Angliába milyen lenne az élet így? Bővebben lent.
Kb 8-9en haverok tervezzünk, hogy kimegyünk egy fél évre Londonba.
Az lenne a kérdésem, hogy milyen drága lenne egy 10 férőhelyes lakás bérlése, vagy valami lakás bérlés.Mennyi ott a miniálbér, és annyiből mennyit lehetne félre tenni?
Nem muszáj házat bérelni. Nem is nagyon lehet, ha jól tudom, minimum 6 hónap munkaviszony és angliai landlord referencia nélkül. Viszont rengetegen hirdetnek kiadó szobákat, ezek általában olyan landlordok, akiknek több nagyobb házuk van, 3-4 szobával, és mindegyik házban kiadnak minden szobát. Egyszerűen felveszitek velük a kapcsolatot, és megmondjátok, hogy ennyien vagytok, ekkor mennétek ki ennyi időre, van-e lehetőség egy közös házban szobákat bérelnetek.
Az, hogy mennyit tudnátok félretenni, egyénfüggő. Engem lepontozgatnak mindig, amikor megírom, hogy kb. havi 500 fontból éltem Londonban, ebből megvolt a szállás, kaja, utazás, szórakozás, és jobban éltem, mint Magyarországon. Megkaptam sokszor, hogy ilyen nincs, mert egy teljes minimálbérből se lehet kijönni rendesen. Miközben én meg azt nem értem, hogy mire tud elmenni 900-1000 font havonta egy embernek, aki állítólag szűkösen él. Simán elég a fele.
Gondolom, "szórakozásra". Kocsmában dolgozom, nálunk egy fő 20-25 fontot simán eliszik egy este alatt, és mi egy viszonylag olcsó hely vagyunk. Szóval aki csak alkohollal tud kikapcsolódni, más fajta szórakozást nem ismer, annak érthető, hogy miért nem elég 1000 font egy hónapra. Bár itt még a kocsmakultúra is igényesebb, mint Magyarországon, pl. nem kell vagánykodó 14-15 éves gyerekeket kerülgetni, mert 18 alatt be se engednek senkit az épületbe a biztonságiak. Ugyanígy azt is hazaküldjük, aki már ittas, nem pedig unszoljuk, hogy igya el mindenét, hadd gazdagodjunk.
A másik meg a cigi. Nem tudom megsaccolni se, mennyibe kerül, mert mi nem tartunk dohányárut, és soha életemben nem dohányoztam, de el tudom képzelni, hogy felhúzza a havi kiadásokat.
Meg persze valakinek kényelmesebb készen megvenni a kaját étteremben, mint megfőzni. Aki nem főz, az napi 10-15 fontot simán el tud költeni kajára, és akkor már nem elég 1000 font. Mondjuk ez otthon is így van, minimálbérből nem fogsz tudni mindennap étteremben enni, muszáj magadnak főznöd.
De úgy alapjáraton egyáltalán nem igaz, hogy drága az élet. Persze attól függ, mit vársz el. Én hónapokig vegetáltam itt kint az elején, mert csak heti 20 órában foglalkoztattak minimálbéren, így épp csak meg tudtam élni. Bosszankodtam is, hogy minek jöttem ki, amikor otthon kb. ugyanilyen színvonalon éltem, de aztán rájöttem, hogy otthon ezért heti 40-50 órákat kellett dolgoznom, nem 20-at. Itt kint rengeteg időm volt saját magamra, el tudtam járni egy csomó helyre, képeztem magam és művelődtem. Mert itt szinte minden ingyenes, múzeumoktól kezdve könyvtárakon keresztül workshopokig, tanfolyamokig. Aztán mikor felvettek teljes munkaidőbe dolgozni, nagyon durván gazdagnak éreztem magam, pedig maradtam minimálbéren.
A másik meg, én heti 15 fontot költök kajára, illetve ketten költünk heti 30-at. Megvan mindenünk, mondjuk vegetáriánusok vagyunk, így hús nélkül biztos olcsóbban kijövünk. Bár cserébe mindketten laktózérzékenyek vagyunk, úgyhogy a drágábbik tejet kell megvennünk. Ez így nagyjából heti 6500Ft/főre jön ki átváltva, kb. ennyit költöttem otthon is. Az élelmiszerárak ugyanolyanok, mint Magyarországon, legalábbis az alapvető élelmiszer. A luxuscikkek, édességek stb. drágábbak forintban számolva. Viszont az arányokban nagyon durva különbségek vannak. Magyarországon 60000-et kerestem, itt 1000 fontot egy hónapban. Otthon a fizumnak kb. 10%-át költöttem kajára, itt csak az 1,5%-át.
Ugyanígy a lakbér is, itt a fizetésem negyede megy el lakbérre, otthon kb. a fele, és akkor még a rezsi benne sincs.
Pont múltkor számoltuk a párommal, hogy otthon egy The Body Shop testvaj kb. 5000Ft, itt 14 font, ami átszámolva kicsit több mint 6000Ft. Viszont otthon egy minimálbéres melóval 5000Ft-ért kb. 9-10 órát kell dolgoznod, itt kint pedig 14 fontért csak 2-3 órát. Elgondolkodtató adat azok számára, akik azzal jönnek, hogy hiába több itt a fizetés, ha egyszer drágább az élet is.
Az, hogy mennyit lehet félretenni, függ attól, hogy milyenek vagytok, mik az igényeitek. Fentebb írtam, valaki kocsmázás nélkül nem tud szórakozni, az nem fog félretenni szinte semmit, pláne ha mellette még cigizik is. Ha bent ültök a házban egész nap, gépeztek, égetitek a villanyt stb. akkor többet költötök, mintha kimennétek túrázni pár szendviccsel a táskátokban, de kevesebbet, mintha elmennétek a városba és beülnétek valahová enni. Neked kell ismerned magadat, hogy tudd, mennyire tudsz spórolni, egyáltalán mire akarsz félretenni és mennyi áldozatot vagy hajlandó hozni érte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!