Melyik földtörténeti időben keletkeztek a felsorolt tájak, és melyiket hozta létre folyó feltöltő munkája?
Szlovák-alföld;
Lengyel-középhegység;
Kárpátok;
Germán-Alföld
Amelyiket folyó feltöltő munkája hozta létre, azt légyszi írjátok utána. KÖszi !!!
Szlovák-Alföld: (Miocén)
Folyó feltöltő munkája itt megtalálható!!!!!
A miocén kortól kezdve folyamatosan süllyedő területről van szó, amelyet a Pannon-tenger borított. Később az itt megjelenő Duna és mellékfolyói töltöttek fel üledékeikkel.
Lengyel-középhegység: (Karbon-Perm időszakra tehető) (400-250 millió éve)
Variszkuszi orogenezis során.
(orogenezis=hegységképződés)
Az Ős-Thetys további összezáródásával a középsőkarbonban létrejött egy egész Európát átszelő K-Ny-i tájolású hegylánc. Ma már ennek a hegyvonulatnak is csak a lepusztult maradványait találjuk meg, mert az alpi hegységképződés a variszkuszi területeket is felülbélyegezte. A variszkuszi hegylánc maradványai Európában elsősorban Dél-Írország, Dél-Anglia, Francia-középhegység, Vogézek, Lengyel-középhegység, Harz-hegység területén követhetők, de Magyarországon is előfordulnak.
Kárpátok: (240 millió évvel ezelőtt kezdődött)(Triász elején)
Az Eurázsiai hegységrendszer felgyűrődése az alpi orogenezis során jött létre. Afrika és Európa kollíziója a kréta végén jött létre. Ennek során számos lemeztöredék jött létre. A felgyűrődés az egész kainozoikum folyamán zajlott, és napjainkig tart. India a miocénben ütközött a Tibeti-platóhoz, felgyűrve a Himaláját. Európában és Ázsiában a legjelentősebb egységek, mely így képződtek, az Alpok, Pireneusok, Appeninnek, Kárpátok, Dinaridák, Kaukázus, Himalája, Dél-kínai hegyvidék.
Germán-Alföld: (Miocén talán de nem vagyok benne biztos)(Jégkorszaki az tuti)
Itt a jég levonulása után volt szerepe a folyó feltöltő munkájának!!!!!
Alapját mélybe süllyedt variszkuszi eredetű kristályos rögök képezik, amelynek a felszínét vastag középidei üledék fedi, ezen pedig glaciális (jégkorszaki) eredetű üledékek találhatók. A jégkorszaki jégtakaró formálta a felszínét, amelynek pereme északnyugat-délkeleti irányú volt, így a végmoréna-sáncok és az ősfolyamvölgyek is ilyen irányultságúak. A végmoréna-sáncok a jégtakaró peremén felhalmozódott morénaanyagból alakultak ki, az ősfolyamvölgyek pedig a jégtakaró peremén, a végmoréna-sáncok mögött az olvadékvizeket összegyűjtő és elvezető széles völgyek, amelyek később folyóvölgyekké alakulhattak. A Germán-alföldön az olvadékvizek által lerakott homokhátságok északabbra, a lösszel borított területek délebbre találhatók. Északkeleten tőzegmohalápok, északnyugaton pedig a jégtakaró által kimélyített tóhátságok (Mecklenburgi- és Brandenburgi-tóhátság) terülnek el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!