Kezdőoldal » Utazás » Előkészületek » Kiskorú utazása Romániába?

Kiskorú utazása Romániába?

Figyelt kérdés

Kisöcsém (17 éves, júliusban lesz 18) szeretne egy barátjához a kérdésben feltett országba utazni. Mik a feltételei ennek? Szülői kíséret nélkül. Mivel Románia ha jól tudom nem tagja a Schengeni övezetnek, így az útlevél elengedhetetlen?


Válaszukat előre is köszönöm!



2016. jan. 27. 07:04
 1/6 anonim ***** válasza:

Nyitólap

Utazási tanácsok országonként

Európa


Nyitólap


Utazásra nem javasolt térségek

Utazási tanácsok országonként

Vízummentes külföldre utazás

Gyors tippek mielőtt útra kelne

Online adatlap konzuli védelemhez

Külképviseletek

Tiszteletbeli konzulok Magyarországon

Konzuli szolgálat külföldön

Konzuli költségek | Ügyféltájékoztató

Utazás Magyarországra

Tájékoztató a Schengeni Információs Rendszerről (SIS)

Tájékoztató a Schengeni Információs Rendszerről (SIS II)

Az uniós szintű Vízuminformációs Rendszer kiterjesztése (VIS)

Kapcsolat

Felülhitelesítés


Európa


Európa: Románia


Utoljára módosítva: 2016. 01. 13.

Tartalmi változás nem történt, csak a dátum frissült!

Felhívjuk a külföldre utazó állampolgáraink figyelmét, hogy a külföldre utazás egyéni felelősség, az utazás vagy annak elhalasztása az Önök személyes döntése. Hasonlóképpen minden utazó saját maga felelős személyi biztonságáról gondoskodni külföldi tartózkodása idején. A Konzuli Szolgálat utazási tanácsai azt a célt szolgálják, hogy friss és objektív információkkal segítsék Önöket ezen döntések meghozatalában.


Elérhető külképviselet/ek: Bukarestben nagykövetség és konzuli hivatal | Csíkszeredán és Kolozsváron főkonzulátus


Biztonság

Beutazási, tartózkodási és munkavállalási feltételek

Tudnivalók az országról

Közegészség, egészségügyi helyzet


Biztonság:


Románia 2007. január 1. óta az Európai Unió tagállama. Ennek megfelelően a személyi és vagyonbiztonság helyzete nagy vonalakban megegyezik az európai államokban szokásossal. A 112-es segélyhívó telefonszám itt is működik, idegen nyelven is veszik a bejelentéseket. Mindenképpen ajánlott teljes körű utas- és balesetbiztosítás megkötése.


Néhány sajátosságra hívjuk fel az utazók figyelmét:


Az ország egy aktív földrengés zónában helyezkedik el, ahol évente száznál több rengést regisztrálnak, az eddigi legnagyobb feljegyzett erősség, a Richter skálán 7,5-ös volt. A földmozgások epicentruma rendszerint Vrancea térségében, a Keleti Kárpátokban van.

Az országban bárhol, még a főváros belső területein is találkozhat az utazó gazdátlan kutyákkal. Ezek az állatok esetenként éhesek és agresszívek, ezért kiszámíthatatlanok.

Az erdei kirándulások során jó tudni, hogy Romániában jelentős barnamedve populáció él. A hegyekben előfordulhatnak véletlen találkozások, amelyekből célszerű csendesen és lassan kihátrálni. Semmiképp sem fényképezni, vagy zajongani, mert ez az állat részéről támadást válthat ki. Ezek a vadállatok télen, élelem után kutatva a lakott területekre is bemerészkednek.

A máshol is szokásos módon óvatosnak kell lenni a taxi szolgáltatásokkal, a zsúfolt helyeken értéktárgyainkkal és az esetenként agresszív koldusokkal. 

Kizárólag váltóirodákban váltsanak pénzt (Schimb valutar).


Beutazási, tartózkodási és munkavállalási feltételek:


A magyar állampolgárok – az Európai Unión belüli szabad mozgás alapelvének megfelelően – vízum nélkül utazhatnak be a szomszédos Romániába. A határátlépéshez szükség van érvényes útlevélre, vagy ép, olvasható és érvényes magyar személyazonosító igazolványra.


Felhívjuk a figyelmet továbbá arra, hogy a magyar hatóságok által kibocsátott ideiglenes személyazonosító igazolványt, és a régi típusú, könyv formátumú személyazonossági igazolványt a román állam NEM fogadja el úti okmánynak, ezért ideiglenes személyazonosító igazolvánnyal és a régi típusú személyigazolvánnyal nem lehet Románia területére belépni, illetve onnan kiutazni.


Kiskorúak külföldre utazása - a magyar Rendőrség tájékoztatása alapján- a következők alapján lehetséges:


A kiskorúak külföldre utazása esetén javasolt, hogy a kiskorú vagy a vele utazó személy vigye magával a szülők (ha csak az egyik szülővel utazik, akkor a másik szülő) magyarul és a meglátogatni szándékozott - illetve a tranzit - ország nyelvén készült, vagy fordítással ellátott hozzájáruló nyilatkozatát a gyermek külföldre utazásához és ottani tartózkodásához.


Amennyiben a hozzájárulási nyilatkozat lefordítása a meglátogatni szándékozott ország nyelvén nehézségekbe ütközik, úgy az angol vagy német fordítás is elegendő lehet. Hivatalos fordítás nem szükséges.


A szülői hozzájárulási nyilatkozat kiállításához nincs egységes uniós formanyomtatvány.


A nyilatkozatban az alábbi adatokat célszerű feltüntetni:


a kiskorú, a kísérő és a szülő(k) adatai (születési adatok);

a kiskorú utazásra jogosító okmányának száma;

a külföldi tartózkodás célja, helye (cím, telefon);

a meglátogatni kívánt személy vagy intézmény (iskola, tanfolyamszervező) adatai, elérhetősége.


Amennyiben például egy óvodás vagy iskolás csoport utazik szülői kíséret nélkül egy másik országba, és a kirándulást szervező szervezet / intézmény rendelkezik egységes nyilatkozattal arról, hogy a szülők hozzájárultak a kiskorú gyermek külföldi utazásához, nincs szükség külön szülői hozzájáruló nyilatkozatra.

2016. jan. 27. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Bocsi, csak egy részletet másoltam ki, de ide meg betette az egész szöveget...
2016. jan. 27. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Röviden: elég személyi, semmilyen szülői papír sem kell. Simán átengedik, én 15 évesen mentem egyedül : )
2016. jan. 27. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A 17 éves nem kiskorú, hanem fiatalkorú. Miért olyan bonyolult ezt megjegyezni?
2016. jan. 27. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Románia tényleg nem tagja a schengeni övezetnek - de a személyivel való átlépés már az EU-tagsággal jár. A schengeni egyezmény (nagyjából) a személyek ellenőrzésére vonatkozik, azaz a határon már nem kell megállni... Egyszóval: elég a személyi, de ellenőrzés van.

Mivel öcséd utazáskor még kiskorú (és személyellenőrzés van), elméletben szüksége van a szülők hozzájáruló nyilatkozatára (lásd az első választ). Románia alkalmazza ezt az EU-s ajánlást és fenn van a román határrendészet honlapján is. Az, hogy ezt a román határőrök mennyire tartják be, az már más tál tészta. Főleg az országból való kijövetelkor fontos ez, hiszen éppen azért alkalmazzák (szinte egyedül az EU-ban): a szökni és szerencsét próbálni induló román állampolgárságú kiskorúakat lekapcsolják. Nemcsak azért mert rossz társaságba keveredhetnek, de az ezzel járó ügyvédi euro-honoráriumokat is a román államnak kell kifizetnie.

Az, hogy az öcsédet Szabó-nak hívják és magyar állampolgár, az nem sokat jelent - Romániában is sok Szabó van és kimehet egy "kölcsönzött" magyar személyivel is...

Nagy valószínűséggel nem lesz gond, simán átmegy. De az én fiamnak azért írnék egyet: nem kerül semmibe, hogy betartsam a törvényt és nem bízom a fiamat egy rosszkedvű, idegennyelvű határőr "jóindulatára".

2016. jan. 27. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Szemelyivel atengedik. Vigyel magaddal:(((( oda huz a szivem
2016. jan. 28. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!