Franciaországba költözés esetén mik a teendők?
Sziasztok! Azt tudom, higy Spoba költözéskor először a NIE számot kell intézni, aztán az empadronamientot (lakcímet), de nem találom az egyértelmű infókat, milyen lépéseket kell megtenni Froban? Azt találtam, a betegbiztosítással kell kezdeni. Létezik? Hogy itt nem “szemig számot”, hanem tb számot kell intézni a munkához?
Hivatalos infokat még nem tudok annyira franciául érzemezni, csak olyan középszinten beszélem a nyelvet. De ha esetleg linket tudtok küldeni, ahol egyszerűbb nyelven leírják, miket, hol és milyen sorrendben kell intézni, az is jó lenne.
Szia,
Elég sok mindentől függ.
Melyik város? Szállás, munka van már?
Betegbiztosításhoz kelleni fog igazolt munkaviszony, francia lakcím és francia bankszámla. Emellett persze hónapokig eltarthat, míg a kártya megjön, de igazolást adnak rögtön szinte, azzal mehetsz orvoshoz, és kérheted a visszatérítést. Emellett nem árt egy kiegészítő biztosítás (mutuelle) ugyanis a társadalombiztosítás csak egy kis részét téríti a vizsgálatoknak, a többit te, vagy a mutuelle, ha van.
(Ami egy kórházi kezelés esetén rúghat több 10 ezer euróra is, nekem ennyit szàmláztak mikor terhesen kórházba kerültem.) Mutuelle esetén is sok függ attól, hogy kérsz-e pl olyan formulát, ami szemüveget vagy fogászati kezelést térít, mert az sem olcsó (azok is 1000 euró körüli tételek).
Lakás: ha van, az sokmindent megold. Ha nincs, akkor muszáj a lakcím, és úgy, hogy a nevében / címeden legyen valamilyen közmű számla ,(gáz, áram, telefon, stb) mert a legtöbb helyen ezt kérik, mint hivatalos lakcím igazolást. Ha nem saját bérelésű a lakás, hanem laksz valakinél, akkor a szállásadód kell adjon egy hivatalos nyilatkozatot.
A bérlésnél többféle lehetőség van, lehet ügynökségen keresztül, de magánszeméllyel is szerződni. Viszont ha bérelsz, várostól függ, hogy mennyire nehéz találni: nagyvárosokban kb fél perc alatt elmennek a lakások, van hogy egyszerre több 10 ember áll sorba, hogy megnézze, és olyan is, hogy mire odaérsz a vizitre, közlik, hogy már kiadták. Ide mindig előre összeállított dossziéval kell menni: adóigazolás, munkaszerződés, utolsó három fizetési papír (ha ez nincs, akkor a munkaszerződésen rajta kell legyen, mennyit keresel), bankszámlaszám, személyi vagy útlevél másolat, TB kártya száma (vagy az ideiglenes igazolás). Lakást bérelni leginkább csak határozatlan idejű munkaszerződéssel lehet, amennyiben bizonyítod, hogy megkeresed a lakbér háromszorosát nettóban. Ha ez nincs, vagy csak határozott idejű szerződéssel rendelkezel, akkor attól is függ, mennyi a jelentkező a lakásra, illetve, hogy a tulaj kötött-e lakbérnemfizetési biztosítást. Ha ez van, akkor ha nem keresel háromszor annyit, nem adhatja ki a lakást, mert elveszti a biztosítási garanciát. Ilyenkor egyértelműen nem a te dossziéd fog előnyt élvezni. Ha viszont nincs ilyen, akkor általában kérnek két kezest (legtöbbször ragaszkodnak a franciához, de legalább ahhoz, hogy az országban éljen a kezes). Itt a kezeseknek is kell az összes papírja (személyi / útlevél, lakbérpapír, adóbevallás, utolsó három fizetési kimutatás, bankszámla...).
Ha ezeket nem tudod felmutatni, akkor AirBNB vagy társbérlet (collocation) jöhet szóba, legalábbis az első időkben amíg nem tudsz magadnak bérelni.
Magyar állampolgároknak más nem kell, már titre de séjour se.
A franciát viszont tanuld ezerrel, anélkül nagyon nehéz lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!