasad vezető mellékút képében), viszont maga a lakott terület nem a főúton kezdődik, hanem le kell kanyarodni róla.
Szóval rengeteg kérdés merül fel. A magam részéről Csömört egyértelműen nem tartom zsáktelepülésnek.
2:
Csehbányába is bemehetsz, ha Veszprém és Körmend között közlekedsz, csak annyi a különbség Csömörhöz képest, hogy ez esetben ugyanazon úton fogsz visszajönni. Ezen egy párhuzamos út nem változtatna. Az változtatna, ha mondjuk épülne egy úr Csehbánya és Farkasgyepű között.
Gráfelméleti szempontból sem változtatna, mivel Csömörről a párhuzamos utak is Budapestre futnak, tehát nem csak arról van szó, hogy közlekedés szempontjából logikátlan, hanem településeket nézve csúcsnak, mindegyik él ugyanabba a csúcsba fut.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!