Magyarországon miért van ennyire kevés középkori / kora újkori épület?
Pontosan ez történt, a török háborúkban rengeteg minden elpusztult, utána meg a Habsburgok robbantgatták fel őket előszeretettel, hogy a mindenféle lázadók ne tudják használni őket. Egyébként a kora középkorban elég komoly várak volt itt is, pl ez az egyik kedvencem:
Azt nézd mi maradhatott volna fenn. Nyilván a falusi házak nem maradhattak, azoknak rövid volt az élettartama. Ami maradhatott, azok a várak, erődök, városi épületek.
Templomból akadnak középkori építésűek, de sokat átépítettek azóta.
A várak romok lettek, és nem csak a hánorúk miatt, hanem sokat parlagon hagytak a jelentőségük elvesztése után, de megjegyzem ez nem csak nálunk igaz, csak vannak országok, ahol többet rekonstruáltak. A városfalak jó részét meg elbontották, így legtöbb helyen csak rövid szakaszok maradtak. A városi épületek háborúkban vagy természeti katasztrófakban pusztultak el. Sopron például azért barokk nagyrészt, a 17. században építették újra tűzvész után, Budapest pedig főleg a 19. század második felének, 20. század elejének építészeti jegyeit viseli, mert nagyrészt akkor épült, terjeszkedett, Szegednek hasonló Pestéhez az építészete, mert az az 1879-es árvíz után épült újra.
Magyarországon a török kor leamortizálta a középkori épületeket, utána barokk stílusban átépítették őket többnyire az eredeti elrendezés megtartásával. A rombolásért főként a Habsburgok, a lakosság és a természet felelős. A Habsburgok főként a várakat rombolták, mert a mai Magyarország területén fekvő középkori várakból nagyrészt újkori erődök lettek, lázadófészkek, közben katonai szerepüket elvesztették. A lakosság mindent bontott, amiből építőanyagot szerezhetett. A természeti erők is kifejtették hatásukat, de az előzőekhez képest szerényebb mértékben járultak hozzá a pusztuláshoz.
A néhai magyar állam többi területén a középkori várakból rendszerint várkastélyok lettek, így elkerülték a megsemmisülést, kevésbé voltak kitéve a történelem viharainak, így több város óvárosa a középkori épületekkel együtt megmaradt.
Magyarországon a
rekonstrukció nem volt jelentős, de az említett vajdahunyadi vár is rekonstrukció, vagy a lengyelországi Malbork vára is az, és Európa és a világ többi részén a mai napig építenek vissza régi épületeket. Egyébként a magyar állam kiemelkedően sok építményt hagyott hátra, csak sokuk ugye föld alatt van feltárásra várva vagy csak az alapfalai maradtak meg. Szerintem ezeket újjá kellene építeni, undorítóak ezek a "romkertek".
Azt tegyük hozzá, hogy a Vajdahunyadi vár és a Bajmóci várkastély is az 1800-as évek végén alakultak ki a mai formájukra.
Nálunk tipikusan ilyen példa a Mátyás temlom ami mai formáját az 1900-as ével előtt érte el.
Érdemes megnézni a régi képeket róla...
"Amúgy tény, hogy nálunk az értékmegőrzésnek, rekonstrukciónak nem volt igazán múltja. Mostanában kezd kialakulni az ilyesmi."
Micsoda? Hát ez nem így van. Ami ma történik az katasztrófa. A műemlékvédelem megszűnt Magyarországon! Műemlékvédelem alatt áló épületek kerülnek ki a védelem alól és tűnnek el csak azért mert mutyiznak a politikusaink. Sajnos ez egy magyar jelenség. Soha nem tiszteltük az elődök által ránk hagyott örökséget. Ez a helyzet ma is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!