Konkrétan miket nem lehet a repülőre felvinni (kézipoggyászként)?
Az utasnak tilos az itt felsorolt tárgyakat a behatárolt biztonsági zónába illetve a repülőgép fedélzetére vinnie:
Fegyverek és lőfegyverek; bármilyen sérülést okozó lövedék kilövésére képes, vagy erre képesnek látszó tárgy, ide tartoznak pl. a lőfegyverek (pisztoly, revolver, puska, sörétes puska stb.), a lőfegyver utánzata és imitációja, a lőfegyverek részei (kivéve a teleszkópos irányzékokat és a távcsöveket), a légpisztoly, a légpuska és a sörétes fegyver, a jelzőpisztoly, a rajtpisztoly, minden típusú játék fegyver, sűrített levegő és CO2 fegyverek, például a pisztoly, a sörétes fegyver, és a puska, a gázfegyver (BB pisztoly), az ipari csapszeg- és szegbelövő, számszeríj, a parittya, a szigonypuska, az állatok kíméletes leölésére szolgáló eszköz, a kábító vagy sokkoló eszköz (pl. a elektromos ösztöke, a ballisztikus elektromos sokkoló (tézer)), a lőfegyver alakú öngyújtó.
Szúró- és vágófegyverek, éles tárgyak; olyan, hegyes vagy éles tárgyak, amelyek sérülést okozhatnak, ide tartoznak pl.: a fejsze és a balta, a húsvágó bárd, a nyíl és a dobónyíl, a hágóvas (illetve bármilyen a hegymászáshoz használt vas, kampó vagy a csákány), a szigony és a dárda, a jégcsákány és a jégvágó, a korcsolya, bármilyen a 6 cm-nél hosszabb pengéjű kés, ideértve a francia vagy rugós kést, a rituális, vallási vagy vadászati célú kést is, ha fémből vagy más olyan anyagból készült, amely kellően erős ahhoz, hogy a kés fegyverként legyen felhasználható, a bozótvágó kés, a szabad pengéjű borotva és a borotvapenge (kivéve a biztonsági és az eldobható borotvát, ha a penge a tartóba van ágyazva), a szablya, a kard és a stilettó, a szike, a szártól számított 6 cm-nél hosszabb pengéjű olló, a síbot, a séta- és a túrabot, a dobócsillag, minden olyan szerszám, amely potenciálisan hegyes vagy éles fegyver módjára használható (pl. a fúrógép és a fúrófej, a sniccer, a munkakés, minden típusú fűrész, a csavarhúzó, a feszítővas, a kalapács, a fogó, a csavarkulcs és a villáskulcs, a forrasztólámpa).
Tompa eszközök: minden olyan tompa tárgy, amely sérülést okozhat, ide tartoznak pl.: a teniszütő, a baseball- és a softball ütő, az ütők vagy botok – merev vagy rugalmas –, pl. a furkósbot, az ólmosbot (rugalmas nyelű bőrrel borított ólmos bot), a gumibot, a tonfa, a krikettütő, a golfütő, a hokiütő, az ír hurley-hez használt ütő, a lacrosse-ütő, a kajak- és a kenuevező, a gördeszka, a biliárdban, a snookerben és a pool biliárdban használatos dákó, a horgászbot, a harcművészeti eszközök (pl. a boxer, különféle ütők, az ólmosbot, a cséphadaró, a nuncsaku, a kubaton, a kubasaunt).
Robbanó- és gyúlékony anyagok: minden olyan robbanékony vagy fokozottan gyúlékony anyag, amely veszélyt jelent az utasok és a személyzet egészségére vagy a légi jármű és más vagyontárgyak biztonságára, ide tartoznak pl.: a lőszer, a gyutacs, a detonátor és a gyújtókészülék, a robbanóanyag és a robbanóeszköz, robbanóanyagok és robbanóeszközök utánzata és imitációja, az akna és más katonai robbanóeszközök, minden típusú gránát, a gázok és a gázpalack, pl. bután, propán, acetilén, oxigén, nagy mennyiség esetén, a tűzijáték, a jelzőfény bármilyen formában és más pirotechnikai eszközök (beleértve a szórakoztatásra szánt vagy gyermekjátékként használatos pirotechnikai eszközöket is), a nem biztonsági gyufa, a füstképző doboz vagy kapszula, a gyúlékony folyékony tüzelőanyag (pl. a benzin, a gázolaj, az öngyújtóbenzin, az alkohol, az etanol), az aeroszolos festékspray, a terpentin és a festékhígító, a 70 térfogatszázaléknál nagyobb alkoholtartalmú szeszes ital (140 % proof).
Vegyi és toxikus anyagok: minden olyan vegyi vagy toxikus anyag, amely veszélyt jelent az utasok és a személyzet egészségére vagy a légi jármű és más vagyontárgyak biztonságára, ide tartoznak pl.: a savak és a lúgok (pl. kifolyás veszélyes galvánelemek), a korrozív vagy fehérítő hatású anyagok – pl. a higany, a klór, a kábító hatású vegyianyag, gáz és spray – pl. az önvédelmi spray, a paprikaspray, a könnygáz, savas gáz, a radioaktív anyagok – pl. az orvosi vagy kereskedelmi izotópok, a mérgek, a fertőző vagy biológiailag veszélyes anyagok – pl. a fertőzött vér, a baktériumok és a vírusok, a spontán robbanásra vagy égésre hajlamos anyagok, a tűzoltó készülékek (kivéve a tűzvédelmi előírások által jóváhagyott és a repülőgép biztonsági berendezéséhez tartozó tűzoltó készülékek).
A folyadékok, aeroszolok és gélek a behatárolt biztonsági zónába illetve a repülőgép fedélzetére való bevitelét az EU mindenkori biztonsági előírásai szabályozzák.
A következő tárgyak feladott poggyászban való szállítása tilos: dinamit, puskapor, robbanóanyagok, ide tartoznak pl. a detonátor és a gyújtókészülék, a lőszer, a gránát, a gyutacs, és a plasztik robbanószerek; alőfegyver utánzata és imitációja, minden típusú játék fegyver; gázok: propán, bután; gyúlékony folyadékok, beleértve a gázolajat, a methanolt; gyúlékony szilárd halmazállapotú anyagok és reaktív anyagok, beleértve a magnéziumot, a gyújtóst, a tűzijátékot és a jelzőfényt is; oxidálószerek és szerves peroxidok, beleértve a fehérítőszert és a karosszéria-javító eszközöket is; toxikus vagy fertőző anyagok, beleértve a patkánymérget és a fertőzött vért is; radioaktív anyagok, beleértve az orvosi vagy kereskedelmi izotópokat is; korrozív hatású anyagok beleértve a higanyt és a jármű-akkumulátort is; járművek tüzelőanyag-rendszerének olyan alkatrészeit, amelyek korábban tüzelőanyagot tartalmaztak.
A feladott poggyászban található bármilyen éles tárgyat úgy kell gondosan becsomagolni, hogy az azt átvizsgáló, illetve a földi kiszolgáló személyzetben sérülést ne okozhasson.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!