Bocs a késői válaszért, remélem, aktuális még. Itt lakom tőle fél órára, havonta 1x kb. megfordulok ott.
Amit az első írt, teljesen igaz. Skócia nagyon alapvetően két fő tájra bontható (kb mint Magyarországon van a Dunántúl és minden más): a Highland (felföld) és Lowland (alföld). Ezutóbbiba tartozik minden nagyváros (lakosságszám szerint: Glasgow, Edinburgh, Aberdeen, Dundee, Perth), tehát értelem szerint a Lowland-en él a lakosság nagy része. Aztán van a Highland, ahol viszont a természeti értékek többsége található, tehát szinte minden, amiről egy átlag külföldinek Skóciáról eszébe jut. A Highland legnagyobb városa Inverness, ami azért is beszédes adat, mert lakossága nagyjából 55 ezer (!) fő.
Mint város, nem mondanám kimondottan gyönyörűnek, vagy lehet csak én vagyok elfogult, hiszen sokszor jártam már ott. Hivatalosan tengerparton van, de a belváros roppant messze van a parttól. A Ness folyó szeli ketté, mely meglehetősen széles, sekély és gyorsfolyású (igen, ez a három így egyben igen ritka kombináció). Van egy totál semmilyen várkastély, amit évek óta felújítanak, de legalább szép a fekvése. Maga a város teljesen sík, nem kell nagy emelkedőkre számítani, mint ahogy látványosságok tucatjára sem. A helyieknek viszont sok lehetőséget kínál, hiszen itt a Highland-ben új értelmet nyer a "civilizáció" fogalma. Inverness-ben van minden: bankok, pláza (mely az egész UK egyik legnagyobbika), mozik, színház, hivatalok, éttermek, üzletek, hipermarketek. Mivel a régió óriási területű és nagyon ritkán lakott, sokaknak órákat kell utazni, hogy például eljussanak egy szupermarketbe vagy kávézóba. Inverness-ben pedig ott van minden, s kicsit jó dőzsölni a kommercializmus előnyeiben.
Turistaként sem maga Inverness a fő úticél (bár máricustól októberig tömve vannak a szállodák), hanem a közvetlen és távolabbi környezete. Mint mondtam, ez a civilizáció utolsó bástyája, így a legtöbben itt szállnak meg (beleértve turistacsoportokat is), s autóval (mert a tömegközlekedés az iszonyatosan gyatra) indulnak erre s arra. A város nevének jelentése: a Ness folyó torkolata. Ebből kis logikával következtethetünk arra, hogy a Ness tó, azaz a Loch Ness is közel lehet. Közel is van, konkrétan onnan ered a folyó. Bár maga a tó óriási, a legközelebbi pontja eléréséhez nem kell fél óra. Sokan látogatják meg a Dunrobin kastélyt is, vagy mennek tovább északra egészen addig, míg tart a szárazföld. Nyugati irányban a Fort William nevű kisváros fölött húzódik az egész UK legmagasabb hegycsúcsa a Ben Nevis. Északnyugatra pedig a lenyűgöző Skye szigetre lehet átmenni, mióta megépült a híd, még könnyebben. Inverness-től keletre a tengerpartot követi az út, sok szép faluval. Déli irányban pedig Aviemore-ba látogatnak sokan, ami varázslatos fekvésű, hegyek által körülölelt kisváros.
Szeretném kihangsúlyozni: Inverness az Egyesült Királyság legészakabbi, városi rangú települése. A Highland-ben lakóknak a civilizációt, turistáknak pedig csillagtúrák központját jelenti. Akárhogy is, egy látogatást mindenképp megér!
Ha van még kérdés, írjatok bátran.
30f
Jó pár éve élek már itt, egy munkaközvetítő cég által kerültem ki. 2019. december 31-gyel az ország kilépett az EU-ból. Azelőtt gond nélkül gördülékenyen ki lehetett költözni munkavállalás céljából, azóta gyakorlatilag lehetetlen. Viszont számos szektorban (vendéglátás, turizmus, mezőgazdaság, boltok, tömegközlekedés) irtózatosan nagy a munkaerő-hiány. Ennek oka, hogy aki évek óta itt van, már feljebblépett a ranglétrán, újak pedig nem jönnek, nem jöhetnek, mert az ország ilyen szempontból bezárt.
Két képlékeny megoldás van, egyik valószínűtlenebb, mint a másik: 1) belátja a kormány, hogy a helyzet tarthatatlan s megváltoztatják a vízumtörvényt, hogy jöhessenek új kelet-európaiak; 2) Skócia valahogy eléri, hogy függetlenedjen s visszavegyék az EU-ba. Sajnos igazán egyikre se lehet alapozni, legalábbis az elkövetkezendő években biztosan nem.
Addig pedig vagy jössz turistaként vagy megpróbálkozol Írországban történő munkavállalással, ami szintén gyönyörű ország, csakhogy a fentiek miatt "mindenki" odamegy. S azért ne feledjük el, hogy ott laknak 7 millióan, itt meg 60 millióan (UK), tehát a munkahelyek száma nem egyezik..
A turistaként való látogatás nagyon klassz lehet, de érdemes felkészülni arra, hogy a szolgáltatások (szálloda, étterem, autóbérlés, tömegközlekedés) irtózatosan drágák, jóval drágábbak, mint Angliában, főleg a nyári csúcsidőszakban. Az időjárás pedig enyhén szólva szeszélyes. Legjobb megoldásként amúgy az egynapos utakat szervező turistairodákat mondanám, én is ilyen módon jártam be autó nélkül a legszebb helyeket: minden nagyobb városból (még Inverness-ből is) indulnak egynapos csoportos utak kisbusszal a közeli s távoli természeti értékekhez. Ezek ára borsos, 30.000 forint alá nem megy, de elvisz konkrétan a tóig/hegyig bárhova. Reggel indul a városközpontból s este ugyanott tesz ki. Csak beírod a keresőbe az indulási város nevét, valamint utána hogy "one-day trip".
Még kérdezz nyugodtan, ha szeretnél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!