Valaki leírná, hogy hogyan is zajlik az országos Kék túra?
Szeretnék nyáron belevágni, gyűjtögetni a pecséteket, viszont nem tudom, hogy hogyan és miképp érdemes belevágni a dologba.
Azt azért megemlítem, hogy nem csak potya pecsét gyűjtés a terv, hanem tényleg, becsületesen végig járni az egészet! :)
Van itt olyan aki teljesítette vagy folyamatban van a teljesítése?
Le tudnátok írni nekem róla mindent amit érdemes tudni? :)
Főként a szakaszok érdekelnek, a pecsételések egy adott szakasz teljesítése után, stb
Nemes cél, szerintem a gyalogtúrázás a legjobb módja annak, hogy tényleg megismerd Magyarországot. Én már teljesítettem az Országos Kéktúrát és azóta párhuzamosan járom a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúrát és az Alföldi Kéltúrát.
Tudnod kell, hogy sokféle iskola létezik, mindenkinek mást jelent a túrázás. Én szeretek rákészülni, utánajárni egy sor informàciónak előre, szállást szervezni, akar éttermet is foglalni, míg mások pont a spontaneitást szeretik és csakis sátrazva érzik magukat igazán jól.
Kezdőként szerintem érdemesebb inkább rákészülni. A kenyelmes, turazasra optimalizált lábbeli elengedhetetlen és ma màr nem is drága, a hazánkra jellemző terepviszonyokhoz 10000 Ft alatt is kapsz megfelelő cipőt. És rétegesen öltözz, hiszen ha mást nem, indulni és érkezni jó eséllyel hidegebb időben fogsz , mint amiben túráztál.
Az időjárással szoktam kezdeni, egy kis helyi eső nem gond, de zivatar, szélvihar, ónos eső esetén el szoktam halasztani a túrát, mert nem vicces egyik sem.
Megnézem a térképen a szakaszt. Aztán a menetrendek és a túraszakasz hosszának összefésülésével folytatom, a magam részéről 20 km körüli az a hossz, amit élvezni tudok még, 12-13 km alatti szakasz viszont már olyan rövid, hogy sajnálom rá a jegy árát vagy a benzinpénzt.
Utána meg szoktam nézni, hol kell pecsételni, milyen egyéb tudnivalókat írnak a túratársak a szakaszról. Megnèzem, hol van kocsma, étterem, büfé, vagy legalább bolt, pihenőpad. Nekem fontos ugyanis, hogy utazásaim során valamilyen formában költsek is helyben, ezzel támogatva a helyi közösségeket.
Pecsételőhelyek listája az mtsz.org oldalon. Menetrendeket a menetrendek.hu, mavcsoport.hu oldalon találsz. A volanbusz.hu oldalt is érdemes nézni. A pecsetelohekyek fórumát a teljesitmenyturazoktarsasaga.hu oldalon találod, de van a kéktúráknak Facebook csoportja.
Végül a fontosabb infókat kiírom, telefonomat feltoltom és uccu neki!
Köszönöm szépen, hogy időt szántál a válaszolásra.
Az lenne még a kérdésem, hogy mit jelent ponotsan a túra megszakítása?
Azt tudom, hogy ha egy napnál több telik el akkor szakad meg. De ez hogy is van? Az utolsó pecsételéstől számítva, 24 órán belül kell szereznem egy újabbat?
És ha mondjuk összegyűlt pár pecsét, de aztán eltelik egy nap (mondjuk haza kell mennem valamiért mert valami türtént) akkor az addig megszerzett pecsétek semmissé válnak és kezdhetem előről?
Dehogy.
Úgy képzeld el, hogy nem az a lényeg, hogy a pecséteket összegyűjtsd, hanem hogy a szakaszokat teljesítsd. Egy szakasz akkor teljesített, ha mindkét végén pecsételsz. Ha hazamész, eltelik pár hét, és visszamész, akkor ugyanazon a helyen ahol múltkor egy "vége" pecsétet nyomtál, újra kell pecsételned egy "eleje" pecsétet.
Persze a szakaszok tetszőleges sorrendben teljesíthetőek, lehet hogy kétszer indulsz ugyanonnan két különböző irányba, stb.
Mindenekelőtt szerezd meg a túrakönyvet. Abban benne van az útvonal is, a pecsételőhelyek, szakaszok.
Aki végigmegy rajta, e könyvbe gyűjti a pecséteket. Amikor befejezte, leadja a szövetségnél (a könyvben le van írva, miként). A túra lényege, hogy minden pecsét meglegyen. Ezen felül semmi megkötés. Ott kezded, ahol akarod, ott fejezed be, ahol akarod, annyi részletben mész, ahogy szeretnél, annyi idő alatt, amennyit rászánsz. Nincs kijelölt (kötelező) szakaszhatár. Nincs meghatározva, egy napon mennyit teljesítesz. Én például volt, hogy egy nap két (rövidebb) szakasz, máskor meg egy nap alatt egy felet. Nyáron utaztam messzebbre, mert úgy volt kényelmesebb.
A felkészülés fontos, hogy bírd fizikailag, hogy ne tévedj el, de legfőképp, hogy élmény legyen. Ha végigmész egy szakaszon, amelyről semmit nem tudsz - megteheted, de minek. Csak az élmény és a tudás vész el.
Rosszindulatú leszek, de gondolom a Google kereső nálad valamiért nem működik.
Kéktúra honlapon le van írva minden, hogy működik, milyen szakaszok vannak, hogy érdemes teljesíteni, vannak tippek, ötletek.
Szerencsére működik a Google, használtam is.
De szeretnék érdeklődni olyanoknál is, akik már teljesítették vagy folyamatban van náluk a túra. Tudod, a Google se ad első kézből információkat. De ami a legfontosabb: A Google hasznos, de nincsenek szeméyles tapasztalatai... :)
Tévedsz kérdező, vannak neki. Mert ott is emberek írnak. Olyanok, akiknek nemcsak tapasztalataik vannak, de ezen felül még azt is tudják, mit kell tanácsolni, mi fontos információ, mi nem.
Egyetlen dologban lehet igazad. Rengeteg találatot kapsz, vannak ellentmondások, a szelektálás művészete mindenképpen rád marad. A rossz hír az, hogy e fórumon ez hatványozottan van így, itt tehát még "művészibbnek" kell lenned, ha valós tanácsot szeretnél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!