Kezdőoldal » Utazás » Európa » Ausztriában hogy tud érvényesü...

Ausztriában hogy tud érvényesülni egy magyar értelmiségi munkavállaló? Érdemes letelepedni?

Figyelt kérdés

Mennyire fogadják jó szívvel a magyarokat? (Dolgozni mennénk ki, értelmiségiek vagyunk)Járathatom-e kint oviba a kisfiamat (tud németül)? Mennyibe kerül egy kisebb (2 szobás) ház/lakás bérlése? Ha kint születik meg a 2. babánk, akkor meddig lehetek vele otthon, ill. kapok-e valami juttatást (pl. GYED), ha igen, akkor mennyi ledolgozott idő kell hozzá?


Ausztriában élők tapasztalatait várom.


2009. febr. 8. 17:08
 1/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Mi csak éltünk Ausztriában, azóta már Németben vagyunk, hát azt kell mondjam, itt olcsóbb az élet. Laktam Bécsben az elég jó volt, nem is drága, de utánna Grazban laktunk, na az húzós. Legalábbis albérletileg. Amennyiért ott béreltünk egy 40nm-es 1szobást (400 euro+rezsi), annyiból itt németben 3 szobást kapunk. ( de igencsak városfüggő az ár)

Ráadásul a mi szakmánkban ott kevesebb a fizetés, mint itt, bár Bécs az kivétel, de oda meg iszonyat nehéz bekerülni. (zenészek vagyunk) Mondjuk nagyon nem mindegy, mi a szakmátok, ezt nem írtad. Az értelmiségi az nagyon tág fogalom. Ti mennyire tudtok németül? A saját szakmátokban akartok elhelyezkedni?

A gyerekek természetesen járhatnak oviba, de ez pénzbe kerül havonta. Ha kint születik baba, az ha nem dolgozol, akkor egy évig kb 3-400 euro , mint gyes, ezen felül a családi pótlék. Ha előtte dolgoztál, és úgy mész szülni, azért akkor is illik egy évet ledolgoznod, bár nálunk úgy volt, hogy attól függ milyen a munkaszerződés. Ha nem véglegesített, akkor nem jár gyed. Azaz ha ideiglenesen, meghatározott időre vesznek fel, akkor természetesen nincs gyed, hanem csak ami alanyi jogon jár, fentebb írtam.Az meg, hogy meddig maradhatsz otthon, elvileg 1 év, de függ attól is, mennyit enged a munkahelyed, nameg ti mennyit engedhettek meg magatoknak. Itt még annyi volt a pozitívum terhesként, hogy 5. hónaptól nem dolgozhattam, táppénz, és így is kaptam a teljes fizumat a szülésig.

De ha már a családotok férfitagjának van állása, akkor már érdemes kimenni, max úgy időzítetek, hogy ott szülessen a 2. baba, így addig pl. tanulhat az anyuka nyelvet,ha szükséges.

De ha van akármi amin elindulhattok, szerintem menjetek, mert otthon sajnos nincs jövő mostanság:(

2009. febr. 11. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
előző vagyok. Még annyi, hogy a gyed úgy van mint otthon, kb a 70%a a fizunak.
2009. febr. 11. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Szió!


Köszönöm szépen a válaszod. Mind a ketten mérnöki végzettséggel rendelkezünk, én beszélek németül, a férjem csak angolul. A babát úgy tervezzük, hogy előtte még dolgoznék egy picit, ill. annyit, amennyi kell a GYED-hez.


Ha esetleg nem probléma, írnék neked privit. Várom válaszod.

2009. febr. 12. 13:00
 4/5 anonim ***** válasza:

Ez jól hangzik, szerintem próbálkozzatok. Nálatok nem megy úgy, hogy az otthoni munkahelyetek küld ki kinti céghez? A terhesség előtti ledolgozott időt nem tudni, az akkor derül ki, amikor már dolgozni fogsz valahol, hogy ott hogy megy. Ez nagyon változó, de mint írtam korábban, attól függ a gyeded, hogy milyen a munkaszerződésed. Nálam fél év próbaidő után fix lehettem, mert nyugdíjbamenő helyére vettek fel, de egy munkatársnőm meg szülési szabadságonlévőt helyettesített 2 évig, majd ő is terhes lett, de neki nem jár gyed, mert szerződéses volt.

Nálunk németben még annyi lehetőség van, hogy az 1 évet meghosszabbíthatom 2 évre, de akkor a pénz felét kapom havonta. Mi így csináltuk, mert nem akarok még itthagyni egy egyévest, nameg úgyis marha sokba fog kerülni a babysittelés utánna:(

Nyugodtan írj, ha még érdekel valami, több ismerősöm (magyarok) él Ausztriában, de csak 1nek van gyereke, de neki még nem volt fix állása, így az alapot(gyes) kapja egy évig.

2009. febr. 13. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Hát sajnos nem rendelkezünk olyan munkahellyel, ahonnan kiküldenének külföldre. Erre mifelénk annyira elmaradott a munkaerőpiaci helyzet, hogy örülni kell, ha munkát találunk. Én sajnos szakmában nem is tudtam elhelyezkedni, a férjem igen, de nagyon keveset keresünk mindketten, azért is szeretnénk elmenni, mert szeretnénk, ha valahol megfizetnék a tudásunkat, és megbecsülnék a munkánkat.


Sajnos nagyon szörnyű ez a mostani helyzet, ami itthon van, ezért nem látok más kiutat, csak azt, hogy elmegyünk innen. :(


Köszönöm a válaszokat!

2009. febr. 13. 08:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!